20 lat z WWE – rok 2009

Seria „20 lat z WWE” ma na celu przedstawić 200 najważniejszych wydarzeń z ostatnich 20 lat tej federacji. W każdej części będzie omawiany jeden rok, na którego będzie składać się 10 wydarzeń. Dzisiaj omówię rok 2009, czyli pierwszy pełny rok ery PG.

1. KONFLIKT RODZINNY (PO RAZ KOLEJNY)

Na Royal Rumble 2009 Jeff Hardy zmierzył się z Edgem, broniąc swojego mistrzostwa WWE. W walkę zainterweniował brat Jeffa, Matt. Wszyscy myśleli, że chce pomóc swojemu bratu, ale szokując każdego, uderzył go krzesłem. Wyjaśnił to swoimi ostatnimi porażkami na brandzie ECW, niechęcią do swojego brata z powodu tego, że osiąga więcej sukcesów, oraz nazywając Jeffa życiową porażką. Doprowadziło to do ich serii pojedynków: na Wrestlemanii 25, na SmackDown w Stretcher Matchu oraz na Backlash. W pierwszym oraz drugim wygrał Matt, a ostatni padł łupem Jeffa, kończąc zarazem ten feud.

2. KRUCJATA ORTONA

Konflikt Randy’ego Ortona z rodziną McMahonów rozpoczął się w styczniu, kiedy Viper zaczął w nieprzyjemny sposób wypowiadać się o ich zarządzaniu federacją oraz że obecnie są nic nie znaczący, co skończyło się Punt Kickiem dla Vince’a. Po wygraniu Royal Rumble Matchu Orton zawalczył z Shanem McMahonem na No Way Out, również wygrywając. Dzień później wykonał nawet RKO na Stephanie, co wprowadziło w konflikt Triple H’a. Randy tłumaczył swoje zachowanie zemstą na Triple H’u, który wyrzucił go z Evolution pięć lat wcześniej, więc teraz chce odebrać mu wszystko, co dla niego najważniejsze. Na Wrestlemanii w WWE Title Matchu zwyciężył HHH, ale miesiąc później Orton odebrał mu tytuł w 6-Man Tag-Team Matchu na Backlash, przypinając właśnie Huntera.

3. LEGENDARNY POJEDYNEK

Na przełomie 2008 i 2009 roku Shawn Michaels feudował z JBL’em, a storyline był oparty na bankructwie Shawna wskutek globalnej recesji. Na No Way Out zmierzyli się w “All or Nothing” Matchu, który zawierał następującą stypulację: jeśli JBL wygra, będzie miał pełną kontrolę nad Shawnem Michaelsem, a jeśli wygra HBK, to zmierzy się z Undertakerem na Wrestlemanii. Walkę wygrał Shawn, ale żeby przypieczętować swoją pozycję na gali, o miejsce w walce z Deadmanem musiał zawalczyć z Vladimirem Kozlovem, ponownie wygrywając. Walka Heartbreak Kida z Undertakerem została bardzo dobrze odebrana przez krytyków, a Dave Meltzer ocenił pojedynek na 4 i 3/4 gwiazdki. Streak został obroniony, a rewanż miał miejsce za rok.

4. PUNK PO RAZ DRUGI REALIZUJE KONTRAKT

Na gali Extreme Rules w czerwcu Jeff Hardy został nowym World Heavyweight Championem, pokonując Edge’a w Ladder Matchu. Jego panowanie nie trwało jednak długo, ponieważ krótko po pojedynku kontrakt Money in the Bank zrealizował CM Punk, zostając posiadaczem Big Gold Beltu po raz drugi. Punk od tego momentu rozpoczął powolny heel turn, wiążący się z atakowaniem Jeffa Hardy’ego i jego przeszłości z używkami, samemu chwaląc się swoim stylem życia bez alkoholu, narkotyków i papierosów “Straight Edge”. Feud trwał jeszcze kilka miesięcy, ale do jego konkluzji przejdę później.

5. THE MIZ ROZPOCZYNA DROGĘ NA SZCZYT

Podczas Draftu 2009 tag-team The Miza i Johna Morrisona rozpadł się, kiedy The Awesome One trafił na RAW, a mistrz parkouru zasilił szeregi SmackDown. Miz przez wiele tygodni zaczął wyzywać Johna Cenę do walki z nim, co zakończyło się na gali The Bash, gdzie walkę wygrał Cena. Niedługo później został nowym United States Championem, pokonując Kofiego Kingstona na RAW po gali Hell in a Cell. Powoli zyskiwał status topowego heela nie tylko na swoim brandzie, ale również i w całej federacji.

6. PONOWNA KONTUZJA EDGE’A

W czerwcu Edge został tag-team championem w WWE po raz 12, wraz z Chrisem Jericho pokonując The Colons oraz Legacy na The Bash. 3 lipca jednak Rated-R Superstar doznał kontuzji na live evencie w San Diego podczas walki z Jeffem Hardym, zrywając ścięgno Achillesa. Rozsiano plotkę, że może być wyeliminowany z akcji nawet na rok. Jericho tymczasem znalazł sobie nowego partnera w postaci Big Showa, wyśmiewając Edge’a za to, że doznał takiej kontuzji. Powrót miał jednak miejsce znacznie szybciej…

7. DX ZNÓW RAZEM

10 sierpnia 2009 roku na RAW Triple H rozpoczął poszukiwania Shawna Michaelsa, który storyline’owo nie pracował już w WWE. HHH w końcu znalazł Showstoppera w jednej z teksańskich stołówek, przekonując go do zreformowania DX. Na Summerslam zaplanowano więc pojedynek: DX vs. Legacy. Tag-Team match wygrali ci pierwsi, przegrywając jednak w rewanżu na gali Breaking Point w Submissions Count Anywhere Matchu. Konflikt zakończył się podczas Hell in a Cell Matchu na gali o tej samej nazwie, gdzie DX pokonali DiBiasego i Rhodesa. Legendarna drużyna została nawet Tag-Team Championami na TLC, pokonując JeriShow.

8. ORTON I CENA – AKT DRUGI

W lipcu na gali Night of Champions odbył się rewanż z Wrestlemanii 24 – Triple H, John Cena i Randy Orton zmierzyli się w Triple Threat Matchu o mistrzostwo WWE, gdzie nagroda ponownie została w posiadaniu Apex Predatora. Rozpoczęło to drugi akt konfliktu pomiędzy Ortonem a Ceną po dwóch latach przerwy. Na Summerslam górą był Orton, wygrywając jednak w sposób nieczysty, m.in po interwencji Bretta DiBiasego (ktoś go jeszcze pamięta?). Na Breaking Point zmierzyli się w I Quit Matchu, który padł łupem króla tej walki, czyli Ceny. To nie był jednak koniec, gdyż Orton zdobył tytuł ponownie w Hell in a Cell Matchu, tracąc go ponownie trzy tygodnie później na Bragging Rights. To tymczasowo zakończyło ich rywalizację, a trzeci akt miał miejsce rok później.

9. ODEJŚCIE JEFFA HARDY’EGO

Jeff Hardy po raz kolejny został World Heavyweight Championem na gali Night of Champions, pokonując CM Punka. Pasa znów nie potrzymał jednak długo, ponieważ stracił go na Summerslam przeciwko Punkowi w TLC Matchu. Ustalono jednak rewanż tydzień później na SmackDown w Steel Cage Matchu ze stypulacją: jeśli Hardy przegra, będzie musiał opuścić WWE. Ku niezadowoleniu fanów, tak się stało. Prawdziwym powodem odejścia Charismatic Enigmy była duża ilość kontuzji. Do wrestlingu powrócił kilka miesięcy później, jednak nie było to WWE, lecz TNA.

10. PIERWSZY IRLANDZKI MISTRZ WWE

30 czerwca 2009 w WWE zadebiutował Sheamus, szybko stając się jednym z topowych zawodników w brandzie ECW. 26 października przeniesiono go jednak na RAW, a Irlandczyk w debiucie pokonał Jamiego Noble’a. Niedługo potem wygrał Battle Royal o miano pretendenta do mistrzostwa WWE, w którego posiadaniu był John Cena. Ogłoszono, że będzie to Tables Match na TLC PPV. Celtic Warrior wygrał tą walkę w wyniku zbotchowanego finiszu, gdzie obaj Sheamus i Cena mieli spaść z narożnika na stół. Stół został przełamany jednak tylko ciałem Ceny, co skończyło się panowaniem Sheamusa rozpoczętym zaledwie 166 dni od jego debiutu.