20 lat z WWE – rok 2008

Seria „20 lat z WWE” ma na celu przedstawić 200 najważniejszych wydarzeń z ostatnich 20 lat tej federacji. W każdej części będzie omawiany jeden rok, na którego będzie składać się 10 wydarzeń. Dzisiaj omówię rok 2008, czyli czas wielkich zmian.

1. WWE W HD

Pod koniec 2007 roku WWE testowało swoje nowe kamery HD podczas tygodniówek. W najlepszej wówczas jakości obrazu pierwszą galę mogliśmy obejrzeć 21 stycznia 2008 roku. Było to Monday Night RAW ze zmienionym stage’m i nowym titantronem w aspekcie 16:9. Taki sam zabieg przeprowadzono na galach SmackDown, ECW oraz Heat. Pierwszą galą PPV w HD zaś było Royal Rumble wyemitowane tydzień później. Pierwsze dwa odcinki RAW z 2008 roku nagrywane kamerami HD można teraz obejrzeć w WWE Network.

2. POWRÓT JOHNA CENY

Ten, kto czytał poprzednią część serii wie, że na początku października 2007 roku John Cena doznał kontuzji na RAW w walce z Mr. Kennedym. Miał pauzować około 7 miesięcy, ale trwało to znacznie krócej. Lider Cenation powrócił do akcji w Royal Rumble Matchu 27 stycznia. Wchodząc z numerem 30, został zwycięzcą, eliminując jako ostatniego Triple H’a. Dla The Game’a nie była to jednak stracona szansa na tytuł, ponieważ Cena i Hunter byli uczestnikami Triple Threat Matchu o mistrzostwo WWE na Wrestlemanii, w którego posiadaniu był Randy Orton. Pas obronił właśnie Legend Killer.

3. KONIEC KARIERY NATURE BOYA

26 listopada 2007 roku Ric Flair powiedział, że nigdy nie zakończy swojej kariery. Zatrzymał go jednak Vince McMahon, który powiedział Nature Boyowi, że od teraz każda jego walka 1 na 1 będzie miała stypulację: Jeśli Flair przegra, musi zakończyć karierę. Ric bronił swojego dorobku przeciwko takim zawodnikom, jak Mr. Kennedy, MVP, Randy Orton, Triple H czy nawet Vince we własnej osobie. Jednak wszystko ma swój koniec. W tym przypadku była to walka Ric Flair vs. Shawn Michaels na Wrestlemanii. Winning streak Nature Boya został przerwany przez HBK’a, a Flair musiał odejść z WWE jako wrestler. Podkreślam, że z WWE, ponieważ 2 lata później mogliśmy zobaczyć go walczącego w TNA.

4. ODNOWIENIE CHRISA JERICHO

Tuż po tym, jak Michaels pokonał Rica Flaira na Wrestlemanii, Showstopper rozpoczął feud z Batistą. Zaingerował w niego Chris Jericho, zostając nawet sędzią specjalnym w ich walce na Backlash. Tam HBK zaczął udawać kontuzję kolana, aby z zaskoczenia pokonać Batistę. Chrisowi się to nie spodobało, ale w końcu doszedł z Michaelsem do porozumienia. Nie na długo, ponieważ 9 czerwca na RAW Y2J nazwał Shawna żałosnym człowiekiem, który dostawał aplauz mimo tego, że to Jericho robił to, co należy. W końcu Jericho zaatakował Shawna, przechodząc heel turn. Według wielu fanów była to najlepsza część 2008 roku w WWE. Od tej pory Chris na gale przychodził w garniturze, a ten gimmick bardzo dobrze przyjął się wśród fanów i krytyków. Ayatollah of Rock and Rolla i Mr. Wrestlemania walczyli między sobą w serii pojedynków na galach PPV, z przewagą wygranych Jericho.

5. UNDERTAKER „KOŃCZY KARIERĘ”

Na Wrestlemanii 24 Undertaker pokonał Edge’a, zostając nowym World Heavyweight Championem. Udało mu się obronić tytuł na Backlash, jednak GM Vickie Guerrero zbanowała jego finisher Hell’s Gate i odebrała mu tytuł. Pas był zwakatowany do czasu One Night Stand, gdzie Deadman po raz kolejny miał zmierzyć się z Rated-R Superstar o ten tytuł, tym razem w TLC Matchu. Po ingerencji La Familii zwycięzcą został Edge, a według stypulacji, jeśli Taker przegra, musi odejść z WWE. Tak było do czasu, gdy w związku Vickie i Edge’a zaczęły rodzić się problemy. Kobieta chcąc zrobić partnerowi na złość, przywróciła Undertakera do WWE i wystawiła go w walce z Kanadyjczykiem w Hell in a Cell Matchu na Summerslam.

6. DRAFT PEŁEN KONTROWERSJI

23 czerwca 2008 roku na RAW odbyła się piąta (nie licząc ECW draftu z 2006 roku) edycja WWE Draft. Była ona dosyć nietypowa, ponieważ doszło do wielu wymian tytułów. Pas United States powędrował do ECW, a ECW Championship trafiło na RAW. SmackDown otrzymało tytuł WWE Championship. Wszystko jednak uregulowało się, gdy CM Punk, właściciel walizki Money in the Bank, wykorzystał swoją walizkę na Edge’u tydzień później na RAW, zostając nowym World Heavyweight Championem. Mistrzostwo ECW wróciło do prawidłowego brandu, gdy na Night of Champions Mark Henry pokonał Kane’a i Big Showa w Triple Threat Matchu o ten właśnie pas. Mistrzostwo US zaś powróciło na SmackDown, gdy Shelton Benjamin pokonał Matta Hardy’ego na Great American Bash.

7. WWE STAJE SIĘ PG

22 lipca 2008 roku WWE ogłosiło, że od tego właśnie dnia ich produkcje oraz programy stają się PG, czyli Parental Guidance Suggested (zalecany nadzór rodzicielski). Przedtem gale World Wrestling Entertainment miały na początku programu widoczny znaczek TV-14 (dozwolone od 14 lat), czy nawet TV-MA (tylko dla dorosłych). Programy PG jednak były wtedy również częste (większość odcinków SmackDown była PG). Zdecydowanie zmienił się jednak content WWE. Kobiety nie były już uczestniczkami konkursów bikini czy Bra and Panties Matchów, nie przeklinano, krew pojawiała się zdecydowanie rzadziej, niektóre gimmicki zmieniono, aby były mniej kontrowersyjne. Najpopularniejsza opinia wśród fanów: to właśnie wtedy zaczął się upadek WWE.

8. NIETYPOWY CHAMPIONSHIP SCRAMBLE

Tuż po Drafcie w 2016 roku, SmackDown Live zaczęło być nazywane „miejscem szans”. Oto jeden ze sztandarowych przykładów, skąd ta nazwa się wzięła. Na Unforgiven Triple H musiał bronić swojego tytułu w pięciosobowym Scramble Matchu. Jego skład był jednak bardzo ciekawy, ponieważ trzy z pięciu osób tak naprawdę już nigdy więcej nie dotknęło main-eventowej sceny w WWE, ani nie zrobiło tego wcześniej. Jakie więc musiało być zdziwienie tych, którzy ponad 10 lat temu zrobili sobie przerwę od wrestlingu, aby potem dowiedzieć się, że w WWE Title Matchu są MVP, Shelton Benjamin i The Brian Kendrick? Jak się pewnie domyślacie, żaden z tej trójki nie wygrał. To Triple H obronił tytuł.

9. SURVIVOR SERIES – NOC POWROTÓW

Kiedy Undertaker sprawił niezłe lanie Edge’owi na Summerslam, Rated-R Superstar zniknął z WWE TV. Na Survivor Series był zaplanowany Triple Threat Match o mistrzostwo WWE – Triple H miał bronić tytułu przeciwko Vladimirowi Kozlovowi i Jeff’owi Hardy’emu. Ten ostatni jednak przed galą został znaleziony w hotelu, więc nie mógł wystąpić w walce. Pojedynek przekształcono w Singles Match Triple H’a i Kozlova. W jego trakcie Vickie Guerrero wyszła na stage, zapowiadając powracającego Edge’a, tym samym się z nim godząc. Rozpoczął się Triple Threat Match wygrany przez Kanadyjczyka. Na tej samej gali po kontuzji doznanej na Summerslam w walce z Batistą powrócił John Cena. Zmierzył się on z Chrisem Jericho o World Heavyweight Championship, zwyciężając tym samym tytuł. Y2J’a pokonał również w rewanżu na Armageddon.

10. PIERWSZE MISTRZOSTWO WWE JEFFA HARDY’EGO

Nowego pretendenta do tytułu WWE próbowano wyłonić w Beat The Clock Challenge pomiędzy Vladimirem Kozlovem, Triple H’em i Jeffem Hardym. Ostatnia dwójka wygrała jednak swoje pojedynki w identycznym czasie, co doprowadziło do Triple Threat Matchu na gali Armageddon. Swój pierwszy tytuł WWE wygrał wtedy Hardy, co spotkało się z bardzo dużym aplauzem fanów, ponieważ doceniali jego dziesięcioletnią drogę w WWE, która skierowała go do tego tytułu. Radość Jeffa nie trwała jednak długo, ale o tym przeczytacie za tydzień…