20 lat z WWE – rok 2005

Seria „20 lat z WWE” ma na celu przedstawić 200 najważniejszych wydarzeń z ostatnich 20 lat tej federacji. W każdej części będzie omawiany jeden rok, na którego będzie składać się 10 wydarzeń. Dzisiaj omówię rok 2005, czyli wejście na szczyt Johna Ceny i Batisty.

1. DWÓCH ZWYCIĘZCÓW I ROZERWANE MIĘŚNIE CZWOROGŁOWE

Na tradycyjnej styczniowej gali Royal Rumble rozstrzygnięto, kto dostanie miano pretendenta do jednego z dwóch głównych tytułów WWE na Wrestlemanii. Widzowie byli zaskoczeni – na koniec pojedynku John Cena i Batista dotknęli obiema nogami podłogi w tym samym momencie! Nie było wiadomo, kto zostanie zwycięzcą, aż w końcu w sytuację zaingerował Chairman Vince McMahon. Wchodząc do ringu – zerwał dwa mięśnie czworogłowe. Wiele źródeł podaje, że był to botch – tak naprawdę Batista miał wyeliminować Cenę poprzez Batista Bomb poza ring, ale The Animal stracił równowagę i również wyleciał. McMahon był nie-storyline’owo wkurzony, wszedł do ringu i również nieplanowanie zerwał oba mięśnie czworogłowe. Nakazano Cenie i Batiście walczył 1 na 1 w Over The Top Rope Matchu, co skończyło się wygraną tego drugiego.

2. NAJLEPSZY TURN RUTHLESS AGGRESSION ERY?

Po wygraniu Royal Rumble Matchu Batista musiał wybrać, o który tytuł zawalczy – o WWE Championship JBL’a, który spowodowałby przejście Dave’a na SmackDown, czy o World Heavyweight Championship, który był wtedy w posiadaniu kompana Batisty z Evolution – Triple H’a. The Game robił wszystko, aby nie walczyć ze zwycięzcą Royal Rumble Matchu, aranżując nawet próbę rozjechania Animala poprzez limuzynę wyglądająca jak ta JBL’a. To jednak nie podziałało, w kluczowym momencie wyboru tytułu Batista pokazał HHH’owi i Ricowi Flairowi kciuk w dół, szybko ich potem niszcząc. Wybór był jasny, jego konsekwencja to Triple H vs. Batista na Wrestlemanii 21.

3. NOC NOWYCH I DAWNYCH GWIAZD

Na Wrestlemanii 21 doszło do wielu momentów, który zmieniły ówczesny krajobraz WWE, więc przejdźmy do rzeczy:
– Randy Orton umocnił swój status Legend Killera pomimo przegranej z Undertakerem, nie wyglądając na zwykłego śmiertelnika
– Kurt Angle poddał Shawna Michaelsa w Interpromotional Matchu
– Roddy Piper i Stone Cold powrócili na specjalne wydanie Piper’s Pit
– na gali miał miejsce pierwszy w historii Money in The Bank Match z udziałem Chrisa Benoita, Kane’a, Chrisa Jericho, Edge’a, Christiana i Sheltona Benjamina
– Hulk Hogan pojawił się w WWE pierwszy raz od 2003 roku
– Big Show i mistrz sumo, Akebono, zmierzyli się w jedynym w historii Sumo Matchu
– John Cena został nowym mistrzem WWE, pokonując JBL’a
– Batista odebrał Triple H’owi World Heavyweight Championship

4. DRAFT 2005, CZYLI WYMIANA MISTRZÓW

18 kwietnia 2005 roku Vince McMahon ogłosił, że w niedługim odstępie czasu odbędzie się trzeci w historii Draft. Dodał również, że w rosterze nie ma wyjątków – przedraftowani mogą zostać i aktywni wrestlerzy, mistrzowie i kontuzjowani zawodnicy. Jako pierwszy brand zmienił John Cena, przechodząc na RAW razem z WWE Championship, co oznaczało że SmackDown pozostało bez tytułu. GM niebieskiej tygodniówki, Teddy Long, zorganizował więc 6-man Elimination Match o nowy tytuł SmackDown. Tydzień po tym ogłoszeniu walka ta odbyła się, a zwycięzcą został JBL. Long powiedział mu jednak, że obecnie wygrał jedynie miano pretendenta do walki z mistrzem SmackDown, którym okazał się World Heavyweight Champion Batista, stając się nowym nabytkiem tej gali.

5. KONTROWERSJE MUHAMMADA HASSANA

Pod koniec 2004 roku w WWE zadebiutował arabsko-amerykański wrestler Muhammad Hassan, który nie chciał być łączony z typowymi stereotypami związanymi z arabami, które wykreował incydent 11 września. Gimmick był bardzo dobrze odbierany przez krytyków, a Hassan ze swoim managerem Daivarim zyskiwał prawdziwy heel heat. Jednak wszystko zmieniło się 4 lipca 2005, kiedy nagrywano odcinek SmackDown. Undertaker został zaatakowany przez pięciu wysłanników Hassana, zamaskowanych, ubranych w czarne koszulki i w spodnie moro. 3 dni później miał miejsce zamach bombowy w Londynie. WWE postanowiło nie edytować segmentu i wyemitować go tego samego dnia, kiedy miał miejsce zamach. Spotkało się to z wieloma złymi opiniami, a federacja została postawiona w bardzo złym świetle. Skutkiem było usunięcie postaci Hassana miesiąc po tym zdarzeniu.

6. LEGEND VS. ICON

4 lipca 2005 roku Carlito wypowiedział kilka niestosownych komentarzy o córce Hulka Hogana, Brooke, co skończyło się atakiem ze strony Hulkstera. Do wypowiedzi o Brooke dołączył się również Kurt Angle, co skończyło się tag-team matchem: Michaels i Hogan vs. Carlito i Angle. Ta pierwsza drużyna wygrała, ale HBK wykonał po walce Sweet Chin Music na Hoganie, wyzywając go tydzień później do walki na SummerSlam. Hulk przyjął wyzwanie, co rozpoczęło również bardzo krótki heel run Shawna. Parodiował on Hogana, przebierając się w jego charakterystyczny strój, czy też denerwował publiczność w Montrealu wspominkami o Montreal Screwjobie czy samym Brecie Harcie. Podczas pojedynku Michaels oversellował większość akcji Hulkstera, ponieważ według niektórych źródeł nie był zadowolony, że musi przegrać tą walkę, oraz nie podobało mu się zachowanie Hogana na backstage’u. Pojedynek wygrał właśnie Hulk.

7. YOU’RE FIRED!

Na Summerslam 2005, Chris Jericho próbował odebrać WWE Championship Johnowi Cenie, jednak to lider Cenation wygrał ten pojedynek. Dzień później Eric Bischoff, GM RAW, ogłosił rewanż z największej gali lata w You’re Fired Matchu, czyli inna nazwa dla Loser Leaves Town Matchu. Y2J przegrał po raz kolejny, co wiązało się z jego zwolnieniem z WWE. Został wyprowadzony z areny przez ochronę, a jego kontrakt skończył się 3 dni później.

8. HOMECOMING

3 października 2005 roku Monday Night RAW po raz pierwszy od 2000 roku zostało wyemitowane na USA Network, co skutkowało końcem nadawania czerwonej tygodniówki na dotychczasowym kanale, czyli Spike. Ta specjalna edycja RAW została nazwana “Homecoming”. Mogliśmy na niej obejrzeć takie walki, jak Shawn Michaels vs. Kurt Angle w 30-minutowym Iron Man Matchu, John Cena vs. Eric Bischoff o WWE Championship, czy Triple H i Ric Flair vs. Carlito i Chris Masters, co skończyło się atakiem The Game’a na Nature Boya, kończąc istnienie Evolution.

9. ŚMIERĆ EDDIEGO GUERRERO

13 listopada 2005 roku Chavo Guerrero znalazł swojego wujka, Eddiego, nieprzytomnego w pokoju hotelowym. Spróbował wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, jednak było już za późno. 38-letni były mistrz WWE, Intercontinental, Tag-Team czy United States, zmarł. Przyczyną była niewydolność serca wiążąca się z chorobami układu krążenia. Eddiemu cześć oddano na galach RAW i SmackDown w następnym tygodniu, a żaden zawodnik nie był zmuszany do występu w ringu. Hołd Guerrero oddała również TNA na gali Genesis czy Ring of Honor.

10. RAW VS. SMACKDOWN

Na wspomnianym w poprzednim punkcie RAW Homecoming, Eric Bischoff przerwał walkę zawodników SmackDown, wyłączając światło w arenie. Teddy Long odwdzięczył się tym samym, tylko że w przypadku wrestlerów RAW. Rozpoczął się brawl pomiędzy dwoma brandami, a Bischoff i Long zgodzili się na walkę Team RAW vs. Team SmackDown na Survivor Series. Dwaj GM’owie zaś zmierzyli się ze sobą 1 na 1 na tej samej gali. W pierwszym pojedynku górą był niebieski brand, tak samo zresztą jak w drugim.