20 lat z WWE – rok 2006

Seria „20 lat z WWE” ma na celu przedstawić 200 najważniejszych wydarzeń z ostatnich 20 lat tej federacji. W każdej części będzie omawiany jeden rok, na którego będzie składać się 10 wydarzeń. Dzisiaj omówię rok 2006, czyli rok odnowienia ECW.

1. PIERWSZE NAJWAŻNIEJSZE MISTRZOSTWO

Na New Year’s Revolution John Cena bronił swojego tytułu WWE w Elimination Chamber Matchu przeciwko Chrisowi Mastersowi, Carlito, Kane’owi, Shawnowi Michaelsowi i Kurtowi Angle’owi. Zwycięzcą został właśnie lider Cenation, eliminując jako ostatniego Caribbean Cool. Po walce na stage wyszedł jednak Vince McMahon, ogłaszając, że właśnie teraz zostanie zrealizowany kontrakt z walizki Money in the Bank, w którego posiadaniu był Edge. Ten szybko wbiegł do ringu, wykonał Spear, ale Cena kickoutował. Rated-R Superstar wykonał swój finisher jeszcze raz i to wystarczyło. Kanadyjski zawodnik został mistrzem WWE po raz pierwszy w karierze. Tytuł stracił jednak na następnym PPV, Royal Rumble.

2. KONTUZJA BATISTY

9 stycznia WWE.com ogłosiło, że Batista podczas live eventu, który miał miejsce 6 stycznia, w walce z Markiem Henrym rozerwał prawy mięsień trójgłowy (triceps). Animal musiał więc oddać swój tytuł World Heavyweight. Zrobił to 13 stycznia na SmackDown, a tego samego dnia zostało zorganizowane Battle Royal, które miało wyłonić nowego mistrza. Został nim świeżo przeniesiony na niebieski brand Kurt Angle. Batista powrócił do akcji w lipcu, szybko wkraczając w feud z Markiem Henrym.

3. ZWYCIĘSTWA KU CZCI EDDIEGO

Na Royal Rumble 2006 Rey Mysterio wszedł do tradycyjnego Royal Rumble Matchu z numerem 2. W walce wytrzymał 62 minuty, co jest rekordem tego PPV. Finałową dwójką byli właśnie Meksykanin oraz Randy Orton. Mistrz 619 wyeliminował Ortona, co dało mu title shota na pas World Heavyweight. Rozpoczęło to jego feud z Legend Killerem, który w jednym z prom podbudowujących ich walkę na No Way Out powiedział “Eddie jest w piekle”, co wywołało niesmak wielu fanów. Walkę o miano pretendenta na wspomnianym PPV wygrał Orton i to on miał zmierzyć się z Kurtem Anglem na Wrestlemanii. Jednak GM SmackDown Teddy Long dodał Reya z powrotem do walki, co pozwoliło mu zostać World Heavyweight Championem na Wrestlemanii 22.

4. CENA SUCKS

Początki heatu na Johna Cenę sięgają okolic Summerslam 2005, kiedy to John był w feudzie o tytuł WWE z Chrisem Jericho. Już wtedy fani byli znudzeni ciągłymi wygranami i nudnym już gimmickiem Chain Gang Soldiera. Jeszcze gorzej było podczas Unforgiven, kiedy Cena znów wygrał, tym razem z Kurtem Anglem. Apogeum jednak miało miejsce podczas Wrestlemanii 22, gdy John zmierzył się z Triple H’em, a nagrodą znów było mistrzostwo WWE. Mimo niedawno zakończonego Reign of Terror, fani byli po stronie Triple H’a. Wygrał John Cena, a fani zdecydowanie nie byli zadowoleni. Na koniec podpunktu taka ciekawostka:

  • 3.04.2006 – John Cena dostaje ogrom negatywnej reakcji na RAW, dzień po pokonaniu Triple H’a w walce o pas WWE na Wrestlemanii
  • 4.04.2016 – Roman Reigns dostaje ogrom negatywnej reakcji na RAW, dzień po pokonaniu Triple H’a w walce o pas WWE na Wrestlemanii

5. VINCE I SHANE VS. MICHAELS I… BÓG?

Na przełomie 2005 i 2006 roku Vince McMahon zaczął promować DVD na temat Breta Harta i wypowiadać się na temat Montreal Screwjobu, w którym brał udział również Shawn Michaels. Shawn jednak doradził McMahonowi, aby dał spokój i zapomniał o tym. Vince był zdziwiony i zarazem wkurzony. Doprowadziło to do feudu McMahonów i Shawna Michaelsa. Na Wrestlemanii HBK pokonał głowę niezaprzyjaźnionej rodziny, a na Backlash miał mieć miejsce Handicap Match. Vince rzucił jednak, że wygrana Shawna na gali roku była dokonana za sprawą Boga, co wyśmiewało zarazem nie-storyline’owe nawrócenie Michaelsa. W jednym z segmentów na RAW Vince i Shane poszli nawet do kościoła. Na Backlash Bóg był tylko strumieniem światła, który “był zesłany prosto z nieba”. Na papierze był to tag-team match, którzy wygrali McMahoni.

6. WWEECW

W 2005 roku zorganizowano ECW One Night Stand PPV, które polegało na ponownym zjednoczeniu najważniejszych zawodników ECW i powrót do legendarnej dla tej federacji areny, czyli Hammerstein Ballroom. Rok temu ten event zorganizowano ponownie, ale na tym nie poprzestano. 25 maja 2006 roku WWE ogłosiło, że od 13 czerwca ECW będzie trzecim brandem federacji. Nowe show było transmitowane przez Sci-Fi (znane teraz jako Sy-Fy), a main eventem pierwszej gali była walka Extreme Battle Royal, którą wygrał Sabu. Z czasem klimat starego ECW zaczął znikać, tylko wybrane walki były ekstremalne, a ECW Originals zaczęli miesiące później znikać. Show wycofano w lutym 2010 roku, a wtedy było tylko cieniem ECW on TNN czy Hardcore TV.

7. ZJEDNOCZENIE DX

W czerwcu feud Michaelsa z McMahonami trwał dalej, a tych drugich wspierała grupa męskich cheerleaderów, znana jako Spirit Squad. W końcu 12 czerwca Vince wysłał Triple H’a, aby ostatecznie dobić Shawna. The Game wyszedł ze swoim Sledgehammerem w ręku, a wszyscy myśleli że HBK zostanie wykończony, bo ta dwójka nie współpracowała ze sobą od 2002 roku, ba! Nawet rywalizowali ze sobą. Ale Cerebral Assasin pomógł Michaelsowi, wykonali tradycyjne gesty DX i reunion stał się faktem. Doprowadziło to do walk ze Spirit Squad na Vengeance i Vincem z Shanem na Summerslam, a na Unforgiven byli oni wspierani przez Big Showa.

8. LEGEND VS LEGEND KILLER

Hulk Hogan w 2006 roku powrócił do WWE po raz kolejny, a jego rywalem szybko stał się Randy Orton, który wyśmiewał wiek Hulkstera oraz flirtował z jego córką, Brooke. Doprowadziło to do ich pojedynku na Summerslam, który wstępnie wygrał Orton, który wykonał RKO na Hoganie z niezauważonym przez sędziego Rope Breakiem. Walka po czasie została jednak zrestartowana, a jej zwycięzcą został Hulk poprzez leg drop, co spotkało się z niezadowoloniem i krytyką wielu fanów WWE.

9. JEFF HARDY POWRACA

Dzień po Summerslam, Edge przedstawił wszystkim swój przerobiony tytuł WWE, gdzie legendarny Spinner został zamieniony na obracające się logo “Rated-R”. Promo przerwał mu jednak Jeff Hardy, który w WWE nie był widziany od 2003 roku. Z mistrzem WWE Charismatic Enigma zawalczył jeszcze tego samego dnia wygrywając przez dyskwalifikację. Potem wdał się w feud o mistrzostwo Intercontinental z Johnnym Nitro, a fani byli niesamowicie zadowoleni z powrotu tak utalentowanego i charyzmatycznego zawodnika.

10. DECEMBER TO DISMEMBER

W grudniu 2006 roku zostało wyemitowane jedyne w historii PPV ekskluzywne dla WWEECW, czyli December to Dismember. Zapowiedziane na nie zostały tylko dwie walki, a reszta była dodana na bieżąco podczas emisji. Mogliśmy więc obejrzeć takie “klasyki” tego brandu jak Matt Striker vs. Balls Mahoney czy Daivari vs. Tommy Dreamer. Na nieszczęście fanów z zapowiedzianego Elimination Chamber Matchu o mistrzostwo ECW został wyeliminowany ktoś, kto mógł zdecydowanie podnieść poziom walki – czyli Sabu. PPV zostało określone klapą i nie zebrało zbyt wielu pozytywnych recenzji.