20 lat z WWE – rok 2003

Seria „20 lat z WWE” ma na celu przedstawić 200 najważniejszych wydarzeń z ostatnich 20 lat tej federacji. W każdej części będzie omawiany jeden rok, na którego będzie składać się 10 wydarzeń. Dzisiaj omówię rok 2003, czyli pierwszy pełny rok podziału na brandy.

1. ORYGINALNE SUPLEX CITY

Na przełomie 2002 i 2003 roku o pas World Heavyweight Championship zaczęli rywalizować ze sobą Triple H (ówczesny mistrz) oraz jeden z nowych nabytków WWE, Scott Steiner. Cały ich feud oparty był na kulturstyce i składał się z takich segmentów jak Posedown Challenge czy Arm Wrestling Challenge. O tytuł zawalczyli ze sobą na Royal Rumble i delikatnie mówiąc, nie była to dobrze przyjęta walka. Dominowały w niej Suplexy wykonywane przez Steinera (w tym jeden z nich, Double Underhook, był koszmarnie zbotchowany) i heelowe zagrywki Triple H’a, np. wychodzenie przez publiczność, dyskwalifikacja samego siebie). Dave Meltzer znany z oceniania wrestlingowych walk dał temu pojedynkowi jedną gwiazdkę na 5.

2. POWRÓT THE ROCKA

30 stycznia przez transmisję satelitarną powrócił The Rock, krytykując Hulka Hogana oraz mówiąc, że od czasu kiedy znalazł szansę, aby zabłysnąć w Hollywood, WWE nie jest już dla niego priorytetem. Doprowadziło to do walki z Hoganem na No Way Out, którą znów wygrał Dwayne. Tuż po tym PPV został przeniesiony na RAW, gdzie zaczął się rozwijać jego feud ze Stone Coldem.

3. THE RATTLESNAKE WRACA DO DOMU

Na początku roku praca GM’a RAW Erica Bischoffa była w tarapatach, bo Vince McMahon uważał, że show nie miało swojego dawnego “poweru”. Zastąpić miał go Shane McMahon, ale jego ojciec zmienił decyzję. Bischoff zostanie, ale na No Way Out zmierzy się ze Stone Coldem Steve’m Austinem. Pewnie się domyślacie, jak skończyła się ta walka, ale dla formalności – Austin zwyciężył.

4. DARE TO DREAM

Na największej gali roku – Wrestlemanii swój koniec (choć nie w każdym przypadku), miały feudy pełne wielkich gwiazd. Triple H walczył z Bookerem T o World Heavyweight Championship, gdzie Bookera przedstawiono jako underdoga oraz przeniesiono na storyline jego kryminalną przeszłość, co spotkało się z dużymi kontrowersjami. Chris Jericho zmierzył się ze swoim idolem, Shawnem Michaelsem, a Hulk Hogan w końcu mógł stanąć w ringu i walczyć z człowiekiem “który stworzył Hulkamanię”, Vincem McMahonem. Pasa WWE bronił Brock Lesnar w walce z Kurtem Anglem, a podczas starcia miał miejsce feralny Shooting Star Press, który doprowadził do wstrząsu mózgu u Bestii. Undertaker bronił swojego streaku w Handicap Matchu przeciwko Big Showowi i A-Trainowi, ponieważ jego partner Nathan Jones został zaatakowany przed walką.

5. SPÓŹNIONA INWAZJA WCW

Jak wiemy, inwazja WCW i ECW na WWF miała miejsce w połowie 2001 roku. Brakowało przy niej jednak wielu sztandarowych zawodników. Pojawili się oni dopiero rok lub dwa lata później:

Scott Steiner – debiut (17.11.2002)
Kevin Nash – powrót (17.02.2002), ponowny powrót (07.04.2003)
Hulk Hogan – powrót (17.02.2002), ponowny powrót (23.01.2003)
Goldberg – debiut (31.03.2003)

Oprócz tego jeszcze zawodnicy, którzy powrócili w 2002 roku tacy jak Eddie Guerrero czy Chris Benoit, o których wspominałem w poprzedniej części, oraz postacie takie jak Eric Bischoff. Co do ich statusu w tamtym roku, to Steiner przegrał dwie walki o mistrzostwo World Heavyweight z Triple H’em, a potem był mid-carderem, Kevin Nash tak samo jak poprzednik, Hulk Hogan walczył z Vincem McMahonem na Wrestlemanii, a następnie przybrał gimmick “Mr. America”, a Goldberg tak samo jak Steiner i Nash przegrał dwie walki o główny tytuł RAW z HHH’em (Summerslam i Armageddon), ale też dwukrotnie wygrał (Unforgiven i Survivor Series).

6. PIERWSZE JEDNOBRANDOWE PPV

Do 15 czerwca 2003 roku RAW i SmackDown nie miały ekskluzywnych dla siebie PPV. Zawodnicy obu brandów walczyli na wspólnych galach, a czasem nawet miały miejsce Interpromotional Matche. Zmieniło się to jednak przy wspomnianej dacie, kiedy to RAW przedstawiło swoje “samotne” PPV – Bad Blood. Walczyli tam tylko zawodnicy czerwonej tygodniówki. SmackDown zaś swoje pierwsze ekskluzywne show miało miesiąc później – i było to Vengeance PPV.

7. POCZĄTEK DROGI CENY NA SZCZYT

Na SmackDown na przełomie 2002 i 2003 roku zaczęła rodzić się nowa gwiazda – John Cena. Posiadał on gimmick rapera, który przed walkami puszczał freestyle na swoich przeciwników. Bardzo szybko piął się na szczyt hierarchii tej tygodniówki, ponieważ na Backlash zmierzył się z Brockiem Lesnarem o mistrzostwo WWE, wprawdzie przegrywając, ale na Vengeance nie zmierzył się również z byle kim – był to Undertaker. Tą walkę również przegrał, ale można było podejrzewać, że WWE posiada duże plany dla Johna. Ale kto spodziewał się, że będzie twarzą federacji przez dekadę?

8. NOWY KANE

W połowie roku Triple H miał plan, aby wzbogacić swoją nowo powstałą stajnię Evolution – składającą się z jego samego, Randy’ego Ortona, Batisty oraz Rica Flaira, o Kane’a. Jeden z dwóch GM’ów RAW, Steve Austin zdecydował, że jeśli Kane odrzuci tą ofertę, to dostanie title shota o World Heavyweight Championship, zaś drugi GM, Eric Bischoff powiedział, że jeśli Kane przegra walkę, będzie musiał zdjąć maskę. Pojedynek wygrał Triple H po interwencji swoich kompanów. Big Red Monster dotrzymał słowa i zdjął maskę, od razu potem atakując swojego tag-team partnera Roba Van Dama. Od tego momentu Kane stał się niekontrolowaną maszyną – porażał Shane’a McMahona prądem, wykonał Tombstone na stage Lindzie McMahon, podpalił Jima Rossa, zakopał żywcem Undertakera oraz wiele wiele innych demonicznych rzeczy…

9. HISTORYCZNY IRON MAN MATCH

7 sierpnia 2003 roku Brock Lesnar znowu stał się “tym złym”, odwracając się Kurta Angle’a w Steel Cage Matchu pomiędzy Bestią a Vincem McMahonem, gdzie sędzią był właśnie złoty medalista olimpijski. Lesnar ujawnił, że od czasu, kiedy Angle zdobył WWE Championship na Vengeance, nie tolerował tej wygranej. Doprowadziło to do ich walki o mistrzostwo na Summerslam, którą wygrał Angle. We wrześniu zmierzyli się ze sobą jeszcze raz – w 60-cio minutowym Iron Man Matchu na SmackDown. Tym razem mistrzem został Lesnar, wygrywając 5:4. Był to pierwszy pojedynek o tej formule od roku 2001.

10. NASYP NOWYCH TWARZY

2003 rok był rokiem wielu debiutów w WWE. Ci, co śledzili tylko tą federację, mogli się nacieszyć wieloma nowymi dla nich twarzami, a byli to na przykład:
Brian Kendrick
Paul London
Matt Morgan
Nathan Jones
Full Blooded Italians
Zach Gowen
Rodney Mack
La Resistance
John Hennigan
Garrison Cade
Heidenreich
oraz wielu innych. Obecnie w WWE walczy 1 z wymienionych i jest to Kendrick.