20 lat z WWE – rok 1999

Seria „20 lat z WWE” ma na celu przedstawić 200 najważniejszych wydarzeń z ostatnich 20 lat tej federacji. W każdej części będzie omawiany jeden rok, na którego będzie składać się 10 wydarzeń. Dzisiaj omówię rok 1999, pierwszy rok dominacji Stone Colda, The Rocka i Triple H’a.

1. MANKIND ACHIEVED HIS DREAM!

Pierwsze RAW is WAR 1999 roku zaczęło się z mocnym przytupem. Po potężnym zamieszaniu, użyciu krzeseł, ingerencji The Corporation, DX czy co najważniejsze, Steve’a Austina, który pod koniec walki wymierzył decydujący cios The Rockowi krzesłem w głowę, Samoańczyk nie obronił tytułu, przypiął go Mankind, zdobywając swoje pierwsze WWF Championship! Radości nie było końca, a do wysokich ratingów przyczynił się też ówczesny komentator WCW Monday Nitro (gali rywalizującej z RAW), Tony Schiavone, który zaspoilerował, że Mankind wygra dziś tytuł. Nie poszło to jednak według planu WCW i wszyscy przełączyli wtedy na RAW. Od tego czasu federacja Erica Bischoffa już nigdy nie odkuła się w walce o ratingi.

2. MR. MCMAHON ZWYCIĘZCĄ ROYAL RUMBLE MATCHU

Przez rok 1999 nadal rywalizowali ze sobą Vince McMahon oraz Stone Cold Steve Austin. Ten pierwszy był taki niechętny do Texas Rattlesnake’a, że chciał mu przeszkodzić w trzecim z rzędu wygraniu Royal Rumble Matchu, że sam, jako prezes federacji postanowił w nim wystąpić. Byli oni pierwszymi zawodnikami w ringu. Nie na długo jednak pozostali w kwadratowym pierścieniu, ponieważ zaczęli walczyć poza ringiem, np. na trybunach czy na backstage’u. Była to jednak pułapka zastawiona na Stone Colda, ponieważ przy toaletach zaatakowała go The Corporation. Austin jednak się nie poddał, wrócił pod koniec walki. Znów na finiszu został tylko on i Vince. Uwagę Stone Colda odwrócił jednak The Rock i przez to został wyeliminowany przez samego Chairmana. McMahon następnego dnia na RAW oddał jednak swojego title shota i pewnie się nie dziwicie, bo czemu prezes miałby walczyć o pas?

3. HALFTIME HEAT

31 stycznia 1999 roku odbyło się Superbowl 33, czyli mecz o mistrzostwo NFL, który zawsze w Ameryce zbiera kosmiczną oglądalność. Tego samego dnia dla WWF wypadała gala Sunday Night Heat, która została pokazana podczas przerwy w Superbowl. Na tej gali w walce na pustej arenie, po raz kolejny zmierzyli się ze sobą Mankind i The Rock w walce o WWF Championship w ramach rewanżu za Royal Rumble. Była to walka bez dyskwalifikacji. Większa część walki odbywała się poza ringiem, a dokładniej na backstage’u. Mankind zdobył pas od The Rocka, przygniatając go za pomocą wózka widłowego. Na gali walczyli również m. in Ken Shamrock czy Owen Hart, o którym wspomnę potem.

4. DEBIUT PAULA WIGHTA „BIG SHOWA”

Na St. Valentine’s Day Massacre, jedynym w historii walentynkowym PPV (jeśli chcecie artykuł o zapomnianych PPV w WWE, dajcie znać w komentarzu), Vince McMahon po raz kolejny zmierzył się ze Stone Coldem, tym razem w Steel Cage Matchu. Tym razem stawką było miejsce w walce o WWF Championship na Wrestlemanii XV z The Rockiem. Jednak Stone Cold chciał także zniszczyć Vince’a, nawet jakby kosztowało to jego miejsce w Main Evencie WM’ki. Wszystko szło według planu zawodnika z Texasu, McMahon był doszczętnie zniszczony i krwawił. Nagle jednak spod ringu wyszedł niesamowicie wysoki Paul Wight i rzucił kilkukrotnie w klatkę Stone Colda. Okazało się, że była to ostatnia deska ratunku Chairmana, który nakazał Wightowi rzucić Austina w klatkę jeszcze raz. Ten zrobił to jednak tak mocno, że część klatki odpadła, a Stone Cold tym sposobem wydostał się z niej jako pierwszy i dostał title shota na Wrestlemanii.

5. ROCK VS AUSTIN NUMER 1

Tytuł jest trochę mylny, bo obaj zawodnicy mieli ze sobą wiele pojedynków przed Wrestlemanią 15, ale chodziło mi tutaj o ich walki na Wrestlemanii. 28 marca nastąpiła długo wyczekiwana walka The Rocka i Stone Colda o pas WWF. Na początku pojedynku do ringu wszedł Vince McMahon, który nazwał siebie samego sędzią specjalnym walki. W tą decyzję zaingerował jednak ówczesny Commissioner WWF Shawn Michaels, który powiedział że tylko on może dodać do tej walki sędziego specjalnego, więc nakazał McMahonowi się wycofać. Podczas walki padło wiele finisherów i groźnych akcji. Na koniec powrócił Vince, który współpracował z The Rockiem przeciwko Austinowi. Przybiegł jednak Mankind w stroju sędziego i wyrzucił prezesa z ringu. Austin wykonał Stunner, przypiął Brahma Bulla i zdobył swoje trzecie WWF Championship.

6. ŚMIERĆ OWENA HARTA

Na majowej gali Over the Edge, Owen Hart jako The Blue Blazer miał zawalczyć z Godfatherem o pas Intercontinental. W tamtym okresie Hart wykonywał dosyć nietypową wejściówkę. Z niemal samego szczytu budynku Owen Hart powoli kierował się w dół trzymając się liny. Kiedy był już blisko wysokości ringu, zaczynał „panikować” i spadał do ringu z bezpiecznego miejsca uderzając głową w ring. W tej sytuacji to jednak nie wyszło, ponieważ Hart spadł z 24 metrów zahaczając o narożnik, a potem wpadł do ringu. Skończyło się to przewiezieniem go do szpitala i śmiercią właśnie tam. Vince McMahon podjął wtedy kontrowersyjną decyzję kontynuowania gali. Wdowa po śmierci Owena, Martha, złożyła pozew przeciwko WWF. Federacja musiała zapłacić jej 18 milionów dolarów.

7. THE HIGHER POWER

Przez pierwszą połowę 1999 roku działała stajnia przewodzona przez Undertakera o nazwie „The Ministry of Darkness” i próbowała przejąć kontrolę nad federacją na wiele różnych sposobów, np. porywając córkę Vince’a Stephanie, a następnie próbując oddać ją w ofierze. Taker cały czas powtarzał, że kieruje nim siła wyższa. W czerwcu chciał tej sile oddać nawet Stone Colda. „Siła” była ubrana w ciemny płaszcz oraz kaptur. Ujawniła swoją twarz i okazało się, że jest to Vince McMahon, aby wszystkich nabrać i zemścić się na Stone Coldzie. W zemście za szkody przez niego wyrządzone Linda McMahon, jego żona ustąpiła z funkcji CEO i powołała tam Stone Colda, a część zysków swoją i Stephanie również dostał Austin.

8. DEBIUT CHRISA JERICHO

Przez lipiec i sierpień pojawiały się nietypowe proma w postaci „odliczania do nowego millenium”. Nie było jednak mowy, kto odpowiada za tymi filmikami. Fani WWE dowiedzieli się o tym 9 sierpnia na RAW is WAR, kiedy Chris Jericho przerwał promo the Rocka swoim odliczaniem. Przywitał on fanów na „RAW is Jericho”, nazywając się Y2J’em. Wdał się on w bardzo wyrównaną dyskusję z The Rockiem, która spotkała się ze świetną reakcją fanów. W walce Jericho zadebiutował 26 sierpnia na Smackdown, przegrywając z Road Doggiem poprzez dyskwalifikację.

9. VINCE MCMAHON MISTRZEM WWF

Na gali Fully Loaded Stone Cold Steve Austin zmierzył się z Undertakerem, walka miała jednak 2 haczyki. Jeśli Stone Cold wygra, Vince McMahon nie będzie mógł już więcej pojawić się na gali WWF, a jeśli wygra Undertaker, to Austin już nigdy nie dostanie szansy na pas WWF Championship. Wygrał Stone Cold, więc to Vince musiał dotrzymać obietnicy. Nie trwało to bardzo długo, ponieważ 16 września powrócił na nowej gali WWF – Smackdown (pierwszy epizod: 29.08.1999), tym razem jako face w walce z Triple H’em o główny pas federacji. Chairmanowi pomógł wygrać Stone Cold, ponieważ na tamten moment HHH był jego głównym rywalem. McMahon zdobył pas, ale niemal od razu go zawiesił, bo nie mógł już wrócić z powodu banicji z Fully Loaded. Steve Austin cofnął jednak swoją decyzję w zamian za title shota o WWF Championship.

10. POCZĄTEK MCMAHON-HELMSLEY ERY

Rozwścieczony Triple H po utracie pasa szukał okazji na ponowne jego zdobycie. Takowa przytafiła mu się 26 września na Unforgiven i tam właśnie wygrał tytuł. Miał go obronić na Survivor Series w 1999 roku w Triple Threat Matchu z The Rockiem i Stone Coldem. Ten drugi jednak został wyeliminowany z walki poprzez rozjechanie go samochodem przez nieznanego sprawcę. W miejsce Austina do walki wszedł Big Show i zdobył tytuł. Mimo to, rozwścieczony Vince McMahon obwinił HHH’a i DX za atak na Austina, a tak samo zły Hunter obwinił Vince’a za utratę pasa na Survivor Series. Doprowadziło to do ich walki bez dyskwalifikacji na Armageddon. Do pojedynku dodano jeszcze jedną stypulację: jeśli Vince wygra, małżeństwo Triple H’a z jego córką Stephanie (do którego doszło przez odurzenie nieświadomej córki McMahona) zostanie anulowane, a jeśli wygra Helmsley, to zostanie pretendentem do WWF Championship. Walka zakończyła się uderzeniem młotkiem dla Vince’a. Triple H został pretendentem, później chciał zaatakować Stephanie, ale się wstrzymał i wzniósł jej rękę w górze. W wyniku tej sytuacji Stephanie odwróciła się od Vince’a i tak rozpoczęła się McMahon-Helmsley Era.