20 lat z WWE – rok 2000

Seria „20 lat z WWE” ma na celu przedstawić 200 najważniejszych wydarzeń z ostatnich 20 lat tej federacji. W każdej części będzie omawiany jeden rok, na którego będzie składać się 10 wydarzeń. Dzisiaj omówię rok 2000, czyli złoty środek Attitude Ery.

1. EKSTREMALNY NO DQ MATCH

Legendarna rywalizacja Micka Foley’a i Triple H’a rozpoczęła się pod koniec 1999 roku wraz ze zreformowaniem się McMahon-Helmsley Ery. Cactus Jack zdecydowanie nie był zadowolony z tego faktu, co skończyło się jego zwolnieniem. Szybko został jednak przywrócony za sprawą The Rocka, który przyprowadził do ringu cały roster. Na Royal Rumble Jack i HHH zawalczyli ze sobą w No DQ Matchu o mistrzostwo WWF. W grę poszły stalowe schody, drut kolczasty czy pinezki. Walka skończyła się za sprawą Pedigree na pinezki.

2. KONTROWERSYJNY FINISH

Na gali Royal Rumble nie mogło zabraknąć oczywiście 30-osobowego Royal Rumble Matchu o miano pretendenta do mistrzostwa WWF. Ostatnią dwójką w tej walce byli The Rock i Big Show i kiedy każdy myślał, że Show wyrzuci Rocka z ringu, to ten skontrował szykujący się Powerslam i przerzucił Wighta przez liny. Po pewnym czasie okazało się jednak, że Rock dotknął obiema nogami obszaru pozaringowego pierwszy, więc kontrowersje miały się zakończyć decydującą walką o pretendenctwo do pasa na No Way Out. Wygrał Big Show, ale wszystko się jeszcze zmieniło…

3. DEBIUT THE RADICALZ

31 stycznia 2000 roku na RAW is WAR na publiczności pojawiła się czwórka zawodników z WCW – Perry Saturn, Eddie Guerrero, Chris Benoit i Dean Malenko. Przykuli oni walkę Road Dogga podczas walki New Age Outlaws z Al Snowem i Stevem Blackmanem. Dogg uderzył Chrisa Benoit, a pozostała trójka wtedy rzuciła się na niego. Guerrero i The Crippler wykonali swoje finishery, a niedługo później otrzymali profesjonalne kontrakty w WWF, pokazując się z bardzo dobrej strony w serii walk z DX.

4. REWANŻ W HELL IN A CELL

Konflikt Foley’a i Triple H’a nie skończył się na Royal Rumble, lecz trwał on dalej. HHH dał kolejną szansę legendzie hardcore’u na pas, ale pod jednym warunkiem – na szali miała stać jego kariera, a Cactus może wybrać sobie dowolną stypulację. Mick zgodził się, a za stypulację wybrał Hell in a Cell. Po długiej i znów ekstremalnej walce, w której mogliśmy zobaczyć Piledriver na stole, upadek z klatki Cactusa Jacka czy jej przełamanie wskutek Back Body Dropu na jej szczycie. Triple H obronił pas, a Mick Foley musiał zakończyć karierę. Jednak nie na długo…

5. TRIANGLE LADDER MATCH

Na początku roku o pasy WWF Tag Team Championship zaczęły rywalizować ze sobą 3 tag teamy – Edge & Christian, The Hardy Boyz oraz The Dudley Boyz. Walka o tytuły tag-teamowe odbyła się na Wrestlemanii 2000 i był to Triangle Ladder Match, który kilka miesięcy później został przemianowany na TLC, o czym będzie jeszcze mowa w tekście. Zwycięsko z pojedynku wyszli Edge & Christian, zdobywając pasy od Dudley Boyz.

6. A MCMAHON IN EVERY CORNER

Na największej gali 2000 roku – Wrestlemanii 2000 mogliśmy zobaczyć pierwszy w historii na Wrestlemanii Fatal 4-Way o pas WWF Championship pomiędzy Big Showem, The Rockiem, dodanym przez Lindę McMahon do walki Cactusem Jackiem oraz The Rockiem. Dlaczego „McMahon in every corner”? Kaźdy zawodnik był wspierany przez jednego członka rodziny McMahonów – Big Show przez Shane’a, Cactus Jack przez Lindę, The Rock przez Vince’a, a mistrz Triple H przez Stephanie. Zwycięzcą został ten ostatni i był on pierwszym heelem wygrywającym main event WM’ki.

7. POWRÓT UNDERTAKERA, DEBIUT AMERICAN BADASSA

Na Judgment Day po raz kolejny zawalczyli ze sobą o mistrzostwo WWF The Rock i Triple H, po tym jak na Wrestlemanii 2000 Vince McMahon odwrócił się od People’s Championa, dołączając do grupy McMahon-Helmsley, a na Backlash zdobył tytuł Brahma Bull. Tym razem ta dwójka miała zakończyć swój konflikt w 60-cio minutowym Iron Man Matchu o mistrzostwo. Przy stanie walki 5-5 do ringu wszedł powracający Undertaker pozamiatał cały ring, atakując DX oraz McMahonów. Na koniec wykonał Chokeslam i Tombstone Piledriver na HHH’u. Czas się skończył a Triple H dostał kolejny punkt za dyskwalifikację, zostając nowym mistrzem.

8. PIERWSZY W HISTORII TLC MATCH

Konflikt trzech legendarnych tag-teamów o pasy nie zakończył się na Wrestlemanii. Co doprowadziło do pierwszej w historii walki z krzesłami, stołami i drabinami? 10 sierpnia na SmackDown The Hardy Boyz zaatakowali Edge’a i Christiana po ich walce z The Dudley Boyz. Bracia Hardy uderzyli Rated-R Superstar drabiną, a Christian otrzymał Powerbomb na stół od Bubby i D-Vona. 14 sierpnia na RAW is WAR Commisioner Mick Foley ogłosił, że odbędzie się pierwszy w historii TLC Match na Summerslam w ramach rewanżu za Wrestlemanię 2000. Po wielu niesamowitych spotach zwycięzcami zostali ponownie Edge & Christian.

9. POWRÓT AUSTINA

Jak już wspominałem w poprzedniej części 20 lat z WWE, na Survivor Series 1999 Stone Cold został rozjechany samochodem przez nieznanego sprawcę. Austin powrócił we wrześniu na gali Unforgiven, aby znaleźć tego nieszczęśnika, atakując niektóre osoby z rosteru. W śledztwie pomógł mu Commisioner Mick Foley. 9 października na RAW is WAR okazało się, że był to Rikishi i zrobił to dla The Rocka, ponieważ uważał, że WWE nie docenia Samoańczyków i chciał zniszczyć Austina, żeby Rock został główną gwiazdą WWF. Brahma Bullowi nie spodobał się ten fakt i odwrócił się od Rikishiego. Cała sytuacja była jednak bardzo dziwna, bo na Survivor Series 1999 Rikishi jeszcze nie zadebiutował. Okazało się, że za całą sytuacją stał Triple H. Skończyło się walką Austina z Hunterem na Survivor Series, która zakończyła się No Contestem.

10. JEDYNA TAKA WALKA W HISTORII

Od czasu gali No Mercy, mistrzem WWF był Kurt Angle, następnie broniąc pas przeciwko takim zawodnikom jak Undertaker, The Rock, Rikishi czy Stone Cold Steve Austin. Mick Foley postanowił przetestować Kurta w pierwszym (i jak na razie jedynym) w historii 6-man Hell in a Cell matchu, gdzie Angle musiał obronić tytuł przeciwko Undertakerowi, Triple H’owi, Stone Coldowi, The Rockowi i Rikishiemu na gali Armageddon. Złoty medalista olimpijski zacementował swój status przyszłej legendy WWE, broniąc pas.