20 lat z WWE – rok 2001

Seria „20 lat z WWE” ma na celu przedstawić 200 najważniejszych wydarzeń z ostatnich 20 lat tej federacji. W każdej części będzie omawiany jeden rok, na którego będzie składać się 10 wydarzeń. Dzisiaj omówię rok 2001, czyli schyłek Attitude Ery oraz rok inwazji WCW i ECW.

1. IT’S ALL ABOUT THE GAME…

Pod koniec 2000 roku Triple H odłączył się od DX, aby jego solowa kariera rozwijała się jeszcze prężniej. Zmienił też swój styl bycia – stał się o wiele bardziej bezwzględny, agresywny i niszczył innych przy mikrofonie. Nazywany był “The Cerebral Assasin”, oraz “The Game”. Był to też czas zmiany theme songu. “My Time” Chrisa Warrena” zastąpiono o wiele agresywniejszą piosenką Motorhead “The Game”. Jest to znak rozpoznawczy Huntera, a theme songu używa do dziś. Zadebiutował on na RAW is WAR 8 stycznia 2001 roku po ataku na Stone Colda.

2. TRZYKROTNY ZWYCIĘZCA ROYAL RUMBLE MATCHU

W tradycyjnym Royal Rumble Matchu 2001 wystąpiło wiele gwiazd. Padł w nim ówczesny rekord eliminacji w tego typu walce (Kane – 11), w użycie weszło kilka przedmiotów, a zwycięzcą został po raz kolejny Stone Cold Steve Austin, zapewniając sobie prawo do walki o mistrzostwo WWF na Wrestlemanii X-7, którego posiadaczem był Kurt Angle. Zmieniło się to jednak na No Way Out, gdzie tytuł zdobył The Rock i to z nim Austin zmierzył się na Wrestlemanii.

3. KONIEC MONDAY NIGHT WARS

26 marca 2001 roku fani WCW na gali Nitro zobaczyli bardzo nietypowy obrazek – Vince McMahon na tle loga swojego flagowego programu RAW is WAR. Ogłosił on wszem i wobec, że wykupił swojego największego rywala, czyli World Championship Wrestling, a ten odcinek Monday Nitro będzie ostatnim w historii. Chairman WWF zwolnił na gali kilku zawodników, m.in Jeffa Jarretta, z którym miał w przeszłości niesnaski (nie był to kayfabe). Show zakończyło się potężną wiadomością – to nie Vince, a Shane McMahon wykupił WCW! Dodało to trochę otoczki przed ich walką na Wrestlemanii.

4. ROCK VS. AUSTIN NUMER 2 (UŚCISK DŁONI Z SZATANEM)

Na Wrestlemanii X-7 zobaczyliśmy drugi już na największej gali roku pojedynek The Rocka i Stone Colda Steve’a Austina, drugi też o mistrzostwo WWF. Tuż przed walką dodano stypulację – od tamtej pory był to No DQ Match. Zaingerował w niego Vince McMahon, przerywając pin po People’s Elbow, co zaskoczyło wielu. Vince nienawidził Austina, dlaczego więc mu pomógł? Okazało się, że był to plan. Pod koniec walki McMahon podał Stone Coldowi krzesło, a ten uderzył Samoańczyka 16 razy i przypiął go. Następnie dwaj byli najwięksi rywale uścisnęli sobie dłoń i wypili razem piwo, co było heel turnem Austina.

5. FORMACJA TWO MAN POWER TRIP

Dzień po Wrestlemanii The Rock otrzymał swój rewanż w Steel Cage Matchu i tym samym miał szansę odzyskać tytuł. Austin odklepał po Sharpshooterze, lecz sędzia tego nie widział, bo jego uwaga była odwrócona przez Vince’a McMahona, który potem kilkukrotnie przerywał piny, aż sam przeszedł do współpracy przeciwko The Rockowi. Do ringu przybiegł Triple H trzymając w ręku sledgehammer. Wszyscy myśleli, że atakuje swojego wielkiego rywala, czyli Austina, lecz Hunter zaatakował The Rocka! Cała trójka zaczęła celebrować, a The Rocka nie zobaczyliśmy w WWF TV do lipca z powodu kręcenia filmu.

6. KONTUZJA TRIPLE H’A

21 maja 2001 roku Triple H i Stone Cold bronili swoich pasów Tag Team, które zdobyli na Backlash przeciwko Chrisowi Jericho i Chrisowi Benoitowi. Podczas pojedynku wydarzyło się bardzo niefortunne zdarzenie, otóż gdy Jericho założył Walls of Jericho na Austinie, to Triple H postanowił przerwać submission. Niestety miało to katastrofalne skutki, gdyż Helmsley doznał bardzo poważnej kontuzji mięśnia czworogłowego uda. Mimo to, HHH postanowił kontynuować walkę, a nawet pozwolił sobie założyć Wallsy na stole komentatorskim. Triple H’a nie widzieliśmy od maja do stycznia, ominął go również największy storyline roku.

7. POCZĄTEK INWAZJI

Pierwszym byłym wrestlerem WCW, który pojawił się w WWF TV, był Lance Storm 28 maja na RAW is WAR. Booker T zaś zaingerował w Triple Threat Match o mistrzostwo WWF na gali King of The Ring, a dzień później zaatakował Vince’a McMahona. Ta sytuacja jest nazywana początkiem storyline’u “The Invasion”. 9 lipca do WCW dołączyło ECW, przerywając tag team match Chrisa Jericho i Kane’a przeciwko Lance’owi Stormowi i Mike’owi Awesome’owi. Co gorsza dla WWF, byli to ich obecnie zakontraktowani wrestlerzy: Dudley Boyz, Tazz, Justin Credible, Raven i Rhyno (wszyscy to byli zawodnicy ECW).

8. POWRÓT THE ROCKA I JEGO DECYZJA

30 lipca po kilkumiesięcznej absencji powrócił The Rock i miał zadecydować, do jakiej drużyny dołączy – WWF czy WCW/ECW. Pierwszy obóz był w bardzo ciężkiej sytuacji, ponieważ do tego drugiego dołączył Stone Cold, wykonując Stunner na Kurcie Angle podczas InVasion PPV. Rock najpierw wykonał Rock Bottom na starszym z McMahonów, a następnie uścisnął dłoń Shane’a (lidera WCW), ale na nim również wykonał swój finisher, dokładając jeszcze People’s Elbow. Publiczność była zmieszana, ale okazało się że Brahma Bull dołączył do Team WWF.

9. WINNER TAKES ALL

Na gali Survivor Series miała miejsce walka o wszystko – najlepsi zawodnicy obydwu obozów walczą o przetrwanie. Jeśli wygra jeden, to drugi przestanie istnieć. WWF było w bardzo ciężkiej sytuacji – do The Alliance dołączył również Kurt Angle. Składy obydwu drużyn przedstawiały się tak jak na zdjęciu, a przed PPV Vince McMahon zasugerował, że The Alliance mogą mieć w swoim składzie kreta. Miał on rację, ponieważ Kurt Angle pomógł swojej ojczystej federacji wygrać walkę. WCW i ECW odeszły z biznesu.

10. PIERWSZY UNDISPUTED CHAMPION

Dzień po Survivor Series, gdy The Rock nadal był mistrzem WCW, niejasna była pozycja mistrzostwa WWF. Vince McMahon chciał zabrać je Stone Coldowi na rzecz Kurta Angle’a, za jego bohaterskość na Survivor Series. Gdy już miało dojść do tego momentu, wybrzmiała muzyka Rica Flaira. Nature Boy ogłosił, że Shane i Stephanie McMahon sprzedali swoją część WWF, aby wykupić WCW i ECW, część tej pierwszej została wykupiona przez konsorcjum. Okazało się, że tym konsorcjum był Ric Flair, tym samym zostając współwłaścicielem WWF. Dwaj właściciele doszli do wniosku, że dwa najważniejsze tytuły muszą zostać zunifikowane w mini-tournamencie z udziałem The Rocka, Stone Colda, Kurta Angle’a i Chrisa Jericho. Zwycięzcą został w kontrowersyjny sposób ten ostatni, zostając pierwszym Undisputed Championem.