20 lat z WWE – rok 2012

Seria „20 lat z WWE” ma na celu przedstawić 200 najważniejszych wydarzeń z ostatnich 20 lat tej federacji. W każdej części będzie omawiany jeden rok, na którego będzie składać się 10 wydarzeń. Dzisiaj omówię rok 2012, czyli rok jednego WWE Championa.

1. EMBRACE THE HATE

Podczas Slammy Awards 2011 do WWE powrócił Kane, atakując Johna Cenę oraz zachęcając go potem do “przyjęcia do siebie nienawiści”. Feud znany jest z tego, że przez pewien czas pokazywał tą agresywniejszą, niemal heelową stronę Johna Ceny. Przykład? Atak na Jacka Swaggera z RAW 16 stycznia. Do rywalizacji został włączony Zack Ryder. Nie dość, że był tam piątym kołem u wozu, to jeszcze storyline’owo stracił swoją dziewczynę Eve Torres na rzecz Ceny. Konflikt zakończył się na lutowej gali Elimination Chamber, gdy lider Cenation pokonał Big Red Monstera w Ambulance Matchu.

2. IT BEGINS. AGAIN.

Począwszy od listopada, WWE między swoje gale zaczęło wplatać tajemnicze proma związane z rozpoczęciem czegoś na nowo. Przedstawiały one m.in chłopaka w szkolnej ławce czy dziewczynę na korytarzu. 2 stycznia 2012 osoba stojąca za tymi promami powróciła. Okazało się, że był to Chris Jericho. Podczas swojego powrotu jednak nie wypowiedział ani słowa, uśmiechając się tylko do fanów i kamery. 23 stycznia zapowiedział jednak, że na gali Royal Rumble nastanie koniec świata takiego, jaki znamy. W trzydziestoosobowej walce został jednak wyeliminowany jako ostatni przez Sheamusa. Y2J rozpoczął więc feud z CM Punkiem, który opierał się na stylu Straight Edge Punka oraz jego rodziny, która nie stroniła od używek. Na Wrestlemanii 28 oraz Extreme Rules z walk o tytuł WWE górą wyszedł The Voice of the Voiceless.

3. END OF AN ERA 1

30 stycznia na RAW powrócił Undertaker w bardzo podobny sposób, co rok wcześniej. Zmierzył wzrokiem Triple H’a, a następnie obaj zmierzyli wzrokiem znak Wrestlemanii. W ponowny feud legendarnej dwójki włączył się Shawn Michaels, który również przegrał z Undertakerem na największej gali roku dwukrotnie. Ogłosił samego siebie sędzią specjalnym tej walki. W Hell in a Cell Matchu pełno było dramatycznych momentów, takich jak np. Sweet Chin Music + Pedigree, które i tak nie zakończyło streaku Undertakera. W końcu jednak to Undertaker wygrał pojedynek, wyrabiając sobie serię 20-0 na Wrestlemanii. Na koniec cała trójka pomogła sobie wzajemnie opuścić arenę.

4. ONCE IN A LIFETIME 1

Jak wspominałem w poprzedniej części, dzień po Wrestlemanii 27 The Rock oraz John Cena ustalili między sobą walkę na kolejną galę z tej serii. Feud zawierał bardzo dużo ostrych słów w obie strony, na przykład w postaci koncertu The Rocka czy jednorazowego powrotu Ceny jako “Doctor of Thuganomics”. Walka była nazywana Once in a Lifetime, ale jak się okazało rok później – błędnie. W walce z roku 2012 zwyciężył The Rock, ale mimo tego po walce Cena powiedział bardzo słabo odebrane słowa, tłumacząc na język polski brzmią one tak: “to nie Rock mnie pokonał, to ja pokonałem samego siebie”. Wiązało się to m.in z rozwodem Johna.

5. BYĆ W CIENIU CENY

CM Punk jest chcąc nie chcąc legendą WWE. Jest to najdłużej panujący mistrz ostatnich 25 lat regularnie broniący swojego tytułu, mistrz mikrofonu oraz świetnie pracujący w ringu zawodnik. Mimo niesamowitego title reignu, cały czas był w cieniu, głównie Johna Ceny. Ten punkt poświęcam na ilość walk main eventowanych przez Punka na PPV. Liczba ta wynosi 3, w tym 2 razy uczestnikiem walki razem z Punkiem był John Cena. Walki te to: Cena vs. Punk na Night of Champions, Punk vs. Ryback na Hell in a Cell oraz Cena vs. Ryback vs. Punk na Survivor Series. Tak, to tyle. WWE Champion main eventował tylko 3 walki na PPV w roku. Dla porównania, Cena main eventował 9 walk na 12. Oczywiście do innych momentów title reignu Punka przejdę niedługo.

6. POWRÓT BROCKA LESNARA

Dzień po Wrestlemanii John Cena chciał jeszcze raz stanąć twarzą w twarz z The Rockiem. Publiczność skandowała jednak nazwisko Brocka Lesnara, wśród publiczności mogliśmy ujrzeć takie transparenty, jak: BROCK IS BACK. Skąd to się wzięło? Otóż w Internecie krążyła informacja, że Brock Lesnar był widziany na backstage’u Wrestlemanii 28 oraz podpisał kontrakt z WWE. To nie była pomyłka. Bestia przerwała promo Ceny przy gigantycznej owacji fanów, wykonując F-5 na byłym WWE Championie. Na Extreme Rules w walce tej dwójki wygrał jednak John, co nie powstrzymało Lesnara w sianiu zamętu w różnych momentach i miejscach.

7. OVER THE LIMIT CZY UNDER THE LIMIT?

Tym razem zacznę bez ceregieli: sama karta walk na to PPV była dosyć dobra. Fatal 4-Way o mistrzostwo WHC, Battle Royal o mistrzostwo Intercontinental oraz walka jak z dawnego Ring of Honor, czyli CM Punk vs. Daniel Bryan o tytuł WWE, która powinna być main eventem, nieprawdaż? Otóż nie. Main eventem była walka… Johna Ceny z Johnem Laurinatisem! To już samo w sobie było dla mnie żartem, dopóki do PPV nie doszły impromptu (nagłe) matche w postaci Brodus Clay vs. The Miz czy 54-sekundowe Ryback vs. Camacho. Kto by pomyślał, że z kogoś takiego wyrośnie Tanga Loa? Sama walka Punka z Bryanem była świetna, no ale była w cieniu Ceny oraz Laurinaitisa, która była po prostu cackaniem się i żartem. No i oczywiście mogliśmy doświadczyć kolejnego heel turnu Big Showa. Wiem, rzadko kiedy tak ostro piszę, no ale tutaj już musiałem.

8. RAW 1000

23 lipca 2012 roku Monday Night RAW świętowało swój tysięczny odcinek. Przygotowano wiele atrakcji: powrót The Rocka, DX, ślub Daniela Bryana i AJ Lee (który nie doszedł do skutku) czy nawet występ Charliego Sheena poprzez wideorozmowę. Walki również były niemałego kalibru: Cena realizujący swoją walizkę MITB przeciwko CM Punkowi czy pojedynek Christiana i The Miza o mistrzostwo Interkontynentalne. Mimo wielu ważnych momentów i tak wielu fanów najbardziej zapamiętało heel turn CM Punka, który zaatakował ingerującego w jego pojedynek The Rocka.

9. CM PUNK I PAUL HEYMAN – DUET ROKU?

Po tym, jak CM Punk obronił swój tytuł WWE w Triple Threat Matchu na Summerslam, którego uczestnikami byli również Big Show i John Cena, Punk kontynuował rywalizację z ówczesnym posterboyem. Mistrz znalazł sobie nawet wsparcie w postaci Paula Heymana, który u boku Punka zadebiutował 3 września na RAW. Jak kończy się połączenie dwóch osób, które doskonale operują mikrofonem? Bardzo dobrymi promami. Heyman nie musiał ingerować w pojedynki Brooksa, ponieważ ten może nie zawsze w czysty sposób, ale bronił tytułów na galach PPV Night of Champions, Hell in a Cell, czy Survivor Series. Co się stało na ostatniej z tych gal?

10. DEBIUT THE SHIELD

W main event tradycyjnej listopadowej gali zaingerowała trójka zawodników z rozwojówek WWE. Jedną z nich zostało NXT, które kiedyś było programem podzielonym na sezony. Od czerwca 2012 roku jednak stało się ono trzecim brandem WWE. Po pewnym czasie wprowadzono tytuły takie jak NXT Championship czy NXT Tag Team Championship. Przechodząc jednak do rzeczy: trójką zawodników, o której mówię, byli Dean Ambrose, Seth Rollins oraz Roman Reigns. Zdemolowali oni stół komentatorski, łamiąc go ciałem Rybacka poprzez Triple Powerbomb. Od początku ich działalności kwestionowano, czy nie zostali oni wynajęci w celu pomocy CM Punkowi. Mistrz WWE oraz Paul Heyman zaprzeczali temu faktowi. Pierwsza walka trójki nazywanej The Shield miała miejsce na gali TLC, gdzie wygrali w No DQ Matchu przeciwko Team Hell No (Kane oraz Daniel Bryan) wspieranemu przez Rybacka.