20 lat z WWE – rok 2014

Seria „20 lat z WWE” ma na celu przedstawić 200 najważniejszych wydarzeń z ostatnich 20 lat tej federacji. W każdej części będzie omawiany jeden rok, na którego będzie składać się 10 wydarzeń. Dzisiaj omówię rok 2014, czyli rok chaosu.

1. POWRÓT BATISTY

Jak wspominałem kilka tygodni wcześniej, Batista odszedł z WWE dzień po gali Over the Limit 2010. Pod koniec 2013 roku federacja zaczęła wypuszczać filmy promujące jego powrót oraz dokładną datę powrotu: 20 stycznia (co według mnie jest słabym pomysłem, pomagającym z drugiej strony podwyższyć ratingi). Animal od razu przedstawił swoje intencje. Było to zdobycie tytułu WWE World Heavyweight na Wrestlemanii. W tym celu wystąpił w Royal Rumble Matchu, który wygrał (co dla fanów było nietrudne do przewidzenia). Jego pierwszym mini-rywalem był Alberto del Rio, którego pokonał na Elimination Chamber. Tak więc main event Wrestlemanii 30 był już ustalony: Batista vs. Randy Orton.

2. YES! MOVEMENT ORAZ SUKCES DANIELA BRYANA

Na początku roku Daniel Bryan poddał się i został członkiem rodziny Wyatt’ów. Nie trwało to jednak długo, ponieważ szybko odłączył się od nich, co doprowadziło do walki Daniel Bryan vs. Bray Wyatt na Royal Rumble. Były American Dragon zakwalifikował się również do Elimination Chamber Matchu o mistrzostwo WWE, jednak dzięki ingerencji Kane’a nie wygrał pojedynku. W końcu na jednym z marcowych RAW Bryan wraz z masą jego zwolenników zaczęli szturmować stage oraz ring, skandując YES! W końcu Triple H, szukając sposobu na zaprzestanie ich buntu, zapewnił Bryanowi walkę z nim samym na Wrestlemanii, ze zwycięzcą kwalifikującym się do pojedynku o mistrzostwo WWE. Daniel wygrał obie te walki, zamykając Wrestlemanię jako podwójny champion. Podobnie największa gala roku zakończyła się również 10 lat wcześniej.

3. ODEJŚCIE CM PUNKA

Ostatnim feudem CM Punka w WWE był jego konflikt z Corporate Kanem, który swój koniec osiągnął na Royal Rumble, gdy Big Red Monster wyrzucił CM Punka poza ring i wykonał Chokeslam na stół komentatorski. Dzień później na RAW, ani na wtorkowych tapingach SmackDown Punka nie było. Rzekomo przed czerwoną tygodniówką przekazał Triple H’owi i Vince’owi McMahonowi, że „wraca do domu”. Od tej pory Phil Brooks nie pojawił się na żadnym evencie WWE, a powody odejścia to m.in:
– niezadowolenie ze swojej pozycji
– coraz mniej chęci do walki, „wypalenie się”
– problemy zdrowotne

Mimo wielu próśb fanów co do jego powrotu, czy ostatnich plotkach związanych z zakontraktowaniem Punka w All Elite Wrestling, wrestler odpowiada zawsze przecząco.

4. POWSTANIE WWE NETWORK

Plany powstania płatnej platformy WWE istniały już w 2011 roku, a start WWE Network przewidziano już nawet na 1 kwietnia 2012. Zostało to jednak przełożone, a oficjalny start z pierwszym tygodniem za darmo miał miejsce 24 lutego 2014 roku. Od tej pory WWE Network powiększa swoją kolekcję autorskich programów, tygodniówek i gal PPV WWE, WCW, ECW, NWA i innych. Serwis od 5 lat jest ciągle promowany podczas gal WWE, szczególnie przez komentatorów. Miesięczna cena platformy to obecnie 9.99 dolarów, jednak prawdopodobnie cena wzrośnie niedługo o jednego dolara.

5. THE STREAK IS OVER

24 lutego na Monday Night RAW Paul Heyman poprosił o title shota na tytuł WWE World Heavyweight dla Brocka Lesnara, jednak w zamian dostał walkę Bestii z kimkolwiek z rosteru. Segment przerwał The Undertaker, który wykonał Brockowi Chokeslam na stół. 6 kwietnia na Wrestlemanii wynik walki był jednym z najbardziej niespodziewanych w historii WWE. Trzecie F-5 pokonało Undertakera i zakończyło jego dwudziestotrzyletni Streak. Kamera przez dobre kilka minut pokazywała zszokowane reakcje fanów. Wynik walki był pomysłem samego Vince’a McMahona, który dzięki temu chciał wypromować Lesnara jako prawdziwego potwora. Od tej pory Heyman nazywał Lesnara przez dobre kilka lat „the 1 in 21-1”.

6. ABSENCJA DANIELA BRYANA

Niedługo po wygraniu dwóch tytułów na Wrestlemanii, Daniel Bryan obronił je przeciwko Kane’owi na gali Extreme Rules. 12 maja na RAW mistrz znowu został zaatakowany przez Big Red Monstera. Było to wymówką dla nadchodzącej poza storylinem operacji karku Bryana. Musiał on niedługo później oddać swoje pasy z powodu kontuzji. Lidera YES! Movement w ringu nie zobaczyliśmy aż do stycznia 2015 roku. Daniel przez ten czas pojawiał się jednak okazjonalnie na galach.

7. ZJEDNOCZENIE EVOLUTION

Trójka pokonanych jednej nocy przez Daniela Bryana na Wrestlemanii, czyli Batista, Triple H oraz Randy Orton zjednoczyli się ponownie 14 kwietnia, atakując The Shield. Rozpoczęło to feud tych dwóch stajni, w tle z Riciem Flairem zaskakująco stającego po stronie Rollinsa, Ambrose’a i Reignsa. Obydwa tag-team matche na Extreme Rules i Payback padły łupem The Shield. Dzień po tej drugiej gali Batista odszedł z WWE, zostawiając HHH’a i Ortona samych. Ale czy na pewno?

8. SETH ROLLINS SPRZEDAJE SIĘ

Nie, Orton i Triple H nie zostali sami. Seth Rollins, również zaskakująco, odłączył się od The Shield, atakując Deana i Romana krzesłem. The Architect stwierdził że Reigns i Ambrose byli tylko jego biznespartnerami, którzy pomogli mu wzbić się na szczyt hierarchii WWE. Seth potwierdzał, że powinien tam należeć, wygrywając Money in the Bank Ladder Match czy dwukrotnie pokonując Deana Ambrose’a, znanego teraz jako „Lunatic Fringe” na galach PPV Battleground i Summerslam. Niedługo potem do Rollinsa dołączyli ochroniarze, dobrze znani jako Jamie Noble i Joey Mercury. 2014 zdecydowanie był ważnym rokiem w karierze przyszłego WWE World Heavyweight Championa.

9. NARODZINY SUPLEX CITY

W lipcu Triple H ogłosił, że main eventem Summerslam będzie walka świeżo upieczonego WWE World Heavyweight Championa Johna Ceny z Brockiem Lesnarem. Pojedynek jednak był bardzo jednostronny. Lesnar wykonał aż 16 suplexów oraz dwa F-5, bez problemu zostając nowym mistrzem. Rewanż wyglądał bardzo podobnie, jednak Bestia tym razem wygrała przez dyskwalifikację z powodu ingerencji Setha Rollinsa. To była ostatnia obrona tytułu (już jednego) przez Brocka, gdyż niewidziany był on na galach WWE do grudnia. Jako główny mistrz federacji.

10. WWE VS. THE AUTHORITY

Niedługo po tym, jak John Cena odmówił ofertę przejścia na stronę The Authority, Triple H zarządził tradycyjny Survivor Series Match pomiędzy drużyną WWE oraz drużyną Authority. Jeśli przegraliby ci pierwsi, wszyscy z tej drużyny z wyjątkiem Ceny zostaliby zwolnieni, a jeśli to władza by przegrała, wtedy już władzą by nie byli. Przed galą Authority straciło Randy’ego Ortona, który opuścił grupę, atakując jej członków. Podczas walki na Survivor Series zadebiutował Sting, atakując Triple H’a, a następnie pomagając Dolphowi Zigglerowi przypiąć Setha Rollinsa. Małżeństwo Huntera i Stephanie straciło swoją pozycję, jednak nie na długo…