20 lat z WWE – rok 2015

Seria „20 lat z WWE” ma na celu przedstawić 200 najważniejszych wydarzeń z ostatnich 20 lat tej federacji. W każdej części będzie omawiany jeden rok, na którego będzie składać się 10 wydarzeń. Dzisiaj omówię rok 2015, czyli rok niezadowolenia fanów.

1. POWRÓT I SZYBKIE ODEJŚCIE DANIELA BRYANA

29 grudnia 2014 roku Daniel Bryan ogłosił na Monday Night RAW, że w niedługim czasie powróci do ringu oraz wystąpi w Royal Rumble Matchu. Jego pierwszą walką po powrocie był pojedynek z Kanem, który lider YES! Movement wygrał poprzez dyskwalifikację. W końcu podczas Royal Rumble Daniel wszedł z numerem 10, jednak został szybko wyeliminowany przez Braya Wyatta, co spotkało się z potężnym niezadowoleniem fanów, którzy zaczęli skandować jego nazwisko. Bryan przegrał również walkę o miano pretendenta do tytułu WWE z Romanem Reignsem na gali Fastlane. American Dragon był również uczestnikiem Ladder Matchu o tytuł Interkontynentalny na Wrestlemanii, który wygrał. Niedługo potem musiał jednak zwakatować tytuł z powodu kontuzji i wcześniejszych urazów. Walczącego w ringu nie zobaczyliśmy go aż do 2018 roku.

2. ROMAN REIGNS WYGRYWA ROYAL RUMBLE MATCH

Spotkałem się z opiniami, że już w sierpniu było wiadomo, że Roman Reigns wygra Royal Rumble Match 2015. Jego gimmick i niszczenie przeciwników stawało się już powoli nudne, więc gdy Big Dog wygrał trzydziestoosobową walkę, spotkało się to z niesamowitym buczeniem fanów. Nie pomógł nawet występ The Rocka, który próbował zgarnąć pozytywną reakcję dla swojego kompana z rodziny Anoa’i. Po gali, która dla fanów była tragedią (szybka eliminacja Daniela Bryana, Big Show i Kane dominujący konkurencję, przewidywalna wygrana Reignsa), rozprzestrzenił się hashtag #CancelWWENetwork. Od tej pory reakcja publiczności Romana Reignsa nie była już taka sama, w najlepszym wypadku było to buczenie połączono z cheerami z niektórych sekcji. Miejmy nadzieję, że gdy Roman się wykuruje, to dostanie duży pop.

3. RANDY ORTON ODŁĄCZA SIĘ OD THE AUTHORITY

W drugiej połowie 2014 roku Randy Orton nie czuł się komfortowo w stajni, której jeszcze niedawno był twarzą – czyli The Authority. W końcu został tam zaatakowany przez Setha Rollinsa, który wykonał mu Curb Stomp na pustaki. Viper znalazł swoją zemstę, powracając na lutowej gali Fastlane. Zaatakował tam członków J&J Security oraz Kane’a. Stajnia próbowała z powrotem zrekrutować tam Apex Predatora, lecz im się to nie udało. Doprowadziło to do pojedynku Setha Rollinsa z Randym na Wrestlemanii 31, który wygrał ten drugi. W rewanżu na Extreme Rules jednak przegrał.

4. NOWY WIZERUNEK UNDERTAKERA

Po utracie Streaku było bardzo prawdopodobne, że w taki właśnie sposób zakończy się kariera Undertakera. Jednak demon z Death Valley powrócił na gali Fastlane, kiedy przyjął wyzwanie Braya Wyatta do walki na Wrestlemanii 31. Taker tą walkę wygrał, ale w ringu WWE nie widzieliśmy go do lipca, kiedy przerwał pojedynek Brocka Lesnara z Sethem Rollinsem, atakując Bestię w zemście za przerwanie Streaku oraz Paula Heymana chwalącego się wyczynem swojego klienta. W walce na Summerslam po kontrowersyjnym finiszu z tarczą wyszedł Undertaker, zaś na gali Hell in a Cell górą był Lesnar. Nie był to jednak koniec ówczesnego runu Undertakera. Powrócił on do konfliktu z Brayem Wyattem oraz jego rodziną, w co włączył się również Kane. W dwudziestą piątą rocznicę celebrowania debiutu Deadmana Brothers of Destruction pokonali The Wyatt Family na Survivor Series.

5. DEBIUT STINGA W RINGU WWE

Jak wspominałem w poprzedniej części, Sting przerwał pojedynek drużyny WWE z drużyną The Authority na Survivor Series, atakując Triple H’a. Podczas Road to Wrestlemania spotykali się niejednokrotnie w słownych konfrontacjach, aż w końcu postanowili zmierzyć się ze sobą na największej gali roku. Długo wyczekiwany debiut Stinga w ringu WWE skończył się jednak porażką, a walkę ingerowali członkowie DX czy NWO. Po walce jednak The Icon oraz The Game uścisnęli ze sobą dłonie. Nie była to jednak jedyna walka Stinga, ponieważ sześć miesięcy później na gali Night of Champions walczył z Sethem Rollinsem o mistrzostwo WWE, jednak tą walkę również przegrał.

6. SETH ROLLINS MISTRZEM WWE

Mimo przegranej z Randym Ortonem na Wrestlemanii 31, Seth Rollins zdołał jeszcze tej samej nocy swój kontrakt z walizki Money in the Bank, ingerując w pojedynek Brocka Lesnara z Romanem Reignsem o WWE World Heavyweight Championship, robiąc z niego Triple Threat Match. The Architect wykonał Curb Stomp na Samoańczyku, przypinając go i zostając nowym mistrzem. Jego panowanie nie było krótkie, bo trwało aż 221 dni, ale do detali i tego, jak to panowanie się zakończyło, przejdę później.

7. YOU LOOK STUPID!

Sheamus zniknął z WWE TV w listopadzie 2014 roku, tracąc tytuł United States na rzecz Ruseva. Z drastycznie zmienionym wyglądem powrócił noc po Wrestlemanii 31, atakując Daniela Bryana oraz Dolpha Zigglera i stając się heelem pierwszy raz od 2011 roku. Był to początek całkiem niezłego pushu dla Celtic Warriora, który oprócz zmagania się z chantem “You Look Stupid”, został również zwycięzcą walizki Money in the Bank, WWE World Heavyweight Championem oraz liderem stajni The League of Nations. Wszystko to w przeciągu ośmiu miesięcy.

8. PONOWNA UNIFIKACJA TYTUŁÓW

Po gali Battleground miała miejsce konfrontacja Setha Rollinsa oraz Johna Ceny, czyli WWE World Heavyweight i WWE US Championa. Postanowili oni zmierzyć się w Winner Takes All Matchu na gali Summerslam, gdzie zwycięzca zostanie podwójnym mistrzem. W walkę zaingerował jednak guest host największej gali lata, czyli Jon Stewart mający w przeszłości niesnaski z Sethem. Były prowadzący The Daily Show zaatakował jednak lidera Cenation, pozwalając Rollinsowi zostać podwójnym mistrzem. To panowanie nie było jednak długie, ponieważ jeden z tytułów The Architect stracił w rewanżu z Ceną na gali Night of Champions, jednak w pojedynku ze Stingiem na tej samej gali, jak już wcześniej wspominałem, obronił mistrzostwo WWE.

9. KONTUZJA SETHA ROLLINSA

4 listopada 2015 roku na live evencie WWE w Dublinie Seth Rollins bronił tytułu WWE przeciwko Kane’owi. Kiedy jednak chciał zrzucić Big Red Monstera z trzeciej liny za pomocą Powerbombu, Seth zerwał więzadło krzyżowe przednie, poboczne piszczelowe oraz łąkotkę w kolanie. Musiał więc zwakatować swój tytuł, a walka Rollins vs. Reigns na Survivor Series nie doszła do skutku. Doktorzy twierdzili, że The Architect wypadnie z akcji na około 6-9 miesięcy. W wyniku tej kontuzji zorganizowano Tournament, który miał wyłonić nowego WWE World Heavyweight Championa. W finale między sobą zmierzyli się Dean Ambrose oraz Roman Reigns.

10. ONE VERSUS ALL – PROLOG

W tym pojedynku lepszy okazał się The Big Dog. Jednak jego panowanie nie trwało długo, ponieważ w zemście za odmówienie propozycji Triple H’a w kwestii dołączenia do The Authority, Romana zaatakował Sheamus, realizując zarazem walizkę Money in the Bank. Do połowy grudnia mistrzem pozostał Celtic Warrior, broniąc tytułu m.in na gali TLC. Mistrza, który paradował po galach z koszulką “Sheamus 5:15” osłaniali powracający Alberto del Rio, który zdobył od Johna Ceny mistrzostwo USA, King Barrett oraz Rusev. Roman Reigns jednak odzyskał tytuł na RAW 14 grudnia. Nie był to jednak koniec jego wyboistej drogi…