20 lat z WWE – rok 2017

Seria „20 lat z WWE” ma na celu przedstawić 200 najważniejszych wydarzeń z ostatnich 20 lat tej federacji. W każdej części będzie omawiany jeden rok, na którego będzie składać się 10 wydarzeń. Dzisiaj omówię rok 2017, czyli pierwszy pełny rok po brand splicie.

1. WIELKI ZAWÓD W ROYAL RUMBLE MATCHU

Niedługo przed Royal Rumble Matchem WWE zaczęło na swój kanał na YouTubie dodawać dawne walki Randy’ego Ortona. Wielu fanów podłapało, że może to być wskazówka od federacji, kto może wygrać tegoroczny Royal Rumble Match. Walka ta była pełna gwiazd – Goldberg, The Undertaker, Brock Lesnar, The Viper właśnie czy Roman Reigns. Specjalnie wymieniłem go jako ostatniego, ponieważ wszedł z ostatnim numerem, co spotkało się z gigantycznym niezadowoleniem fanów. Mimo tego, że Samoańczyk walczył już na tej gali o tytuł Universal przeciwko Kevinowi Owensowi, to pojawił się również na koniec gali z numerem 30, czyli tym najbardziej wyczekiwanym. Ku zadowoleniu publiczności nie został on zwycięzcą, gdyż RR Match wygrał wspomniany już wcześniej Orton. Otworzyło to drogę do walki Orton vs. Cena (świeże zestawienie) na Wrestlemanii 33, gdyż Cena tej samej nocy pokonał AJ Stylesa w walce o tytuł WWE, wyrównując zarazem rekord Rica Flaira z panowaniami mistrzowskimi. Tak się jednak nie stało, bo Bray Wyatt wygrał pas WWE na gali Elimination Chamber, tylko po to aby stracić go na rzecz Ortona podczas Wrestlemanii.

2. ROSNĄCA POPULARNOŚĆ BRAUNA STROWMANA

Braun Strowman w WWE zadebiutował w lecie 2015 roku, jako członek The Wyatt Family. Po brand splicie jednak odłączył się od stajni i zaczął cotygodniowo demolować jobberów. Jego pierwszym poważnym przeciwnikiem stał się Sami Zayn, z którym jednak wygrał feud, pokonując go 2 stycznia w Last Man Standing matchu. Niedługo potem przeszedł do rywalizacji z Romanem Reignsem, która wywindowała go do sceny main-eventowej oraz przyniosła popularność. Catchphrase: I’m not finished with you!, zna chyba większość fanów WWE. Fani polubili Brauna za takie spoty, jak przewrócenie karetki z “Reignsem w środku”, czy wielu brutalnych atakach. Najważniejszy feud w karierze Strowmana zakończył się na gali Great Balls of Fire, kiedy to The Monster Among Men wygrał Ambulance Match przeciwko Romanowi.

3. GOLDBERG MISTRZEM UNIVERSAL

Goldberg do WWE powrócił w 2016 roku. Na Survivor Series w bardzo krótkim czasie pokonał Brocka Lesnara, a po pewnym czasie wyzwał Kevina Owensa do pojedynku o tytuł Universal na gali Fastlane. Uwagę KO odwrócił jego były przyjaciel Chris Jericho, co spowodowało zwycięstwo Billa. Tytułu nie potrzymał on jednak długo, ponieważ do mistrza zgłosili się Paul Heyman i Brock Lesnar z chęcią rewanżu za Survivor Series. Walka miała odbyć się na Wrestlemanii 33 i tak się stało. Tam Bestia została nowym mistrzem RAW, zarazem rozpoczynając najdłuższe panowanie w historii z tym tytułem – 504 dni.

4. THIS IS MY YARD NOW

Jak wspominałem wcześniej, w Royal Rumble Matchu brali udział The Undertaker oraz Roman Reigns. Ten pierwszy został wyeliminowany przez tego drugiego, co rozpoczęło ich feud. Reigns szybko zadeklarował, że teraz to jest jego podwórko, a nie Undertakera, tak jak dawniej. Deadman w końcu wykonał Chokeslam na Big Dogu, co potwierdziło ich pojedynek na Wrestlemanii 33. Tam Reigns dołożył kolejną przegraną do bilansu Wrestlemaniowego Takera, pokonując go po trzecim Spearze. Demon z Death Valley pozostawił swoje charakterystyczne części ubioru w ringu i odszedł, wprawiając fanów w myślenie, czy będzie to jego ostatnia walka w karierze. Dzień później na Monday Night RAW, Roman wyszedł na ring przy gigantycznym buczeniu. Po bardzo długim wyczekiwaniu, powtórzył jedynie swoje oświadczenie na temat swojego podwórka i odszedł.

5. KINGSLAYER

Kevin Owens został mistrzem Universal z powodu ataku Triple H’a na swojego dotychczasowego pupila i ucznia, Setha Rollinsa. The Architect szybko poprzysiągł zemstę na swoim dawnym mentorze, ten jednak nie pojawiał się na żadnych galach. W końcu Seth postanowił przybyć na styczniowe TakeOver: San Antonio, jednak The Game nakazał zabranie Rollinsa przez ochronę. Do feudu dołączył również debiutujący w głównym rosterze Samoa Joe, stając po stronie Triple H’a i powodując ponowną kontuzję kolana Setha. Mimo tego były Mr. Money in the Bank podpisał kontrakt na Non-Sanctioned Match, który miał się odbyć na Wrestlemanii 33, z warunkiem, że jeżeli Seth ponownie dozna kontuzji, to WWE nie weźmie za nią odpowiedzialności. W zasadniczym pojedynku na największej gali roku wygrał Seth Rollins, który następnie szybko zabrał się za feud z Samoa Joe, który również wygrał.

6. POWRÓT THE HARDY BOYZ

Na Wrestlemanię został zabookowany Triple Threat Ladder Match o RAW Tag-Team Titles, w którym mieli wystąpić mistrzowie Gallows & Anderson, Enzo & Cass oraz Cesaro & Sheamus. Tuż przed pojedynkiem na rampę weszli jednak gospodarze WMki, The New Day. Ogłosili oni dołączenie do walki czwartego teamu, którym okazali się The Hardy Boyz, w pełnym składzie niewidziani w WWE od ośmiu lat. Gigantyczny pop fanów poniósł ich do zwycięstwa w tym pojedynku i zdobycia tytułów. Stracili je oni jednak już w maju, przegrywając w Steel Cage Matchu na rzecz Cesaro i Sheamusa. We wrześniu Jeff doznał kontuzji, co zmusiło Matta do występowania w singles matchach. W listopadzie po przegranym pojedynku z Brayem Wyattem, Matt zaczął krzyczeć: Delete!, co oznaczało powrót jego gimmicku “Broken” z TNA, jednak tym razem w wariacji “Woken”.

7. JINDER MAHAL MISTRZEM WWE

W ramach pierwszego w historii Superstar Shake-upu, Jinder Mahal, który pełnił rolę głównie lower mid-cardera na RAW, został przetransferowany na SmackDown Live. Szybko został uczestnikiem Six-Pack Challenge’u o miano pretendenta do tytułu WWE, który ku zaskoczeniu wszystkich zwyciężył. Na Backlash miał zmierzyć się z Randym Ortonem o pas. Tak się stało i miało tam miejsce jeszcze większe zaskoczenie. Jinder Mahal, znany do tej pory z jobbowania w WWE, został głównym mistrzem federacji. Fani przyjęli to w bardzo mieszany sposób, jedni twierdzili że jest to brak szacunku dla tytułu, a drudzy uważali, że jest to świeże rozwiązanie, które przyniesie korzyści federacji. Panowanie Mahala z pasem nie było krótkie – na galach PPV dwukrotnie obronił tytuł przeciwko Viperowi, dwukrotnie przeciwko Shinsuke Nakamurze, a tytuł stracił dopiero 7 listopada w walce z AJ Stylesem na SmackDown Live w Manchesterze.

8. ADAM COLE BAY BAY!

Podczas NXT TakeOver: Brooklyn 3, powracający Drew McIntyre został nowym mistrzem NXT, pokonując Bobby’ego Roode’a. Po walce uwaga Szkota została odwrócona przez debiutujące w WWE ReDragon (Bobby Fish i Kyle O’Reilly), a za plecami McIntyre’a zaatakował również debiutujący Adam Cole. Trójka ta nazwana została The Undisputed ERA, a dla fanów innych federacji połączenie tej trójki było nietypowe, ponieważ Cole wielokrotnie walczył przeciwko członkom ReDragon. W WWE jednak współpracowali, co szybko przyniosło sukcesy. Fish i O’Reilly zostali mistrzami NXT Tag-Team w grudniu, pokonując The Authors of Pain. Cole również zdobył potem jeden z tytułów żółtego brandu, jednak jest to temat na kolejną część.

9. KURT ANGLE PONOWNIE W WWE

Dzień po Wrestlemanii 33, Vince McMahon przybył na RAW ogłosić, kto zostanie nowym generalnym menedżerem RAW. Okazał się nim dwa dni wcześniej dodany do Hall of Fame, Kurt Angle. Został on wplątany w storyline z nieślubnym synem, którym okazał się Jason Jordan. Były członek American Alpha nie zyskiwał zbyt dobrej reakcji u fanów, nawet mimo szanowanego Angle’a u jego boku. W końcu nadszedł jednak wyczekiwany przez wielu fanów moment. Były medalista olimpijski powrócił do walki. Stało się to na gali TLC, gdzie miał zawalczyć w 3-on-5 Handicap Matchu. Jego przeciwnikami byli The Miz, Sheamus, Cesaro, Braun Strowman oraz Kane, zaś partnerami Dean Ambrose i Seth Rollins. Walkę wygrał team face’ów.

10. POWRÓT THE SHIELD

Po rozpadzie The Shield członkowie stajni występowali w tag-team matchach we wszystkich możliwych kombinacjach: Ambrose-Reigns, Reigns-Rollins oraz Ambrose-Rollins, trzeci skład zdobył nawet dwukrotnie tytuły RAW Tag-Team. Wielu jednak czekało na moment, gdy ta trójka stanie w ringu po jednej stronie. Nie chciano jednak, aby stało się to w 2017 roku, gdy nie było żadnej dobrej stajni, mogącej z nią konkurować. Było jednak inaczej; pierwszymi rywalami powracającego The Shield stała się kombinacja The Miz oraz The Bar. Do heelów, jak wspominałem wcześniej, dołączyli Braun Strowman i Kane, a 3-on-5 Handicap Match (bez pauzującego Reignsa, zastąpił go Angle) odbył się na TLC. Drugi run grupy nie trwał jednak długo, ponieważ w grudniu Dean Ambrose doznał kontuzji tricepsa i został wypisany z telewizji.