20 lat z WWE – rok 2016

Seria „20 lat z WWE” ma na celu przedstawić 200 najważniejszych wydarzeń z ostatnich 20 lat tej federacji. W każdej części będzie omawiany jeden rok, na którego będzie składać się 10 wydarzeń. Dzisiaj omówię rok 2016, czyli rok ponownego podziału na brandy.

1. TRIPLE H NOWYM MISTRZEM WWE

Na początku 2016 roku Roman Reigns wciąż musiał wszelkimi siłami bronić swojego tytułu WWE. W końcu rodzina McMahon postanowiła zrobić ze zbliżającego się Royal Rumble Matchu trzydziestoosobowy pojedynek o mistrzostwo. Wtedy The Big Dog stracił tytuł na rzecz powracającego Triple H’a, który zakończył swoją absencję spowodowaną atakiem z gali TLC wykonanym przez właśnie Romana. To nie był jednak koniec drogi Reignsa do odzyskania tytułu. Aby zostać pretendentem do walki z HHH’em na Wrestlemanii 32, musiał wygrać Triple Threat Match, w którym wystąpili jeszcze Dean Ambrose i Brock Lesnar. Sztuka ta Samoańczykowi się udała, a main event największej gali roku: Roman Reigns vs. Triple H stał się faktem.

2. FENOMENALNY ZAWITAŁ DO WWE

Tego zawodnika mogliśmy zobaczyć w WWE w roku 2001 i 2002 – występował w dark matchach przez galami, ale raz wystąpił na jednej z mniejszych tygodniówek – Metal, przegrywając z The Hurricanem. W federacji McMahonów nie zagrzał jednak długo miejsca – swoją markę wyrobił walcząc w m.in TNA, ROH, NJPW czy PWG. W końcu w styczniu 2016 roku AJ Styles oficjalnie zadebiutował w WWE podczas Royal Rumble Matchu. Szybko rozpoczął się jego feud z Chrisem Jericho, który trwał aż do Wrestlemanii i zakończył się przegraną Fenomenalnego na największej ze scen. Okazało się jednak, że ta porażka wywindowała go wyżej niż wygrana Jericho.

3. POWRÓT KLASYCZNEGO TYTUŁU W NOWEJ FORMIE

Niestety w poprzedniej części zapomniałem wspomnieć o Divas Revolution – czyli zwiększeniem wagi kobiet na galach WWE, oraz debiutami utalentowanych zawodniczek z NXT: Sashy Banks, Becky Lynch oraz Charlotte. Te trzy panie miały zmierzyć się o tytuł div na Wrestlemanii 32, w którego posiadaniu była córka Rica Flaira, jednak plany się zmieniły. Podczas pre-show gali, Hall of Famerka Lita przedstawiła nowy tytuł, o który zawalczy w zasadniczym show trójka zawodniczek: WWE Women’s Championship. Tytuł w Triple Threat Matchu zdobyła Charlotte, poddając Becky Lynch. Od tej pory Divas Championship nie jest aktywne w WWE, co potwierdziło, że kobiety stały się w federacji prawdziwymi kobietami, a nie tylko divami.

4. PRZEWRÓT

22 lutego na RAW Stephanie i Vince McMahon rozmawiali o nagrodzie sygnowanej ich nazwiskiem, kiedy promo przerwał niewidziany w WWE od 2009 roku Shane McMahon. Jasno i klarownie powiedział, że chce przejąć kontrolę nad Monday Night RAW. Vince jednak nie przystał na tą propozycję tak łatwo: zaproponował swojemu synowi walkę z Undertakerem na Wrestlemanii ze stypulacją, że jeśli Shane wygra, przejmie władzę nad RAW a Deadman nie zawalczy już nigdy na Wrestlemanii. Mimo że McMahon przegrał walkę, ojciec pozwolił mu pokierować czerwoną tygodniówką przez miesiąc. Po wyznaczonym czasie w walkę o władzę włączyła się Stephanie. W końcu Chairman WWE postanowił, że siostra i brat zostaną Co-GM’ami RAW do lipca.

5. KONIEC BOJKOTOWANEJ HISTORII REIGNSA

Przed Wrestlemanią Triple H musiał obronić tytuł jeszcze raz. Podczas specjału emitowanym na WWE Network, czyli Roadblock wygrał walkę z Deanem Ambrosem. To pozwoliło mu umocnić pozycję main-eventera tamtejszej WM-ki. W końcu, ku wielkiemu niezadowoleniu fanów, Roman przypiął The Game’a, zostając nowym WWE World Heavyweight Championem. Szybko znalazł sobie pretendenta do tytułu w postaci AJ Stylesa, z którym wygrał pojedynki o tytuł na galach Payback i Extreme Rules. Byłemu mistrzowi TNA nie pomogło wsparcie nowych nabytków WWE, czyli znanych z Bullet Clubu Gallowsa i Andersona.

6. REDESIGN. REBUILD. RECLAIM.

Po walce Romana Reignsa z AJ Stylesem na wspomnianej gali Extreme Rules z kontuzji powrócił Seth Rollins, atakując swojego byłego kompana z The Shield. Szybko dał wszystkim do zrozumienia, że jego priorytetem jest odzyskanie WWE World Heavyweight Championship. Natrafiła mu się do tego okazja na gali Money in the Bank, gdzie miał zmierzyć się z liderem Roman Empire. Walkę tą wygrał, jednak pas bardzo szybko stracił z powodu realizacji kontraktu Money in the Bank przez Deana Ambrose’a. Od tej pory trójka z The Shield cały czas kręciła się wokół głównego tytułu federacji i walczyła ze sobą w różnych zestawieniach i rodzajach walk. Seth Rollins nie spełnił jednak swojego celu, jaki głosił: Redesign. Rebuild. Reclaim. Zabrakło realizacji trzeciego punktu.

7. POWRÓT DO BRAND SPLITU

W lecie 2011 roku zanikał już powoli podział na brandy. Z końcem tamtego roku praktycznie on nie istniał. Pod koniec wiosny 2016 jednak zapowiedziano niewidziany od 5 lat WWE Draft. Generalnym menadżerem RAW został Mick Foley, Commisionerem czerwonej tygodniówki Stephanie McMahon. SmackDown, które od tej pory miało być emitowane na żywo, zaczęli rządzić GM Daniel Bryan oraz Commisioner Shane McMahon. Rostery zostały wyrobione od zera.

Tak prezentowały się nabytki poszczególnych gal. Z racji, że pas WWE powędrował na SmackDown Live, RAW utworzyło tytuł Universal, którego pierwszym posiadaczem został Finn Balor. Niebieska tygodniówka zaś kontynuowała m.in feud Johna Ceny z AJ Stylesem, który wypromował tego drugiego jako poważnego main-eventera WWE.

8. ROSNĄCA POTĘGA NXT

Od 2016 roku gale PPV NXT TakeOver zaczęły być organizowane dzień przed galami głównego rosteru, w tym samym mieście. Już wcześniej brylowały tam takie gwiazdy jak Adrian Neville, Sami Zayn, Finn Balor czy Kevin Owens, jednak właśnie od 2016 roku NXT zaczęło być bardziej promowane i jego zainteresowanie moim zdaniem wzrosło. Walki o tytuły NXT z udziałem Samoa Joe, wspomnianego Balora czy Shinsuke Nakamury były oglądane również przez tych, co zajmowali się głównie main rosterem. Kobiety były tam traktowane na równi z mężczyznami, a dla mnie to właśnie wtedy NXT przypieczętowało swoją pozycję trzeciego brandu.

9. KONIEC DROGI NA SZCZYT PRZEZ CAŁY ŚWIAT

Dwójka AJ Styles i Kevin Owens, jak już wcześniej wspominałem, wyrobili sobie nazwisko w innych federacjach niż WWE. Ich oficjalne debiuty w tych federacjach miały miejsce stosunkowo późno, ale ich postacie nie zostały zmarnowane przez WWE tak jak wiele innych z sceny niezależnej. AJ Styles ze SmackDown Live został WWE Championem na gali Backlash, pokonując Deana Ambrose’a, a niedługo wcześniej Kevin Owens wygrał Fatal 4-Way Match, wyłaniający nowego Universal Championa. Gdyby nie kontuzja Finna Balora, pierwszego Universal Championa, to kto wie, kiedy nadszedłby moment Owensa?

10. NEW DAY – NEW RECORD

Big E, Kofi Kingston oraz Xavier Woods, stosując zasadę Freebird Rule, zostali nowymi WWE Tag-Team Championami na gali Summerslam 2015. Z pasami nie rozstawali się bardzo długo, bo 14 grudnia 2016 roku zostali rekordowymi mistrzami drużynowymi pod względem długości panowania, pobijając dotychczasowy rekord Demolition wynoszący 478 dni. Trójka nielubianych na początku zawodników, uważanych również za nudnych stracili tytuły 4 doby później, przegrywając z Cesaro i Sheamusem.