WWE: Top 30 walk 2016 roku (miejsca #20-#11)

Kontynuujemy topkę trzydziestu najlepszych walk ubiegłego roku. Tym razem pora, na pojedynki z drugiej dziesiątki. Poziom więc stopniowo się podnosi. 

20. RAW Women’s Championship
Falls Count Anywhere
Sasha Banks vs. Charlotte (c) – RAW 28/11

Po raz trzeci na liście te dwie panie. Najlepsza walka kobiet, która odbyła się na tygodniówkach. W tym momencie ich rywalizacji, wynik był bardzo łatwy do przewidzenia. Swoimi wyczynami jednak wybroniły się w stu procentach.


19. Best of 7 Series
Singles Match
Cesaro vs. Sheamus – Clash of Champions

Best of Seven Series? Tego w WWE dawno nie było. Na początku osobiście, narzekałem na skład, bo oglądanie Sheamusa i Cesaro siedmiokrotnie nie zapowiadało się, jakby było dobrą rozrywką. To, co jednak obecni mistrzowie tag team, zrobili w ich ostatnim, siódmym pojedynku, było naprawdę niesamowite. Sprzedali to, że chcą wygrać za wszelką cenę i nawet, jeżeli pierwsze sześć starć mogło spłynąć po fanach jak po kaczkach, w to finałowe można było się zaangażować. Jedno z największych zaskoczeń, na plus, w tym roku.


18. Singles Match
AJ Styles vs. John Cena – Money in the Bank

Cena vs. Styles, podczas WWE PPV, ich pierwsza walka. Fantasy booking rok temu, teraz już codzienność i nic nadzwyczajnego. Pierwsze starcie twarzy federacji z topowym wrestlerem na świecie, to było wielkie wydarzenie. Styles zrobił to, co przed nim robili między innymi Cesaro i Kevin Owens, wyciągnął z Ceny jego maksimum i w efekcie dostaliśmy bardzo dobre starcie. W pamięci zostanie jednak końcówka, bo trochę można żałować, że Styles vs. Cena I nie skończyło się czysto.


17. RAW Women’s Championship
30-minute IronMan Match
Sasha Banks (c) vs. Charlotte – Roadblock: End of the Line

Po raz czwarty i jeżeli chodzi o walki singlowe, to po raz ostatni na liście. Zamknięcie bardzo długiego programu, który przejdzie do historii i będzie wspominany za kilka lat, nie ma co do tego wątpliwości. Znów, tak jak w przypadku walki z RAW, wynik był łatwy do przewidzenia, jednak sposób w jaki wszystko zostało „zagrane” jest godny podziwu. Sasha podczas walki zaczęła krwawić, co dodało tylko charakteru tej półgodzinnej batalii. Nie przebiły IronMan Matchu z 2015 roku, pomiędzy Bayley i właśnie Sashą Banks, jednak było to bardzo dobre zakończenie, tej historii.


16. Singles Match
Kota Ibushi vs. Cedric Alexander – CWC 10/08

Cruiserweight Classic dostarczył wielu bardzo dobrych pojedynków. Ten jednak był szczególny. Cedric Alexander tak zaimponował fanom na arenie, że po walce z Kotą Ibushim, zaczęli oni skandować „Please sign Cedric!”. Na wszystko zareagował Triple H, wychodząc do wzruszonego, byłego zawodnika ROH. Wydaje się więc, że nie powinienem nic więcej od siebie dodawać, to był po prostu kawał dobrego wrestlingu. Jedna z najbardziej emocjonujących walk w całym CWC.


15. Intercontinental Championship
Ladder Match
The Miz (c) vs. Ziggler – Tables, Ladder & Chairs

Ziggler i Ladder Matche, to coś nierozłącznego. Gdy zbliża się TLC, można wręcz w ciemno zakładać, że Ziggler wystąpi właśnie w takim typie walki. Gdy na ostatnim PPV Smackdown, dostał jednak The Miza, jako swojego rywala, również doświadczonego w pracy z drabinami, dostaliśmy konkretny, rasowy gimmick match. Każda akcja opierała się w zasadzie na użyciu drabiny, przez co czuć było, że nie była to po prostu zwykła walka, w której trzeba ściągnąć pas. Tu również, kończył się długi feud obu panów i zakończyli go godnie.


14. Singles Match
T.J. Perkins vs. Kota Ibushi – CWC 14/09

CWC i Kota Ibushi ponownie. Więcej pojedynków z krainy Cruiserów na liście nie ma, więc można uznać, że jest to najlepsza walka, która odbyła się podczas tego turnieju. Podczas finałowej gali miały miejsce półfinały oraz finał. Wciąż nie było pewne, czy Ibushi i Zack Sabre Jr. podpiszą kontrakty z WWE, dlatego faworyt do wygrania całości, mógł nie przejść przeszkody w postaci T.J. Perkinsa. Ten fakt potęgował emocje i tak właśnie się stało. Perkins awansował do finału, po świetnym pokazie umiejętności jednego i drugiego. Dave Meltzer ocenił walkę na **** i 1/2*, tak samo zresztą jak wcześniej wspomniane Ibushi vs. Alexander. Gdyby więc patrzeć na jednego z największych znawców wrestlingu, to walka byłaby w top 10. U nas jest nieco niżej, ale nie zmienia to faktu, że jeżeli jeszcze nie widzieliście Ibushi vs. Perkins, musicie koniecznie nadrobić zaległości!


13. WWE Championship
Extreme Rules Match
Roman Reigns (c) vs. AJ Styles – Extreme Rules

Okej, napiszę to. Jedna z najlepszych walk Romana w karierze. Jednak! Znalazłem kilka minusików, żeby nie było tak słodko. Po Extreme Rules miałem wiele pretensji o booking tego starcia. Styles Clash stracił na mocy bardzo, gdy po trzech wykonanych finisherach, mistrz wciąż podrywał bark. Był to okres, w którym Roman uchodził za wielkiego terminatora, dlatego zażalenia jakie mam do Styles vs. Reigns z Extreme Rules, to właśnie ten przesadny booking Romana, by ten wyglądał mocarnie. Poza tym, must-see.


12. RAW Women’s Championship
Triple Threat Match
Charlotte (c) vs. Sasha Banks vs. Becky Lynch – WrestleMania 32

Kończymy z motylkowym pasem, kończymy z divami, kończymy z nic nie znaczącymi segmentami i programami. To tutaj tak naprawdę, rozpoczęła się rewolucja. Powiedzmy sobie szczerze, WrestleMania 32 nie była zbyt dobra. Jeżeli jednak będzie można chwalić którąś z walk za poziom ringowy, to głównie ten Triple Threat pań. Trzy kobiety z NXT dostały szanse debiutu, na największej ze scen i pokazały się ze świetnej strony. Czego chcieć więcej?


11. NXT Tag Team Championship
Tag Team Match
The Revival vs. American Alpha (c) – NXT TakeOver: The End

Mały spoiler z jutrzejszego ścisłego top 10, Revival pojawia się pierwszy i nie ostatni raz na liście, a to i tak jest 11. miejsce. Ciężko stwierdzić która walka z American Alpha była lepsza, ta czy może pierwsza, z TakeOver: Dallas. Obie bardzo mocno cenię, a tutaj mieliśmy dodatkowo, niespodziewaną zmianę mistrzów, co jak się później okazało, całemu NXT wyszło na dobre. 2016 rok stał pod znakiem tag team wrestlingu, a to tylko jeden z przykładów!


 

Trzecia, ostatnia część zestawienia już jutro, godzina 20:00! Zobaczycie która walka, według subiektywnej opinii, była najlepsza w 2016 roku!