Otto Von Clutch: Wywiad dla MyWrestling

Otto, to profesjonalny wrestler, który swoją przygodę z wrestlingiem rozpoczął w KnokX Pro pod okiem takich osób, jak: WWE Hall of Famer Rikishi, Black Pearl, czy WWE Legend Gangrel. Od 2014 roku regularnie pojawia się na wydarzeniach organizowanych przez amerykańskie federacje wrestlingowe, a w tym WWE.

Mateusz: Dziękuję za wywiad, Otto. Jak się masz?

Otto Von Clutch: Świetnie stary! Dziękuje za zaproszenie mnie. To powinno być przyjemne i epickie Q&A (pytania i odpowiedzi).

Mateusz: Jak opisałbyś siebie tym osobom, które Cię nie znają?

Otto Von Clutch: Profesjonalny surfer, który stał się pro-wrestlerem. Kocha życie, dorastał na wyspie Catalina surfując na plecach.

Mateusz: Jak rozpoczęła się twoja przygoda z profesjonalnym wrestlingiem?

Otto Von Clutch: Wszystko zaczęło się w czerwcu 2014 roku. To zaczęło się już, gdy byłem dzieckiem. Pod koniec 2013 roku miałem zamiar występować w Sun Valley, CA, gdzie Rikishi prowadził Knokx Pro Entertainment. To była lampka, która zapaliła się w mojej głowie sugerując mi, że tam muszę postawić pierwsze kroki w realizacji mojego życiowego marzenia.

Mateusz: Czy od tego czasu coś zmieniło się w wrestlingu?

Otto Von Clutch: Tak oczywiście. Wrestling, to ciągle ewoluujący biznes. Musisz być gotowy do adaptacji, to nic nowego. Jedno jest pewne, są zmiany, uwielbiam zmiany. To pomaga nam w rozwoju.

Mateusz: Co twoja rodzina myśli o twojej karierze wrestlera? Proszę opowiedz, kto Cię przeszkolił. Kto wpłynął na twoją decyzję o zostaniu wrestlerem?

Otto Von Clutch: Moja najbliższa rodzina stoi za mną murem. Zostałem przeszkolony przez wiele osób, a w tym WWE Hall of Famera Rikishiego, legende WWF Attitude Gangrela, Count of California Black Pearl Reno Anoa’i, The Warlord of Weird Sinna Bodhi i Jamesa Mikiela. Podczas tej podróży wiele nauczyłem się od zawodników z szatni, szczególnie w Oakland z Hoodslam FAM.

Mateusz: Gdzie zrodził się pomysł na twój ring name „Otto Von Clutch”?

Otto Von Clutch: Od urodzenia mam na imię Otto Von. Mojego ojca nie było przy porodzie, więc przez cały miesiąc w akcie urodzenia nie miałem żadnego imienia. Chciałem oddać hołd mojej mamie za to, jakie było moje pierwotne imię rodowe, Otto Von. “The Clutch” pochodzi od mojego pseudonimu nabytego podczas surfowania. Nadane przez Slater & Chandler.

Mateusz: W jakich organizacjach pracowałeś?

Otto Von Clutch: Knokx Pro Ent., Hoodslam, Virgil Flynn Productions, Sexy Good Time, EWF, Wrestling Pro Wrestling, Pro Wresting Pro, Destination 6, Devotion Championship Wrestling, Freakshow Wrestling, Versus Pro Wrestling, Amped Up, APW, Blacklist, wraz z dodatkową pracą w WWE na eventach. Te promocje mam teraz w głowie. Jest ich więcej, przepraszam, jeżeli którąś zapomniałem.

Mateusz: Co sądzisz o KnokX Pro Entertainment?

Otto Von Clutch: To główny element budujący markę Otto Von Clutcha. Świetne miejsce do poznania podstaw oraz tajników biznesu. Stwarzają swoim uczniom duży dostęp, możliwości i ekspozycję, gdy chcesz złapać mosiężny ring.

Zobacz obraz źródłowy

Mateusz: Kto najbardziej pomógł Ci w KnokX Pro Entertainment?

Otto Von Clutch: To była współpraca wszystkich osób w Knokx Pro, kiedy pojawiłem się tam w ltach 2014-2019. Każdy nauczył mnie czegoś. Potrafię wdrożyć błędy innej osoby wskazane podczas szkoleń, czy pokazów i uczyć się na nich. Wszyscy pomogli mi w szczególności: Eyez, Jezette Marie oraz El Prez.

Mateusz: Proszę opowiedz, jakie masz ulubione pojedynki ze swojej kariery?

Otto Von Clutch: The Profilers vs Rey Mysterio & El Presidente, Caution vs Stoner Bros z OVC jako sędzia specjalny w Drowning Matchu. Fatal Four Way z HB Kenem, Richardem Shhhnarym i Marcusem Eriksem. Tables of Eddies Match, 40 Man Royal Rumble na WrestleFair. Każdy pojedynek, w którym biorę udział stwarza coś wyjątkowego dla mnie. Mecze, w których popełniłem swoje największe błędy są doświadczeniem, z których czasami jestem w stanie wyciągnąć największe wnioski.

Mateusz: Jakie są twoje największe osiągnięcia w wrestlingu?

Otto Von Clutch: W wrestlingu chodzi o wiele więcej niż tylko, to co można zobaczyć wewnątrz ringu. Możliwość odwiedzenia takich miejsce, jak A Place Called Home, Ability First, Covenant House, Toys for Tots. Wymieniłem tylko kilka, to jest dla mnie najbardziej satysfakcjonujące. Możliwość konfrontacji ludzkiego życia na ringu z życiem codziennym.

Mateusz: Jaki jest twój dream match?

Otto Von Clutch: Jacob Fatu vs Otto Von Clutch, WrestleMania special ref. Rikishi, OVC vs Shane McMahon, mecz z Mattem Riddle, lub Codym Rhodesem.  Na obwodach znajduje się tylu utalentowanych wrestlerów. Lista może być długa.

WWE Interested In Signing Jacob Fatu?

Mateusz: Jakie są twoje plany?

Otto Von Clutch: Dostanie się na wielką scenę. W AEW, NJPW, ROH lub WWE. Być w stanie zostać częścią Make-A-Wish przez jeden dzień.

Mateusz: Co mógłbyś powiedzieć ludziom, którzy chcą rozpocząć karierę w wrestlingu?

Otto Von Clutch: Bądź gotów na wszystko. Czasami jest, to coś większego niż samo życie. Przygotuj się na spędzanie czasu z dala od rodziny oraz możliwość spotkania najlepszych ludzi w swoim życiu. To nie jest dla osób o słabym sercu, nie dla weekendowych wojowników. Przez tydzień będziesz sikał krwią i zbudujesz kogoś bezdusznego. Ciężka praca i poświęcenie. Nigdy się nie poddawaj. Idź po swoje marzenia i bądź gotów wejść na całość.

Mateusz: Co jest najtrudniejsze w byciu wrestlerem?

Otto Von Clutch: Jak jest trudno, kiedy żyjesz marzeniem? To wszystko, o czym marzyłem odkąd byłem małym dzieckiem. To nie jest trudne dla mnie. Na początku było, to jak żonglerka życiem zawodowym. Teraz czuję się, jak dobrze naoliwiona maszyna. Motyle nigdy nie znikają, to jest coś z czym musiałem nauczyć sobie radzić. Uwielbiam ten biznes.

Mateusz: Który moment pamiętasz najbardziej?

Otto Von Clutch: Wszystkie zabawne czasy i wspomnienia tworzone w drodze ze współpracownikami, lub przeze mnie.

Mateusz: Czy wrestling powróci do normalności?

Otto Von Clutch: Normalny jest sposób myślenia. Więc zawsze zamierzam dawać z siebie wszystko. Za każdym razem, gdy walczę przed ludźmi, lub bez ludzi. Czas wyleczy wszystkie rany. Kontynuujcie wsparcie społeczności wrestlingowej. Jesteście niesamowici. Obiecuję Wam, że kiedy następnym razem pójdziecie na wydarzenie na żywo, to zobaczycie jednego z najlepszych wrestlerów w swoim życiu. Jest tak wielu głodnych, utalentowanych wrestlerów, którzy czekają na powrót do ringu, łącznie ze mną.

Mateusz: Czy masz jakieś hobby poza wrestlingiem?

Otto Von Clutch: Surfing, klimatyzacja, ogrodnictwo, turystyka, podróże, oglądanie MTV The Real World. LOL, tak naprawdę spędzam dużo czasu oglądając stare zdjęcia, nowe nagrania oraz wygłaszane proma. Zawsze myślę o wrestlingu i o tym, jak się poprawić. Otrzymałem wiele recenzji taśm od mojego mentora. To otworzyło mi oczy na rzeczy, które powinienem poprawić. Jak wspomniałem wcześniej, uczysz się całe życie, nie przestajesz tego robić.

Mateusz: Co jest najtrudniejsze w byciu single oraz tag team wrestlerem?

Otto Von Clutch: Uwielbiam singles, lub tag matche. Bookingi są łatwiejsze jeśli chodzi o singles, ponieważ zawsze mogę polegać na sobie. Nie musisz martwić się, ani koordynować harmonogramu. Przez 3 lata mojej kariery otrzymałem błogosławieństwo w tag teamie i wciąż czasami walczę w drużynie.

Mateusz: Czy jest coś, co chciałbyś powiedzieć czytelnikom MyWrestling?

Otto Von Clutch: Dziękuję wszystkim za udział w mojej podróży. Ty, czytając ten artykuł, bierzesz udział w mojej podróży. Otrzymałem błogosławieństwo posiadania The Original GLOW “The Royal Hawaiian”, jako menedżera. Mieliśmy stół obok siebie na WrestleFair, stworzyliśmy prawdziwą chemię. Kilka razy wspólnie wyruszyliśmy w drogę. Jest bardzo zdeterminowany, aby dostać się do AEW lub WWE, jako menedżer. Razem jako drużyna jesteśmy nie do powstrzymania. The Pineapple Clutch Connection zbliża się do miast w pobliżu ciebie. Mieliśmy pewne poważne możliwości, ale jak się okazało nic nie zostało zapisane w kamieniu i wszystko zmieniło się w mgnieniu oka w 2020 roku. Dostosujemy się i zwyciężymy. Nic nas nie powstrzyma, jesteśmy gotowi położyć kolesi z ananasowego SmackDown. Możesz śledzić moją ananasową mamę na Instagramie @RoyalHawaiian25.

The Real 'GLOW': 10 of the Most Gorgeous Ladies of Wrestling From ...

Mateusz: Dziękuję za poświęcenie czasu i udzielenie wywiadu dla MyWrestling. Pozdrawiam i życzę powodzenie w karierze oraz życiu prywatnym.

Otto Von Clutch: Yeeeahhhh Brah Kadabra! Dziękuję za skontaktowanie się ze mną. Wszyscy czytelnicy mogą śledzić, lub odwiedzić mnie na Instagramie, Facebooku i Twitterze: @Ottovonclutch.

FACEBOOK

TWITTER

INSTAGRAM

ENGLISH VERSION:

Mateusz: Thank you for interview, Otto. How are you?

Otto Von Clutch: Thank you so much for having me man. This should be a pretty epic Q&A brahs!

Mateusz: For those who don’t know you how would you describe yourself?

Otto Von Clutch: Professional surfer turned Pro Wrestler, who loves life, grew up on Catalina Island surfing the backside.

Mateusz: How did you get your start in professional wrestling?

Otto Von Clutch: It all started June 2014. The itch has been there since I was a child.  Late 2013, I was going to shows out in Sun Valley, CA where Rikishi was running Knokx Pro Entertainment.  It was a lightbulb that went off in my head, telling me that this was where I needed to start the first step in the pursuit of my life dream.

Mateusz: Has anything changed in wrestling since then?

Otto Von Clutch: Yes of course, wrestling is a constantly evolving business.  You have to be ready to adapt on the fly, but that’s nothing new.  One thing for certain, is change, and I love change. Change is what helps us grow and humbles us.

Mateusz: What does your family think of your wrestling career? Please tell us who trained you? Who influenced you to become a wrestler?

Otto Von Clutch: My immediate family has been behind me from out the gate. I have been blessed to learn from a lot of talent, including, WWE Hall of Famer Rikishi, WWF Attitude Era legend Gangrel, Count of California Black Pearl Reno Anoa’i, & The Warlord of Weird Sinn Bodhi, & James Mikiel.  Along this journey, I have learned so much from different locker rooms, especially in Oakland from my Hoodslam FAM.

Mateusz: Where did the idea for your ring name „Otto Von Clutch”?

Otto Von Clutch: At birth my name was supposed to be Otto Von. My father wasn’t there at birth so they didn’t have a name for me for a whole month on my birth certificate.  I wanted to pay homage to my Mom for what my original birth name she wanted to give to me was, which was Otto Von. The ‘Clutch’ comes from my nickname on the surf circuits, specifically given by Slater & Chandler (He’s a good shaper).

Mateusz: In what organizations you have worked?

Otto Von Clutch: Knokx Pro Ent., Hoodslam, Virgil Flynn Productions, Sexy Good Time, EWF, Wrestling Pro Wrestling, Pro Wresting Pro, Destination 6, Devotion Championship Wrestling, Freakshow Wrestling, Versus Pro Wrestling, Amped Up, APW, Blacklist, along with extra work for WWE on multiple occasions.  These are just the promotions off the top of my head. There are more and apologies if I forgot you.

Mateusz: What do you think about KnokX Pro Entertainment?

Otto Von Clutch: It’s been a major building block for the Otto Von Clutch Brand. A great place to learn your fundamentals and to learn the ins and outs of the business.  They give their students plenty of access, opportunity, and exposure if you’re willing to grab the brass ring.

Mateusz: Who helped you the most in KnokX Pro Entertainment?

Otto Von Clutch: It’s been a collaboration of teachings from each and every individual at Knokx Pro, when I was there from 2014-2019.  “Each one, teach one” is something taught from the very beginning. I can implement another individual’s mistakes pointed out in training, or shows, and learn from that and vice versa. So to answer the question simply, everyone has helped me including Eyez, Jezette Marie, & El Prez just to name a few.

Mateusz: Please tell us what some of your favourite matches have been from your career.

Otto Von Clutch: The Profilers vs Rey Mysterio & El Presidente, Caution vs Stoner Bros with OVC as special ref in a Drowning Match, Fatal Four Way with HB Ken, Richard Shhhnary & Marcus Eriks, Tables of Eddies Match, 40 Man Royal Rumble at WrestleFair.  Every match I am a part of means something special to me though. Matches that I have had the biggest mistakes in are experiences that I am sometimes able to take away the most lessons from.

Mateusz: What are your biggest accomplishments in Wrestling?

Otto Von Clutch: There is so much more to wrestling than what purely is seen inside of the ring.  Being able to visit outreaches such as A Place Called Home, Ability First, Covenant House, Toys for Tots to name a few is what is most fulfilling to me.  To be able to touch people’s lives’ in the ring and in people’s daily lives.

Mateusz: What is your dream match?

Otto Von Clutch: Jacob Fatu vs Otto Von Clutch, WrestleMania special ref. Rikishi, OVC vs Shane McMahon, a match with Matt Riddle, or Cody Rhodes.  There are just so many talented people right now on the circuits. The list could go on and on for days brah.

Mateusz: What are your goals?

Otto Von Clutch: To make it to the grand stage.  In AEW, NJPW, ROH, or WWE. To be able to be apart of Make-A-Wish one day.

Mateusz: What would you say to people who want to start a career in wrestling?

Otto Von Clutch: Be willing and ready to give everything. This is bigger than life itself at times.  Get ready for time away from your family, & to meet some of the greatest people you’ve ever met in your life.  This is not for the faint of heart, not for weekend warriors. You’re going to piss blood for a week or so, and build a new callous.  Hard work and dedication IS A MUST, and as cheesy as it can sound, never give up. Go for your dreams and be willing to go all in.

Mateusz: What is the most difficult thing about being a wrestler?

Otto Von Clutch: How is it difficult when you’re living your dream? This is everything I wanted and dreamt about ever since I was a little kid.  This is not difficult for myself. At first it was difficult juggling work life, training life, show life, and your personal life but now I feel like I’m a well oiled machine.  The butterflies never go away, that’s something I’ve had to learn to deal with and use to my advantage. I love this business.

Mateusz: What moment do you remember the most?

Otto Von Clutch: All of the fun times and memories created on the road with colleagues or by myself.

Mateusz: Will wrestling return to normal?

Otto Von Clutch: Normal is a mindset. So for me, I am always going to continue to give it my all each and every time I wrestle, crowd or no crowd.  Time will heal all wounds. To the wrestling community, please continue your support. You are awesome and appreciated. I promise you the next time you go to a live event; you are going to see some of the best wrestling you’ve seen in your life.  There are so many hungry talented wrestlers just waiting to get back into the ring, myself included.

Mateusz: Do you have any hobbies besides wrestling?

Otto Von Clutch: Surfing, conditioning, gardening, hiking, traveling, watching MTV’s The Real World.  LOL. But truly, I spend a lot of time watching old footage, new footage, cutting promos.  My mind is always on wrestling and how to improve and better myself. I’ve been getting a lot of tape reviews from a mentor of mine of some past matches.  It has really opened my eyes on things I need to improve on. As I’ve said before, you never stop learning.

Mateusz: What is the hardest thing about being a single and tag team wrestler?

Otto Von Clutch: I enjoy wrestling singles or tag. It’s easier to get bookings as a singles, because I can always depend on myself. You don’t have to worry or coordinate schedules.  I was very blessed to be a tag wrestler for the first 3 years of my career, and still occasionally tag.

Mateusz: Is there anything you want to tell readers MyWrestling?

Otto Von Clutch: Thank you all for being a part of my journey. You, just reading this article, is being a part of my journey.  I’ve had the blessing of having The Original GLOW “The Royal Hawaiian” as my manager. We had tables next to each other at WrestleFair and had instant chemistry.  We’ve hit the road together now a handful of times. She is very HUNGRY, to get into AEW or WWE, as a manager. It kind of has that Shawn Michaels, Sensational Sherri feel, an OG pointed that out to me the other day.  Together as a team we are unstoppable. The Pineapple Clutch Connection is coming to a city near you. We had some major opportunities set in stone, but as we’ve learned, nothing is written in stone and things have changed in the heartbeat of 2020, we will adapt and overcome.  This will not stop us, we’re ready to lay the Pineapple Smackdowns dudes and dudettes. And you can follow my gorgeous Pineapple Mama on Instagram @RoyalHawaiian25.

Mateusz: Thank you for taking the time to interview for MyWrestling. Best regards and good luck in his career and personal life.

Otto Von Clutch: Yeeeahhhh Brah Kadabra! Thank you for reaching out to me. All of the readers can follow or drop in and check out my wave on Instagram, Facebook & Twitter:  @Ottovonclutch.