20 lat z WWE – rok 1998

Seria „20 lat z WWE” ma na celu przedstawić 200 najważniejszych wydarzeń z ostatnich 20 lat tej federacji. W każdej części będzie omawiany jeden rok, na którego będzie składać się 10 wydarzeń. Zaczniemy od roku 1998, ponieważ wtedy definitywnie zaczęła się Attitude Era.

1. KONTUZJA SHAWNA MICHAELSA

Na pierwszym PPV roku 1998, czyli tradycyjnym Royal Rumble Shawn Michaels zmierzył się z Undertakerem w Casket Matchu o WWF Championship. W tym pojedynku miało jednak miejsce niefortunne zdarzenie – na skutek Back Body Dropu Michaels nieprzyjemnie wypadł poza ring, zahaczając dolną częścią pleców o trumnę. Skończyło się to przepukliną dwóch dysków oraz całkowitym zniszczeniem innego. HBK musiał więc odpuścić sobie następne PPV czyli No Way Out of Texas oraz przekazać tytuł komuś innemu na Wrestlemanii po to, aby zawiesić karierę na 4 lata.

2. TYSON AND AUSTIN!

Na przełomie 1997 i 1998 roku WWF zaczęło negocjować z znanym bokserem, Mike’m Tysonem za pośrednictwem jego menedżera, Dona Kinga. Przebiegło to po myśli Vince’a McMahona i Tyson po raz pierwszy pojawił się na loży VIP podczas Royal Rumble. 19 stycznia jego pojawienie się zostało przerwane przez Stone Colda, który miał kilka nieprzyjemnych słów dla Mike’a. Skończyło się to brawlem, który doprowadził do przejścia Tysona na stronę ówczesnych rywali Austina, czyli DX.

3. NOWY MISTRZ I ZDRADA TYSONA

Pod koniec marca odbyła się najważniejsza dla WWF gala w roku – Wrestlemania. Na tym PPV Shawn Michaels bronił swojego WWF Championship przeciwko Stone Coldowi, a enforcerem był wspominany wcześniej Tyson. Walka była naprawdę dobra, a zakończyła się sekwencją kontr finisherów, która skończyła się Stunnerem dla HBK. Tyson szybko odliczył do 3, a Steve Austin został nowym mistrzem, co wkurzyło Michaelsa. Mógł on się jednak nie odzywać, ponieważ został znokautowany przez najgroźniejszego człowieka na planecie.

4. JEDNORĘKI STONE COLD

13 kwietnia mistrz WWF Stone Cold Steve Austin wyzwał swojego znienawidzonego szefa Vince McMahona do walki. Wyzwanie zostało przyjęte, ale Austin musiał zawalczyć nie używając swojej prawej ręki (którą wykonuje Stunnera). McMahon nabrał pewności siebie, ale do walki tak naprawdę nawet nie doszło, ponieważ zaingerował w nią Dude Love, który przeszedł heel turn i przeszedł na stronę Vince’a, atakując Stone Colda.

5. INWAZJA DX

Rok 1998 był środkiem walki o ratingi WWF i WCW. Wtedy właśnie to federacja McMahona zaczęła przechylać szalę na swoją stronę. 27 kwietnia gale obu federacji miały miejsce w tym samym mieście, więc DX skorzystało z tej okazji, podjeżdżając wojskowym samochodem pod budynek, gdzie odbywała się z gala. Triple H wołał wielu zawodników z konkurencji, ale żaden nie odpowiedział na wyzwanie.

6. THAT’S IT, HE’S DEAD!

W czerwcu, na gali PPV King of The Ring, miała miejsce walka Undertakera z Mankindem w Hell in a Cell. Była to najbardziej ekstremalna walka tego gatunku, ponieważ Mankind:

– został zrzucony z klatki

– otrzymał Chokeslam ze szczytu klatki prosto do ringu

– został rzucony na pinezki

Mimo tego wszystkiego Mick Foley i tak był w stanie szybko powstać i walczyć dalej. Wtedy właśnie definitywnie udowodnił fanom, że jest królem Hardcore’u.

7. JEDNODNIOWY REIGN KANE’A

Na tej samej gali Kane walczył ze Stone Coldem w First Blood Matchu o WWF Championship. Austin miał utrudnione zadanie, ponieważ gdy Kane mógł zacząć krwawić, ciężko byłoby to zobaczyć z powodu jego stroju oraz maski. Skończyło się to zwycięstwem Big Red Machine, który zgodził się na rewanż dzień później na RAW is WAR. Kane stracił jednak główny tytuł federacji, który nie licząc World Heavyweight Championship, był jego jedynym w WWE.

8. LADDER MATCH PRZYSZŁYCH LEGEND

Na największej gali lata – Summerslam o pas Intercontinental zmierzyli się ze sobą reprezentanci dwóch stajni – Nation of Domination oraz DX. Pozostali członkowie również prowadzili między sobą feud, ale najwięcej osób patrzyło na pojedynek Rocka z Triple H’em. Wcześniej mierzyli się ze sobą np. w 2 Out of 3 Falls Matchu, w którym zwyciężył Rock. Na Summerslam zaś zmierzyli się w Ladder Matchu, który po bardzo intensywnej końcówce zwyciężył HHH, mimo że Rock był już bardzo blisko niego. Towarzyszyło to jednej z większych owacji tamtego roku.

9. PISTOLET, AUSTIN I VINCE

W październiku feud Stone Colda z Vincem McMahonem kwitł w najlepsze. Wtedy miał miejsce jednak bardzo kontrowersyjny moment. Austin posadził McMahona na wózku inwalidzkim, co spowodowało przerażenie prezesa. Następnie wyciągnął pistolet i przymierzył go do głowy Vince’a. Stone Cold pociągnął za spust, ale – okazało się że to tylko zabawka, która pociągnęła za sobą mini-szyld – BANG 3:16.

  1. ROCK SIĘ SPRZEDAJE

Na Survivor Series miał miejsce Tournament o główny tytuł WWF. Faworytem fanów był The Rock, który był cheerowany przy każdej możliwej okazji. W finale spotkał się z Mankindem, jednak była to bardzo kontrowersyjna walka. Brahma Bull założył Foley’owi Sharpshooter i była to powtórka Montreal Screwjobu, ponieważ Mankind nie odklepał. Po pewnym czasie okazało się, że był to znowu ustawiony finisz Vince McMahona i jego rodziny. Rock dołączył do niego i utworzyli stajnię The Corporation. W tym samym momencie miał również miejsce double turn – Dwayne stał się heelem, a Mankind facem.