Wyboista droga kowboja – Adam Page i jego tułaczka po mistrzostwo AEW

Wszystko zaczęło się dwa lata temu na gali All Out, a zakończyło w minioną sobotę, kiedy to główny bohater mojego artykułu dopiął swego i zdobył upragnione złoto. Wydarzenia z main eventu Full Gear zakończyły jego długą i krętą tułaczkę po mistrzostwo AEW. Pokonał Kenny’ego Omegę, tocząc z nim pasjonującą i niesamowitą walkę, która zakończyła się dla niego wielkim sukcesem.

Rozdział 1 – All Out 2019

Na All Out 2019 mieliśmy poznać pierwszego w historii federacji mistrza AEW. W pojedynku o tytuł zmierzyli się Chris Jericho i oczywiście Hangman Page. Szanse obu były teoretycznie wyrównane, ale każdy dobrze wiedział, że to może skończyć się tylko jednym scenariuszem, wygraną lidera Inner Circle. Federacja potrzebowała dużego nazwiska przy tytule, więc jasne było, że Jericho będzie najlepszym z możliwych wyborów. Demo God triumfował, stając się pierwszym czempionem w historii federacji z Jacksonville. Hangman musiał obejść się smakiem. Każdy spodziewał się takiego rezultatu, ale nikt wtedy nie pomyślał, że dwa lata później, ten sam człowiek, czyli przegrany Page, zdobędzie mistrzostwo AEW. Wtedy nie był jeszcze tak hot, jak jest obecnie. Był jednym z wielu, zawodnikiem, którego znaliśmy z NJPW, występów w Being The Elite i pamiętnego storyline’u z pewnym wrestlerem, którego kulminację zobaczyliśmy na gali All In. Można powiedzieć, że walka z Jericho była takim namaszczeniem, prognostykiem, że kowboj jest tym gościem, który w przyszłości odniesie wielki sukces. Że ma to coś, co pozwoli mu na stanie się jedną z czołowych, a nawet czołową postacią w organizacji. Ziarno zostało zasiane i nastało oczekiwanie, aż wykiełkuje i będą z tego obfite plony. Rozpoczął się proces, który w przyszłości miał dać Adamowi sukces i to, czego nie udało się zdobyć na wspomnianej gali.

Rozdział 2 – Tag Team z Omegą

I przechodzimy do czasów, gdy historia zaczyna się rozkręcać na dobre. Dwójka gości łączy się w tag team, który w szybkim tempie sięgnie po tytuły mistrzowskie. Członkowie The Elite zaczynają współpracę w drużynie, której oczywistym celem są pasy drużynowe AEW, ale zanim dojdzie do spełnienia celu, między nimi pojawią się zgrzyty, spięcia z The Young Bucks, ogólnie dużo emocji wokół tej czwórki. 22 styczeń, 2020 roku, Dynamite. The Cleaner i Page mierzą się z SCU (Frankie Kazarian & Scorpio Sky) w meczu o AEW World Tag Team Championship. Kenny i Adam wygrywają pasy i rozpoczyna się ich title reign, który będzie opiewał w wiele zwrotów akcji i stanie się najciekawszym runem z tymi pasami w historii federacji Tony’ego Khana i spółki.

Nadszedł czas na pojedynek z The Young Bucks na Revolution. Według mnie był to najlepszy tag team match w historii AEW. Starcie pełne historii, na wysokim poziomie ringowym i co najważniejsze, walka która dostarczyła wielu emocji. Mistrzostwie zachowali swoje tytuły, aczkolwiek nie obyło się bez niejasności pomiędzy Hangmanem, Kennym i braćmi Jackson, którzy chcieli pojednania. Adam Page wydawał się być nieufny i zdystansowany względem swoich przyjaciół. Miał do tego powody, a jego drużyna z Omegą nie była do końca czysta pod względem emocjonalnym, co później kilkukrotnie podrażniło ich relacje. Na All Out 2020, rok po porażce z Chrisem Jericho, Hangman razem z Kennym stanęli w obronie tytułów w starciu z FTR, dla których był to debiutancki występ na gali PPV od All Elite Wrestling. Jak się spodziewano, doszło do zmiany mistrzów, którymi zostali Dax Harwood i Cash Wheeler. Utrata pasów całkowicie rozbiła drużynę byłych czempionów i panowie zakończyli współpracę jako tag team. Konsekwencje tej porażki będą miały wpływ na późniejsze losy ich obu, choć Kenny Omega bardziej na tym skorzysta, niż straci. 

Rozdział 3 – Full Gear 2020, Omega vs Page w finale Eliminatora

Co los złączył i rozdzielił, ponownie połączył, lecz tym razem stanęli naprzeciw siebie, w pojedynku o miano pretendenta do tytułu AEW. Po rozpadzie drużyny obaj skupili się na solowej karierze i wzięli udział w Eliminatorze, którego zwycięzca zyskiwał szansę na walkę o główny tytuł federacji. Kolejna wielka szansa otworzyła się przed Hangmanem, znów mógł wywalczyć prawo do starcia o to, co zawsze było jego przeznaczeniem. Niestety znów musiał poczuć gorycz porażki, podobnie jak na słynnym All Out i oddelegować się na koniec kolejki do tytułu mistrzowskiego. Nie sądziłem, że rok później, na tej samej gali, będzie wznosił do góry pas AEW, a jego oponentem będzie nie kto inny, jak właśnie Kenny Omega. Długoterminowa historia narodziła się na Full Gear i również tam miała mieć swój ostateczny finał. Tylko, że w tym przypadku z Adamem jako szczęśliwym i wolnym od zawirowań pretendentem, który zdetronizuje swojego byłego przyjaciela i odbierze mu najcenniejsze trofeum.

Rozdział 4 – Kowboj z problemami

Alkohol, emocjonalne zawirowania, odrzucenie. Ten wątek będzie o tym, z czym zmagał się Hangman i jak powoli wyszedł z tych problemów. Podoba mi się to, w jaki sposób poprowadzono tę historię, bo była autentyczna i sensowna. O tym, że Adam lubiał sobie wypić piwo lub inny wysokoprocentowy trunek, każdy doskonale wiedział. Do pewnego czasu nie sprawiało to żadnych problemów i Hangman żył swoim życiem, walczył u boku swoich przyjaciół i Kenny’ego Omegi, ale po rozpadzie drużyny jego problem alkoholowy narastał i doprowadził do pewnego rozłamu, po którym główny bohater mojego tekstu został osamotniony. Widzieliśmy obraz człowieka zagubionego, który popada w coraz większe zamiłowanie do picia. Praktycznie większość scen z Adamem w telewizji kończyło się przechylaniem kufla, plastikowego kubka czy szklanki z alkoholem. Relacje z Bucksami i resztą Elity po zdobyciu przez Cleanera tytułu mistrzowskiego praktycznie zanikły, przez co Page czuł się samotny i nie mógł znaleźć swojego miejsca.

Punktem kulminacyjnym była scena, którą widzicie powyżej. Rozbite lustro, Young Bucksi, którzy wylewają alkohol na twarz Adama, który zatracił się we własnej osobowości i nie mógł okiełznać swoich demonów. Jego przyjaciele tego zadania mu nie ułatwiali, bo w pewnym momencie się od niego odwrócili, co dla Page’a miało opłakane skutki. Zobaczył, że tak naprawdę nie może liczyć na ich wsparcie, odciął się od toksycznych ludzi wokół i zaczął działać indywidualnie, bez nikogo obok siebie. Oglądanie ewolucji postaci Hangmana od czasu walki z Jericho, bycia w The Elite, zdobycia tytułów razem z Omegą, zawirowań z alkoholem, porażki na Full Gear, odseparowania od przyjaciół i w końcu odcięcia się od nich, śledziło się z zaciekawieniem i jednocześnie czekało, aż Adam wyjdzie na prostą i pójdzie po swoje oraz dopełni historię zdobyciem mistrzostwa AEW.

Zaprzyjaźnienie się z Dark Order miało w tym wszystkim szczególne znaczenie, bo dzięki nim odzyskał dawnego siebie, jak i również stał się lepszym człowiekiem, który nie zagląda już tak do kieliszka, wie czego chce i stąpa twardo po ziemi. Długo zajęło im przekonanie Adama do ich stajni, a także do tego, żeby zasilił ich szeregi, które potrzebowały silnego przewodnika. Zdobyli jego zaufanie, on się do nich przekonał i został liderem frakcji założonej przez Brodiego Lee. 

Rozdział 5 – Cowboy S🤠it, AEW World Champion

Powrót w wielkim stylu na Dynamite w trakcie Casino Ladder Matchu o miano pretendenta do tytułu mistrzowskiego AEW, oznaczał, że Adam Page ponownie rusza w drogę po marzenia, które wielokrotnie zostały rozwiane. Wejście do pojedynku z drabinami jako tytułowy Joker, zatrzymanie rozpędzonego w tej walce Jona Moxleya i zgarnięcie kontraktu umożliwiającego starcie o główny tytuł federacji. Te wszystkie zdarzenia działy się w przeciągu kilku minut, tyle bowiem wystarczyło, by kowboj znów złapał szansę na sukces, której tym razem nie zamierzał zaprzepaścić.

Powrót na Dynamite Anniversary i wielkie zwycięstwo oklaskiwała cała arena. Hangman stał się bohaterem widowni, która euforycznie przywitała kowboja po dłuższym rozbracie z ringiem All Elite Wrestling. Wygrany kontrakt pozwolił mu na kolejne starcie z Kennym Omegą, które odbyło się zeszłej soboty na Full Gear. Rozpoczęto więc ostatnią drogę, ostatni rozdział w historii pogoni Hangmana i jego mistrzowskiego przeznaczenia. 

Mawiają, że historia lubi się powtarzać. W przypadku Adama i Kenny’ego to stwierdzenie pasuje wręcz idealnie. Długoterminowy storyline, który w większości był pasmem niepowodzeń kowboja, dla Omegi zaś czasem wiktorii i wspaniałego panowania jako mistrza. Tułaczka Page’a po najważniejsze zwycięstwo w życiu trwała bardzo długo, przez ten czas wydarzyło się wiele w jego wrestlerskiej karierze, bywały wzloty i upadki, z których ciągle się podnosił i szedł dalej przed siebie, aby finalnie dojść do Full Gear 2021, ostatniego etapu, finalnego bossa w postaci The Cleanera, którego należało zdetronizować, by cieszyć się ze zdobytego tytułu.

Ostatni bastion padł. Kenny został zwyciężony. „Hangman” Adam Page zdobył swój święty gral, o którego tak długo zabiegał. Napisał nową historię, historię szczęśliwego kowboja z Virginii, który przezwyciężył wszystkie przeciwności losu, uporał się z problemami, znalazł prawdziwych przyjaciół, wszedł na szczyt All Elite Wrestling, zdobywając główne złoto organizacji. Era Hangmana dopiero się rozpoczęła, a już zapowiada się nam świetny title reign. Zakończona na Full Gear historia, była według mnie najlepszą, długoterminową historią w ostatnich latach. Stawiam ją obok storyline’u Daniela Bryana z The Authority, który bardzo mnie wtedy porwał. Tutaj mam podobne odczucia, choć w tym wypadku historia była zupełnie inna od tamtej. Pierwszym oponentem Adama po zdobyciu tytułu będzie o ironio losu Bryan Danielson, a więc dostanę feud obu gości, których mistrzowskie historie najbardziej mi się podobały. Piękna to była podróż, niechaj więc ta mistrzowska będzie równie interesująca i emocjonalna, co ta wcześniejsza, w której Adam Page przeszedł tak wiele, by wspiąć się na szczyt.