WWE w Polsce – historia live eventów

W serii “Zakątki wrestlingu” będą poruszane wszelakie zagadnienia, sytuacje i wątki związane ze światem wrestlingu. Zobaczycie tam różne zestawienia, porównania, opowieści, anegdoty czy wspominki historyczne. Seria nie ma limitu artykułów, więc poruszanych tematów będzie co niemiara.

WSTĘP

Live eventy (nazywane również house showami) to nieodłączna dawniej, jak i obecnie część World Wrestling Entertainment. Zawodnicy z RAW, SmackDown Live jak i NXT jeżdżą po świecie, dostarczając rozrywki fanom z całego świata. W dzisiejszych Zakątkach Wrestlingu przyjrzymy się wszystkim eventom WWE w Polsce (a było ich 4). Zapraszam do lektury!

LIVE EVENT SMACKDOWN W SOPOCKO-GDAŃSKIEJ ERGO ARENIE – 11.11.2011

FREKWENCJA – 10 500 osób

W tej jakże chwalebnej dla naszego kraju dacie do Gdańska i Sopotu (Ergo Arena znajduje się na granicy obu miast) zawitały gwiazdy występujące na gali SmackDown (mimo, że brand split wtedy już nie istniał, wrestlerzy skupiali się na swoich tygodniówkach). Jako, że był to pierwszy event WWE w Polsce, podekscytowanie rosło. Tak prezentuje się karta walk i ich wyniki:

Daniel Bryan pok. Justina Gabriela i Tysona Kidda
Brodus Clay pok. Teda Dibiase
Ezekiel Jackson pok. Jindera Mahala
Hunico pok. Yoshiego Tatsu
Sheamus pok. Wade’a Barretta
Alicia Fox pok. Natalyę
Randy Orton pok. Cody’ego Rhodesa w Street Fight Matchu
Big Show pok. Marka Henry’ego przez DQ w World Heavyweight Championship Matchu

Publiczność żywo reagowała na większość pojedynków, wykonując nawet kilka chantów. WWE postanowiło więc ponownie pojawić się w Polsce, tym razem z rosterem RAW w kwietniu 2012 roku. Zanim do tego przejdę, przedstawię kilka filmów:

LIVE EVENT RAW W SOPOCKO-GDAŃSKIEJ ERGO ARENIE – 12.04.2012

FREKWENCJA – ok. 8 500 osób

Tym razem do Ergo Areny zawitały gwiazdy RAW z WWE Championem CM Punkiem na czele. Publiczność wciąż donośnie akompaniowała zawodników podczas wejść i walk, jednak podczas przygotowywania się do pisania zauważyłem pod filmami takie komentarze jak “Polska nie umie się zachować”. W komentarzu możecie ocenić zachowanie naszych rodaków podczas gal. Na pewno ciekawą atrakcją był The Miz wykonujący część swojego proma po polsku, czego nikt nie robił na poprzednim evencie. A oto match card i wyniki:

Lord Tensai pok. Alexa Riley’ego
Kofi Kingston i R-Truth pok. Primo & Epico
Zack Ryder pok. The Miza
Brodus Clay pok. JTG
Santino Marella (c) pok. Davida Otungę i Jacka Swaggera w United States Championship Triple Threat Matchu
Beth Phoenix (c) pok. Kelly Kelly w Divas Championship Matchu
John Cena pok. Kane’a w Last Man Standing Matchu
CM Punk pok. Dolpha Zigglera w WWE Championship Matchu

LIVE EVENT RAW W ŁÓDZKIEJ ATLAS ARENIE – 27.04.2013

FREKWENCJA – 3 500 osób

Przedostatnią galę WWE w Polsce również okrasili zawodnicy z RAW. Tym razem oprócz mistrza WWE, którym wtedy był John Cena, widzowie mogli zobaczyć World Heavyweight Championa – Dolpha Zigglera. Nie było też trzech Title Matchów, tym razem dwa. Opuszczono też Ergo Arenę na rzecz większej Atlas Areny w Łodzi. Tym razem nie usłyszano zawodników mówiących po polsku, a promowany na plakacie live eventu CM Punk nie pojawił się. Dolph Ziggler zaś, jak to czasami miał w zwyczaju, zawalczył 2 razy podczas jednej gali, tak samo Daniel Bryan. Przed Wami karta walk i wyniki:

Kaitlyn (c) pok. AJ Lee i Taminę Snukę w Divas Championship Triple Threat Matchu
Michael McGillicutty (kilkanaście dni przed zmianą postaci na Curtisa Axela) pok. Brada Maddoxa (kilkadziesiąt dni przed zostaniem GMem RAW).
R-Truth pok. Heatha Slatera
Daniel Bryan pok. Dolpha Zigglera (c) przez DQ w World Heavyweight Championship Matchu
Zack Ryder pok. Antonio Cesaro
Tons of Funk pok. The Rhodes Scholars
John Cena & Team Hell No pok. Rybacka, Big E Langstona i Dolpha Zigglera

LIVE EVENT W WARSZAWSKIM TORWARZE – 15.04.2015

FREKWENCJA – ok. 4 000 osób

Ostatni jak do tej pory event WWE w Polsce odbył się w stolicy kraju. Tutaj publiczność poszła już na całość. Nie obyło się bez grubego buczenia czy chantów, takich jak “Fuck you Big Show!”. Czy takie zachowanie jest powodem, dla którego federacja w klimacie PG nie chce przyjeżdżać do naszego państwa? Oprócz tego warto zaznaczyć takie sytuacje, jak Damien Sandow krzyczący “Zamknij mordę!” czy pojawienie się w Open Challenge’u Adama Rose’a walczącego ówcześnie w NXT Finna Balora. Oto wyniki:

Jimmy Uso pok. Bad News Barretta
Damien Mizdow & Zack Ryder pok. Fandango & The Miza
Finn Balor pok. Adama Rose’a
Cesaro & Tyson Kidd (c) pok. Los Matadores & The New Day w Tag-Team Championship Triple Threat Matchu
Sheamus pok. Dolpha Zigglera
Emma, Layla & Natalya pok. Cameron, Rosę Mendes i Taminę
Bray Wyatt pok. Ericka Rowana
Roman Reigns pok. Big Showa w Street Fight Matchu