Lucha Underground – co dalej?

W serii “Zakątki wrestlingu” będą poruszane wszelakie zagadnienia, sytuacje i wątki związane ze światem wrestlingu. Zobaczycie tam różne zestawienia, porównania, opowieści, anegdoty czy wspominki historyczne. Seria nie ma limitu artykułów, więc poruszanych tematów będzie co niemiara.

WSTĘP

Lucha Underground to meksykańsko-amerykańska federacja wrestlingu, która nie organizuje live eventów ani gal PPV. Dlaczego? Ponieważ wszystkie eventy są odcinkami poszczególnych sezonów tygodniówki pt. Lucha Underground, emitowanej w amerykańskiej El Rey Network. Jak narazie nakręcono cztery sezony, a producenci mocno wahają się nad decyzją, czy podjąć nagrywanie kolejnego zbioru odcinków. Przyjrzyjmy się więc, w jakim punkcie jest teraz Lucha Underground.

OBECNE STORYLINE’Y W LU

Sezon 4 zakończył się 7 listopada 2018 roku drugą częścią gali Ultima Lucha Cuatro. Na tym evencie miały miejsce następujące wydarzenia:

  • Johnny Mundo pokonał Matanzę Cueto w Sacrifice to the Gods Matchu, co sprawia, że Matanza musi odejść z LU
  • Son of Havoc wygrał z Killshotem w Mask vs. Mask Matchu, skutkiem tego było zdjęcie maski przez Killshota i również odejście z federacji
  • Pentagon Dark odebrał Marty’emu Martinezowi LU Championship w Hardcore Cero Miedo Matchu tylko po to, aby Jake Strong wbiegł do ringu ze swoim prawem walki o tytuł zdobytym w postaci pasa Gift of the Gods, realizując to postanowienie i zostając głównym mistrzem federacji
  • Vampiro odwrócił się od swojego protegowanego, Pentagona Darka, przedstawiając swojego nowego podopiecznego
  • Zadebiutował Wade Barrett, chcący podbić LU i cały świat
  • Dario Cueto powrócił do żywych

Tak, możecie zauważyć, że w Lucha elementy fantastyki są bardzo chętnie używane. Zakończenie czwartego sezonu pozostawia wiele nowych rozwiązań i storyline’ów przygotowanych na sezon piąty. Lecz czy ten się odbędzie?

DALSZE PLANY – CZY ZOSTANĄ ZREALIZOWANE?

W listopadzie 2018 roku w podcaście Mask, Mats and Mayhem jeden z producentów Lucha Underground Eric Van Vagenen wypowiedział się na temat przyszłości federacji następująco:

“Przetrwamy, jeśli El Rey Network przetrwa. To oni muszą trzymać się na rynku i to od nich zależy, czy będzie nas stać na kontynuowanie show. Nasz budżet i tak jest już bardzo niski, zeszliśmy tak nisko jak się da. Nie wiem, czy udałoby się odwzorować nam kształt biznesowy sezonu czwartego. I tu pada pytanie: czy sezon piąty może zostać nakręcony bez schodzenia jeszcze niżej w hierarchii budżetowej?”

Van Vagenen był również bardzo chętny na partnerstwo, sądził, że zdecydowanie pomoże to utrzymaniu się programu i federacji na rynku. Inny z producentów, Chris Roach, ma zaś inne plany – całkowity restart:

“To nie tak, że Lucha Underground upada i umiera. Po prostu nie śpieszymy się z organizacją kolejnych epizodów.”

W lutym 2019 roku o sytuacji w Lucha Underground wypowiedział się zaś producent wykonawczy, Chris DeJoseph, pracujący niegdyś w WWE:

“Według mnie, Lucha Underground zostało zakończone. Ale mam nadzieję, że tak się nie stanie. Wszystko zależy od grupy producenckiej, jeśli fani tego chcą, to niech o to proszą!”

PROBLEMY I ZWOLNIENIA

Również w lutym mogliśmy dowiedzieć się, że King Cuerno, czyli jeden z zawodników LU, znany również jako El Hijo del Fantasma, złożył pozew sądowy przeciwko El Rey Network oraz grupie producenckiej Baba-G Productions. Zawodnik twierdził, że kontrakt jaki posiadał w Lucha nielegalnie ogranicza mu szukanie pracy w wrestlingu gdzie indziej. Pro Wrestling Sheet ujawniło, że wrestlerzy w tej federacji zarabiają około tysiąca dolarów za odcinek. Zawodnicy pod kontraktem LU zarabiają zaś około czterech tysięcy dolarów rocznie, a ci, co walczą i w Lucha i w innych federacjach, zyskują przez 12 miesięcy około 50 tysięcy dolarów.

Miesiąc wcześniej Ivelisse w usuniętym już wpisie na Twitterze przekazała, że federacja trzyma ją niczym zakładnika.

“Przez półtora roku chciałam odejść z Lucha Underground. Namówili mnie do przepracowania sezonu czwartego i obiecali, że zwolnią mnie po nagraniach, ale oni nadal nie pozwolili mi odejść, mimo że tyle razy mówili mi, że będę mogła to zrobić.”

Wrestlerkę poparło wiele osób, w tym Joey Ryan, również występujący w Lucha Underground:

“W stu procentach popieram Ivelisse. Przed sezonem czwartym powiedzieli nam, że każdy kto będzie chciał odejść, dostanie na to pozwolenie. Niektórzy tak zrobili i odeszli po nagraniach, niektórzy jednak nadal wierzyli w kontynuację projektu i wychodzi na to, że są za to karani. Bez wielkich nadziei na sezon piąty, to bez sensu trzymać na siłę ludzi.”

Z Lucha Underground odeszli również Kobra Moon czy Texano Jr. Z sytuacji nie jest zadowolony również główny mistrz LU, Jake Strong. Jego zdaniem bez sensu jest ciągłe czekanie na telefon od producentów.

PODSUMOWANIE

Dla El Rey Network i Lucha Underground sytuacja nie przedstawia się zbyt różowo. Moim zdaniem szanse na nakręcenie sezonu piątego są małe, a szkoda – bo LU była naprawdę ciekawą tygodniówką, której skróty czy nawet całe epizody z chęcią oglądałem. A wy chcecie kontynuacji Lucha Underground? Wypowiedzcie się w komentarzu!