G1 Climax – jak potoczyły się losy 5 ostatnich zwycięzców?

W serii “Zakątki wrestlingu” będą poruszane wszelakie zagadnienia, sytuacje i wątki związane ze światem wrestlingu. Zobaczycie tam różne zestawienia, porównania, opowieści, anegdoty czy wspominki historyczne. Seria nie ma limitu artykułów, więc poruszanych tematów będzie co niemiara.

WSTĘP

Obecnie trwa coroczny turniej New Japan Pro Wrestling o nazwie G1 Climax. Dwudziesta dziewiąta edycja jest bardzo pasjonująca i wciąż ciężko wytypować zwycięzcę. Jon Moxley, Kazuchika Okada, może Shingo Takagi? Opcje są różne, ale teraz przyjrzymy się oficjalnym zwycięzcom Climaxa w latach 2014-2018. Czy zwycięstwo w tournamencie z dwoma blokami pozwoliło im osiągnąć kolejne sukcesy lub otworzyć drogę do main eventu? Przekonajcie się w Zakątkach Wrestlingu!

2014 – KAZUCHIKA OKADA

Tej postaci fanom New Japan nie trzeba przedstawiać – legenda federacji, pięciokrotny i obecny IWGP Heavyweight Champion. Cofnijmy się jednak do 2014 roku i przeanalizujmy sytuację Kazu przed Climaxem. 3 maja stracił on najbardziej prestiżowy tytuł NJPW, przegrywając z debiutującym AJ Stylesem na Wrestling Dontaku. Wtedy też od Okady odwrócił się Yujiro Takahashi, dołączając do Bullet Club. Celem Rainmakera było więc odzyskanie tytułu, a dobrą okazją do tego był Climax. Stał się członkiem bloku B, który wygrał z szesnastoma punktami. W finale trafił na zwycięzcę bloku A – Shinsuke Nakamurę, również członka Chaos jak Okada, którego pokonał i zyskał title shota na pas wagi ciężkiej IWGP. Obronił go również potem w walce z Tetsuyą Naito. 13 października 2014 roku Styles stracił IWGP Heavyweight Title na rzecz Hiroshiego Tanahashi, który powrócił do walki o najwyższy cel w New Japan. Walka na Wrestle Kingdom stała się więc faktem, dwaj dawni rywale znów ze sobą zawalczyli i znów o najważniejszy pas. Okada przegrał jednak ten pojedynek, tracąc szansę zgarniętą w Climaxie. Tana zaś stracił tytuł miesiąc później na gali New Beginning, ponownie na rzecz Stylesa. Ace miał jednak potem szansę na zemstę, a co działo się z Okadą, to już chyba temat na inny artykuł…

2015, 2018 – HIROSHI TANAHASHI

Tanahashi wciąż miał chrapkę na IWGP Heavyweight Title, wstąpił więc w szeregi kolejnej edycji Climaxu. Stał się zwycięzcą bloku A, a zarazem finalistą. Tak jak Okada rok wcześniej, Ace w finale trafił na Shinsuke Nakamurę. Przyszły zawodnik WWE po raz drugi z rzędu jednak musiał obejść się smakiem. Hiroshi w drodze do Wrestle Kingdom 10 bronił swojego kontraktu z zawodnikami, z którymi przegrał w swoim bloku podczas Climaxu, czyli Bad Luck Fale i Tetsuya Naito. Gdy mu się to udało, na WK 10 po raz kolejny zmierzył się z Okadą, który kilka miesięcy wcześniej pokonał AJ Stylesa, znów posiadając IWGP HC. Tym razem to Rainmaker był górą, odpłacając się za porażkę w Tokyo Dome sprzed roku. Tanahashi po nieudanej walce ruszył po pasy niższej rangi, takie jak Never Openweight 6-Man Tag-Team Title czy IWGP Intercontinental Title.

Gdy Kazuchika Okada wyrównał rekord udanych obron IWGP Heavyweight Championship w 2018 roku. Hiroshi Tanahashi postanowił wrócić po to, co kiedyś było jego “znakiem markowym”. Wyzwał Rainmakera do walki o pas, znów z nim jednak przegrywając, a zarazem pozwalając mu pobić swój własny rekord. Tanahashi nie poprzestał jednak na swoim, więc dołączył do rywalizacji w G1 Climax. Wygrał blok A oraz finał z Kotą Ibushim. Po Climaxie mistrzem był już Kenny Omega, więc to z nim Tana zawalczył na Wrestle Kingdom 13. Ten bardzo ważny pojedynek wygrał, po raz ósmy zostając IWGP Heavyweight Championem. Szybko jednak swój pas utracił, bo w lutym, na rzecz Jaya White’a. Na ten moment głównym mistrzem NJPW jest Kazuchika Okada, a Tanahashi w swoim bloku w Climaxie 29 ma 4 punkty. Czy znów otrzyma szansę na IWGP HC?

2016 – KENNY OMEGA

Wściekłość opanowała Kenny’ego Omegę, gdy na Dominion 6.19 stracił swój IWGP IC Title na rzecz Michaela Elgina. The Cleaner postanowił więc poszukać wyższych celów. Idealną okazją był na to zbliżający się G1 Climax. Debiutant w tym turnieju wygrał swój blok, a w finale trafił na doświadczonego Hirookiego Goto. Kanadyjczyk pokonał Japończyka, otrzymując charakterstyczną walizkę z kontraktem na walkę o IWGP Heavyweight Championem. Dokonał tego jako lider Bullet Clubu, debiutant w tym tournamencie i pierwszy jego zwycięzca spoza Japonii. Sprawy dla Kenny’ego układały się bardzo korzystnie, tym bardziej że obronił swojego title shota z Yoshi-Hashim. Droga do WK 11 była otwarta, a tam czekał już IWGP Heavyweight Champion Kazuchika Okada. Lider BC oraz lider Chaos wywalczyli tam historyczny Six Star Match, z Rainmakerem jako zwycięzcą. Taka porażka nie zniszczyła jednak momentum Omegi. Już kilka miesięcy później został pierwszym w historii IWGP United States Championem.

2017 – TETSUYA NAITO

Tetsuya Naito posmakować największego sukcesu w NJPW miał okazję tylko raz – odbierając Kazuchice Okadzie IWGP HC na gali Invasion Attack 2016. Posiadał go jednak ledwie dwa miesiące, tracąc go na rzecz poprzedniego posiadacza. W Climaxie 2017 odbierano go od początku jako faworyta. Ci ludzie się nie mylili, bo lider Los Ingobernables de Japon w finale pokonał zwycięzcę sprzed roku – Kenny’ego Omegę w genialnej walce. Podczas turnieju stał się ulubieńcem fanów, a w większości pojedynków to za nim stawała publiczność NJPW. Dlaczego więc nie mógłby wygrać IWGP HC na Wrestle Kingdom 12? Otóż nie. Na drodze stanął mu dawny rywal, Kazuchika Okada, z którym Naito przegrał na gali w Tokyo Dome, nie zdobywając zarazem tytułu. Na szybkie pocieszenie Tetsuya już w kwietniu odebrał Minoru Suzukiemu IWGP IC Title, kręcąc się wokół tego pasa do dzisiaj (jest jego obecnym posiadaczem).