G1 Climax 28 – Zapowiedź

Już jutro startuje prestiżowy i największy turniej w świecie wrestlingu czyli G1 Climax! turniej od lat cieszy się ogromną popularnością i jest uznawany za najważniejszy w świecie pro wrestlingu. W tym roku odbędzie się jego 28 edycja i tak jak co roku zawodnicy zostali podzieleni na dwa oddzielne bloki A i B. Zwycięzcy obu bloków walczą ze sobą w wielkim finale i zwycięzca gwarantuje sobie miejsce w main evencie gali Wrestle Kingdom. Jeśli zaś zwycięzcą będzie Kenny Omega to on wybierze swojego rywala na WK13. Podczas tegorocznego Climaxa mamy kilku zdecydowanych faworytów jak i osoby, które uznaje się za “czarne konie” tego turnieju. Cały turniej można obejrzeć na platformie njpw.world.com oczywiście nie za darmo. Usługa ta kosztuje 999 jenów czyli na polskie 35 złotych miesięcznie. G1 Climax 28 zakończy 12 sierpnia.


Za faworytów do zwycięstwa w bloku A uznaje się przede wszystkim byłego mistrza IWGP Heavyweight Kazuchikę Okadę a także Hiroshiego Tanahashiego. Okada i Tanahashi toczyli między sobą wiele wspaniałych walk i taką zapewne zobaczymy podczas G1 Climax 28. Pozostali uczestnicy bloku A wcale nie są bez szans Minoru Suzuki wielokrotny mistrz w New Japan jak i All Japan Pro Wrestling, Togi Makabe czy YOSHI-HASHI zawsze stanowią trudne wyzywanie podczas Climaxa, w którym walczą niemal co roku. Bad Luck Fale może i nie powala swoimi umiejętnościami ringowymi, ale jest osobą która przeważnie zdobywa kilka punktów i jest w czubie bloku.

Teraz możemy przejść do osób o których mówi się, że są czarnymi końmi tegorocznego Climaxa. Jay White drugi w historii IWGP US Champion zawodnik, który pokonał Kenny’ego Omegę podczas New Beginning. Dla “Switchblade’a” będzie to debiut w Climaxie i coś mi mówi, że może on być zawodnikiem który będzie rywalizował o zwycięstwo w całym bloku. Michael Elgin zaś to niedawny mistrz NEVER Openweight stracił on pas na rzecz Hirooki’ego Goto podczas Kizuna Road 2018.

“Big Mike” to ćwierćfinalista New Japan Cup 2018 a także wrestler, który potrafi stworzyć genialne walki. Hangman Page i EVIL dla jednego będzie to debiut dla 2 kolejny występ w turnieju. Page ma moim zdaniem małe szanse na osiągnięcie czegoś większego i zapewne zdobędzie kilka oczek a większość walk niestety przegra. EVIL już podczas poprzedniego Climaxa pokazał się z świetnej strony i tu ma ogromne szanse na jeszcze lepszy wynik niż przed rokiem.


W bloku B sytuacja wydaje się być o wiele ciekawsza. Uważam, że ten blok jest bardziej wyrównany i tym samym jest on ciekawszy. Za faworytów do zwycięstwa w blok B uznaje się obecnego mistrza IWGP Heavyweight i zeszłorocznego finalistę Kenny’ego Omegę. Mówi się, że “The Cleaner” wygra turniej i jako swojego rywala wybierze Kotę Ibushiego. Panowie jak wiemy zmierzą się ze sobą już podczas rywalizacji w blokach i wygrana któregoś z nich przybliży go do zwycięstwa w całym bloku.

Tetsuya Naito jako zwycięzca G1 Climax 27 jest także ściśle brany pod uwagę jako faworyt bloku jak i całego turnieju. Zack Sabre Jr. wystąpi w Climaxie po raz drugi w swojej karierze. Sabre mówił na ostatniej konferencji NJPW, że wygra turniej jako pierwszy Brytyjczyk w historii i na WK13 zostanie nowym mistrzem IWGP. Toru Yano …. on tam będzie tylko po to, aby odwalać komediowe akcje nic więcej. Mistrz IWGP US Juice Robinson i mistrz NEVER Openweight Hirooki Goto to kolejni uczestnicy którzy mają bardzo duże szanse na świetny końcowy wynik. Nie wróżę im jednak zwycięstwa w tym bloku.

Tomohiro Ishii po raz kolejny stanie przed szansą na zwycięstwo w bloku i może nawet w całym turnieju (nierealne). Bardzo chciałbym, aby “Stone Pitbull” osiągnął coś więcej podczas G1 28. Jest również genialny SANADA, który pokazał się z świetnej strony podczas New Japan Cup’u.  Tutaj według mnie ugra dużo, ale ciężko będzie mu wyjść z bloku . Tama Tonga po ostatnich wydarzeniach wyrósł na cichego faworyta i coraz więcej się mówi o jego potencjalnym tryumfie. Moim zdaniem Tonga może pokonać Omegę i potem zmierzyć się z nim na gali All In. Wiele mówiło się o jego zwycięstwie w całym Climaxie, ale ja jestem zdania, że nie wygra on tego turnieju. Nie wykluczam, że będzie on wysoko i zdobędzie dużo punktów, ale tak czy siak bloku nie wygra.