TOP 100 Dekady: Część 7

Powoli zbliżamy się do końca. Włącznie z tym artykułem zostało czterdziestu zawodników. Nie zostało mi nic innego niż tylko zaprosić do czytania.

Miejsce 40: PAC

Taka pozycja w rankingu może być dla Was sporym zaskoczeniem, jednak mimo świetnej techniki, wielu widowiskowych pojedynków byliśmy w stanie wybrać ciekawszych wrestlerów, dla których dekada była pełna wzlotów. Doświadczony brytyjski wrestler aktualnie pracuje w federacji All Elite Wrestling, gdzie powrócił po kilkumiesięcznej przerwie. Z powodu panującej pandemii koronawirusa praca PACA była ograniczona, gdyż została wstrzymana komunikacja lotnicza między Wielką Brytanią, a USA. Benjamina Satterleya możecie kojarzyć również z sześcioletniej przygody z World Wrestling Entertainment, gdzie pracował jako Neville, lub Adrian Neville. Za sprawą stylu prezentowanego przez 34-latka nadano mu przydomek “The Man That Gravity Forgot”, świadczy on o stylu high-flyera. W latach 2011-2012 regularnie pracował dla takich federacji, jak: Dragon Gate, New Japan Pro Wrestling, Dragon Gate USA, czy International Pro Wrestling United Kingdom. We wspomnianych firmach odnosił wielkie sukcesy, które pomogły mu w rozsławieniu swojego nazwiska. Niewątpliwe jest, to że każdy fan wrestlingu wie, kim jest Neville/PAC i co potrafi. Z ważniejszych osiągnięć podczas 16-letniej przygody z wrestlingiem w swoim CV może zapisać:

– WWE NXT Tag Team Title

-WWE NXT Title

– WWE Cruiserweight Title

– Open The Dream Gate Title

– Open The Twin Gate Title z Dragon Kid jako JUNCTION THREE

– Open The Triangle Gate Title z Naoki Tanizaki i Naruki Doi jako WORLD-1

Miejsce 39: Jay Briscoe

Jay jest zawodnikiem, który wraz z bratem tworzy jeden z najlepszych tag teamow w historii, a od 2013 roku posiada również bogatą karierę singlową. Całą dekadę związany był z ROH ale występował również w innych organizacjach, również z sukcesami. W 2011 roku zdobył pasy tag team wraz z bratem w CZW, jeszcze ten sam rok kończył z tytułami tag team ROH. W 2013 zdobył swój pierwszy solowy tytuł pokonując Kevina Steena. Pas stracił w momencie gdy jego kontrakt z federacją nie został przedłużony, powrócił jednak wraz z własnym tytułem ROH. W kwietniu 2014 roku tytuły zostały zunifikowane po tym jak Adam Cole okonał Jay’a w lader matchu. W międzyczasie mieliśmy powroty braci Brisco przy różnych okazjach, jednak kolejne osiągnięcie ponownie zdobył w pojedynkę. Jay drugi raz wniósł w górę tytuł ROH we wrześniu 2014 i posiadał ten pas aż do czerwca 2015. Kolejne lata to już głównie osiągnięcia w dywizji tag teamm – 3xROH Tag Team Champion, ROH World Six Man Tag Team Champion, IWGP Tag Team champion, 2xNever Openweight Six Man Tag Team Champion.

Miejsce 38: Samoa Joe

Jeden z bardziej doświadczonych wrestlerów, który znalazł się w zestawieniu. Urodzony 17 marca 1979 roku, Samoa Joe aktualnie pracuje w federacji World Wrestling Entertainment pełniąc rolę wrestlera oraz komentatora.

41-latek przez wiele lat był jedną z czołowych postaci Total Nonstop Action. We wspomnianej firmie zdobył wszystko, co było możliwe, czyli:

TNA World Heavyweight Championship, TNA X-Division Championship, TNA World Tag Team Championship, TNA Television Championship stając się TNA Triple Crown & Grand Slam Championem.

W lutym 2015 roku rozstał się z federacją TNA dołączając do Ring of Honor, gdzie występował przez krótki okres. Niespełna miesiąc później pojawił się w WWE Performance Center. Już w czerwcu został pierwszym dwukrotnym NXT Championem i współzwycięzcą inauguracyjnego Dusty Rhodes Tag Team Classic tworząc drużynę z Finnem Balorem. W styczniu 2017 roku, Joe dołączył do głównego rosteru WWE, gdzie czemu miał okazję do zaprezentowania się na kilku wydarzeniach PPV walcząc o WWE Universal i WWE Championship. W marcu 2019 roku zdobył swój pierwszy tytuł mistrzowski (główny roster), a było nim United States Championship. W roli komentatora zadebiutował 18 listopada zastępując kontuzjowanego Dio Maddina, który ucierpiał po ataku ze strony Brocka Lesnara. 24 lutego 2020 roku 41-latek został zawieszony na 30 dni z powodu naruszenia polityki Wellness, po powrocie pracuje jako komentator RAW.

Miejsce 37: Sami Zayn

Kanadyjczyk od wielu lat występuje w federacji WWE jako Sami Zayn pełniąc rolę WWE Intercontinental Championa. Przed dołączeniem do wspomnianej organizacji, Rami walczył niemalże na całym świecie pod nazwą El Generico. Zayn znany jest również z występów w masce, dzięki czemu zyskał słynny meksykański chant OLE!

W trakcie długoletniej pracy na ringu odnosił wiele sukcesów, jak PWG World Title, PWG World Tag Team Title, ROH World TV Title, ROH World Tag Team Title z Kevinem Steenem. Przez wielu uważany jest za jednego z największych/najlepszych wykonawców w branży wrestlingowej. Niestety jego pozycja w WWE nie jest na tyle mocna, aby mógł stać się twarzą firmy.

 

W 2013 roku dołączył do WWE NXT niemalże z miejsca stając się jedną z ważniejszych postaci. 11 grudnia 2014 roku podczas NXT TakeOver: R Evolution, Zayn pokonał Neville’a, dzięki czemu zdobył NXT Championship. 4 maja 2015 roku Sami zadebiutował na RAW odpowiadając na Open Challenge rzucony przez Johna Cene. Od tego momentu regularnie pojawiał się na tygodniówkach WWE. Pomiędzy 2017-2019 stworzył zgraną drużynę z Kevinem Owensem, z którym znał się od wielu lat. Niestety nie udało im się zdobyć mistrzostwa drużynowego, w związku z czym doszło do rozpadu drużyny. Popularny “rudy wrestler” 2 października 2020 roku pokonał Hardy’ego zachowując IC Title aż do dziś.

Miejsce 36: Tommaso Ciampa

Ciampa jest zawodnikiem, który nie ma zbyt dużej gabloty mistrzostw, jednak poziom ringowy oraz charakter zaprowadziły go na 36 miejsce w naszym rankingu. Jego kariera przyśpieszyła w 2011 roku, gdy zadebiutował w ROH jako podopieczny Princa Nana. Poł roku Tomasso był niepokonany, aż do walki z Jay’em Lethal na Border Wars. Po udanym roku, nadeszła kontuzja, która wyeliminowała zawodnika z ringu na ponad rok. W 2013 roku Ciampa powrócił i zdobył swój jedyny tytuł w federacji- ROH Television championship. Rok później odmienił swój wygląd na taki, który aktualnie widzimy. Po 4 latach opuścił ROH i zaliczył krótki epizod w TNA, jednak parę miesięcy później pojawił się w WWE. Wraz z Johnym Gargano tworzyli tag team DIY. Panowie zdobyli pasy NXT tag team, jednak w momencie ich straty Ciampa przeszedł heel turn atakując swojego partnera. Był to jego ostatni występ przed kolejną kontuzją, po powrocie feud między panami był kontynuowany i przeszedł do historii wrestlingu. Tomasso od tamtej pory zdobył pas NXT, jednak również kontuzja zmusiła go do jego oddania. Aktualnie Ciampa dalej reprezentuje żółty brand WWE.

Miejsce 35: Zack Sabre Jr. 

Na kolejnej pozycji, znajduję się nie kto inny jak mistrz duszeń ZSJ. Zawodnik ten, mimo, że urodził się w wielkiej Brytanii walczy zazwyczaj w Japonii. Tak było już na starcie dekady kiedy to walczył w NOAH. Oczywiście jego osiągnięcia sięgały tylko wagi lekkiej i Zack w 2016 roku wyruszył do EVOLVE. Brał on nawet udział w CWC organizowanym przez WWE, gdzie odpadł w półfinale. W EVOLVE stał się mistrzem, ale zadebiutował on także w NJPW, gdzie pojawiał się często jako RevPro Heavyweight champion. Wygrał on New Japan Cup w 2018 roku i stanął przed szansą pokonania Okady. Na jego nieszczęście, nie wygrał walki. W tym samym roku zdobył 12 punktów w G1 CLIMAX. W 2019 roku rozpoczął rywalizację z Ace’m federacji i pokonał on go wielokrotnie. W 2020 w końcu utracił mistrzostwo RevPro, ale tuż po wznowieniu NJPW po pandemii, zdobył on mistrzostwa drużynowe. Jest on mistrzem aż do tej pory z Taichi’m. Mimo niewygodnego dla niektórych stylu ZSJ zdobył 3 razy 5 star. Łącznie w tej dekadzie zawalczył w 61 4+ star match’ach. To wszystko pozwoliło mu zająć taką właśnie pozycję.

Miejsce 34: Sheamus

Irlandczyk o ognistych włosach zaliczył bardzo udaną dekadę, zdobywając w WWE wszystko co mógł. Zaczęło się skromnie od zdobycia pasa U.S, rok później sięgnął po tytuł World Heavyweight. Dwa lata później ponownie go zdobył, jednak stało się to po jego powrocie do TV w odmienionym wyglądzie i triumfie w Money In The Bank matchu. Walizkę wykorzystał na Romanie Reignsie podczas Survivor Series. Następne lata to sukcesy w dywizji tag team z Cesaro. Wraz ze szwajcarem toczyli feudy z Hardy Boys czy New Day zdobywając pasy mistrzowskie aż 5 krotnie. 

Miejsce 33: Johnny Gargano 

Na następnym miejscu znajduje się Johnny Gargano. Jest to doświadczony zawodnik, który zdecydowanie najbardziej znany jest ze swoich występów w WWE. Zanim jednak tam zadebiutował, miał już na swoim koncie 8 mistrzostw, w tej dekadzie. Wystąpił on w Dusty Rhodes classic, a potem na stałe zaczął pojawiać się w NXT. W drużynie #DIY zdobył on mistrzostwo drużynowe. Mimo tego, te osiągnięcia zapewne starczyły by mu na miejsca bliskie setnej pozycji. Johnny największe swoje osiągnięcia zaliczył w NXT, a konkretnie w latach 2017-2020. W 2017 pierwszy raz Main Event’ował Takeover I po zdradzie Ciampy został singlowym zawodnikiem. Pod koniec roku wygrał #1 contender match, który dał mu walkę z Andrade. Walka sensacyjnie, była jedną z najlepszych w WWE i otrzymała 5 gwiazdek. Johnny następnie walczył w powiedziałbym, klasykach NXT z Tomasso Ciampą. Johnny w tym czasie został mistrzem North American, a w kwietniu 2019 został mistrzem NXT. Mimo tego, że pas miał bardzo krótko, stoczył świetne pojedynki z Adamem Cole’m. W 2020 roku zdobył jeszcze 2 razy mistrzostwo North American I w ostatecznym rozrachunku pozwoliło mu to na, dobre 33 miejsce.

Miejsce 32: Cesaro

Szwajcar nazywany jest przez wielu fanów jak i wrestlerów jako najbardziej niedoceniany zawodnik w WWE. Mimo tego, że w federacji jest od 2012 roku nie sięgnął nigdy po najważniejszy tytuł. Zanim trafił do WWE to dekadę rozpoczynał jako mistrz tag team w ROH i PWG World Champion. W WWE jego postać miał mocny debiut, już w pierwszym roku swojego pobytu w federacji zdobył United States championship i trzymał ten tytuł aż 239 dni. Gdy Szwajcar stracił tytuł rozpoczął swój pamiętny feud z Samim Zaynem, z którym stoczył najlepszą walkę 2014 roku. W czerwcu tego roku dołączył do Zeba Coltera i Jacka Swagger tworząc team The Real Americans, który dotrwał do Wrestlemani 30, czyli show, które było ważnym wydarzeniem w karierze Cesaro. Szwajcar wygrał pierwszy w historii Andre The Gigant battle royal, a dzień później został ogłoszony nowym podopiecznym Paula Heymana. Współpraca ze słynnym menagerem nie trwała długo i zakończyła się latem 2014, następnie Cesaro miał długi streak porażek, aż do grudnia, gdy stworzył tag team z Tysonem Kiddem. We współpracy z Kanadyjczykiem Cesaro zdobył swój pierwszy pas tag team w WWE, niestety w 2015 roku utracili tytuły a parę miesięcy później Kidd doznał kontuzji kończącej jego kariereę. Cesaro próbował jeszcze swoich sił w pojedynkę, jednak bezskutecznie. Kolejne lata to aż 6 krotnie zdobyte tytuły tag team z Sheamusem i Shinsuke Nakamurą.

Miejsce 31: Big E 

Czarnoskóry zawodnik z Tampy na Florydzie przeszedł do historii wraz z Kofiem Kingstonem i Xavierem Woodsem jako team, który zdominował dywizję tag team w WWE w ostatnich 5 latach. Zanim Big E połączył siły ze swoimi kompanami to w 2012 roku pokonał Setha Rollinsa stając się drugim w historii mistrzem NXT. W tym roku zadebiutował w głównym rosterze jako pomocnik Dolpha Zigglera, po tym jak zakończył z nim współprace sięgnął po pas Interkontynentalny. W 2015 roku dołączył do wyżej wymienionej stajni i jako jej członek był częścią najdłużej panującego jako mistrzowie teamu. Pasy trzymali przez 483 dni. Big E podczas listopadowego shake-up został odłączony od Kofiego i Xaviera, a wszystkie znaki na niebie wskazują, że następna dekada może być dla niego udana nie mniej jak poprzednia.