TOP 100 Dekady: Część 6

I zostało ich tylko 50. Już za chwilę poznamy zawodników, którzy zajęli miejsca 50-41. Już na tym etapie znajduje się jeden lider pojedynczego rankingu stworzonego przez  jednego z redaktorów.

Miejsce 50:CIMA

Pierwszą pięćdziesiątkę zaczyna … CIMA. Dla wielu czytelników może być to zaskoczenie. Chwila, czy to ten sam zawodnik, który pojawiał się na początku współpracy z AEW? Tak, to ta sama osoba. CIMA mimo tego, że pewnie większość kojarzy go z AEW jest legendą Dragon Gate. Spędził tam wiele lat i to właśnie w tej federacji zaczął swoją dekadę. Rozpoczął dekadę jako Open the Triangle champion, który miał już po raz dziesiąty. W całej federacji zdecydowanie zniszczył tabelkę w ilości mistrzostw, gdyż podczas tych 10 lat posiadał ich aż 12. Tak naprawdę nie ma sensu omawiać każdego jego title run’u w ciągu tych 10 lat, ale myślę, że 574 dniowy title run pokazuje jak bardzo dużo robił on w tej federacji. Pokonał on chyba każdego w tej federacji i z pewnością byłby wyżej w rankingu gdyby nie to, że przez 10 lat CIMA nie potrafił zawalczyć ani w jednym 5 starze.

Miejsce 49: WALTER

Utytułowany europejski wrestler, który stał się ważnym członkiem, a zarazem liderem stajni Imperium. W skład frakcji wchodzą między innymi: Marcel Barthel, Fabian Aichner oraz Alexander Wolfe. Walter Hahn przed dołączeniem do World Wrestling Entertainment występował niemalże na całym świecie, począwszy od Europy: Westside Xtreme Wrestling, aż po Stany Zjednoczone: Pro Wrestling Guerrilla.

W latach 2010-2014 austriacki wrestler regularnie pojawiał się na wydarzeniach organizowanych przez jedną z najbardziej hardcore’owych organizacji w branży wrestlingowej, a mowa tutaj o Combat Zone Wrestling. Niestety nie odegrał tam znaczącej roli. Największą sławę przyniosły mu występy w wXw, EVOLVE Wrestling oraz Progress Wrestling (do której dołączył 24 maja 2015 roku). Wówczas fani niezależnej sceny wrestlingowej znali WALTERA jako Big Daddy Walter. Był on częścią prestiżowego turnieju Super Strong Style 16. Niestety w pierwszej rundzie przegrał z Rampage Brownem. Dwa lata później zdobył pierwsze mistrzostwo we wspomnianej firmie, a było nim PROGRESS Atlas Championship. W 2019 roku po raz trzeci znalazł się w posiadaniu wspomnianego mistrzostwa. 12 stycznia 2019 roku zadebiutował w WWE podczas NXT UK TakeOver: Blackpool atakując WWE United Kingdom Championa Pete’a Dunne’a. Trzy miesiące później WALTER zdobył WWE NXT United Kingdom Title, który dzierży do dnia dzisiejszego i nikt nie jest w stanie powstrzymać wielkiego gladiatora (616 dni).

Miejsce 48: Ricochet

Jeden z najbardziej niedocenianych wrestlerów na świecie, który posiada niesamowitą technikę, jednak nie potrafi wkupić się w łaski najważniejszych osób w WWE.

W przeszłości występował pod wieloma ring name’mami, ale z Lucha Underground możemy kojarzyć go jako Prince’a Pumę, z CHIKARY jako Heliosa. W latach 2010-2017 pracował dla EVOLVE oraz Dragon Gate USA, gdzie toczył niesamowicie widowiskowe pojedynki z Johnnym Gargano, Kylem O’Reillym, Adamem Colem, Austinem Ariesem, czy Richem Swannem. Przez dwie wspomniane federacje przewinęło się wiele gwiazd światowego wrestlingu, które dzisiaj możemy oglądać w WWE, AEW, czy Impact Wrestling. W 2011 roku zdobył Open The Twin Gate Championship z Cimą jako Spiked Mohicans, a także Blood WARRIORS. Rok później w jego rękach znalazło się Open The Brave Gate Championship, The Dream Gate Championship, a także Open The Freedom Gate Championship. W federacji Dragon Gate osiągnął wszystko, co było możliwe. W latach 2014-2016 pracował w Lucha Underground, gdzie jako Prince Puma był w posiadaniu Lucha Underground Title oraz Lucha Underground Trios ( z Dragonem Aztecą Jr. oraz Reyem Mysterio Jr.)

Doświadczony wrestler przeniósł się do Japonii, gdzie pracował dla New Japan Pro Wrestling. W tej organizacji był trzykrotnym NEVER Openweight Six Man Tag Team Championem z Mattem Sydalem i Satoshi Kojimą, Davidem Finlayem i Satoshi Kojimą, Hiroshim Tanahashim oraz Ryusuke Taguchim. Do swojej gabloty dorzucił również IWGP Junior Heavyweight Tag Team Championship. Przez długi czas był osobą, która próbowała się przeciwstawić stajni Bullet Club, w której skład wchodziły największe gwiazdy pracujące w japońskiej firmie. W 2018 roku podpisał kontrakt z WWE. Tego samego roku zdobył WWE NXT North American Title, a w 2019 przez 21 dni był posiadaczem WWE United States Title. Aktualnie Ricochet tworzy zgrany duet z Alexanderem, a ich przeciwnikami są The Hurt Business. Tak więc można uznać, iż kariera Ricocheta jest bardzo owocna.

Miejsce 47: Penta El zero M

Zawodnik z Meksyku przez lata wielokrotnie zmieniał swój przydomek. Najbardziej znany jest jednak jako Pentagon Jr. Właśnie pod takim gimnickiem odnosił swoje pierwsze sukcesy w Lucha Libre AAA WorldWide. Z największą federację w Meksyku współpracował w latach 2010-2016. Na pierwszy sukces czekał do grudnia 2014 roku, gdy wraz z Joe Liderem zdobyli mistrzostwa tag team jako członkowie teamu Los Perros del Mai. Natomiast dwa lata później zdobył pierwszy solowy tytuł- Latina American Championship. W międzyczasie w 2014 roku Pentagon stał się z jedną z gwiazd Lucha Underground. Jak okazało się później był też jedną z najważniejszych postaci tego show tocząc między innymi pamiętny feud z Vampiro oraz zdobywając 2-krotnie tytuł Lucha Underground i mistrzostwo Gift of the Gods. Wygrał również odpowiednik Royal Rumble, czyli Aztec Warfare IV. Wraz ze swoim bratem Fenixem podróżowali po wielu federacjach sceny niezależnej walcząc w PGW, czy Major League Wrestling (będąc tam pierwszymi mistrzami tag team). Na dłużej zakotwiczyli w Impact Wrestling, gdzie Pentagon podczas swojego debiutu zdobył Impact World Championship. Po utracicie tytułu wraz z bratem skupili się na dywizji tag team tocząc niezapomniany bój z LAX. Od 2019 roku Penta jest pracownikiem AEW.

Miejsce 46: Sami Callihan

Samuel Johnston aktualnie występuje w Impact Wrestling. Przez wiele lat pracy na scenie niezależnej kojarzony był z ring namem Jeremiah Crane, czy Jeremiah Snake. Przez wielu uważany jest za wrestlera uwielbiającego walki z ryzykiem, czego dowodem mogą być występy w Combat Zone Wrestling. W swoim CV może zapisać współpracę z: MLW, Dragon Gate USA, Evolve, Ring of Honor, All American Wrestling, czy PWG. W latach 2013-2015 występował w federacji World Wrestling Entertainment jednak z jakiegoś powodu nie mógł wznieść się na poziom, jaki reprezentuje obecnie w Impact Wrestling, a jego postać nie była należycie bookowana. 24 listopada 2015 został zwolniony przez WWE i powrócił do PWG, gdzie współpracował z Drew Gulakiem, Trevorem Lee, Codym Rhodesem, Adamem Colem, czy The Young Bucks. Niesamowita kariera pozwoliła mu na pracę w Japonii, gdzie reprezentował New Japan Pro Wrestling. We wspomnianej firmie zadebiutował 6 listopada 2017 w turnieju World Tag League 2017 tworząc drużynę z Juicem Robinsonem. W latach 2016-2019 swoje sukcesy odnosił w Lucha Underground, gdzie pracował jako Jeremiah Crane chłopak Ivelisse. Wspólnie z Dagą, Kobra Moon posiadał Lucha Underground Trios Championship (243 dni). Po trzech latach został zakontraktowany przez Impact Wrestling. To właśnie tutaj występuje do dzisiaj i odnosi wielkie sukcesy. Nie ma cienia wątpliwości, że Sami jest jedną z największych gwiazd Impact Wrestling i dlatego tak często oglądamy go w main eventach podczas tygodniówek. 25.10.2019 roku zdobył Impact World Championship, jednak po 79 dnia to mistrzostwo zostało mu odebrane przez Tessę Blanchard.

Miejsce 45: Jay White

Na miejscu 45 znajduje się raczej zawodnik, który za 10 lat w takim notowaniu będzie zdecydowanie wyżej. Jay rozpoczął swoją karierę w 2013, w którym wystapił tylko w 3 walkach, a mimo tego znalazł się w tej lepszej części rankingu. Kariera Jay’a rozpoczęła się na dobre dopiero w 2015 roku, kiedy jako Young Lion dołączył do NJPW. Jak łatwo można było przypuszczać po ponad roku wyjechał za granicę, aby polepszyć swoje umiejętności. W ROH, stoczył naprawdę kilka dobrych walk i jeszcze przed zakończeniem 2017 roku powrócił do Japonii. Już w swoim redebiucie zawalczył na Tokyo Dome z Hiroshi’m Tanahashi’m. Następne 3 lata w federacji były dla niego złotymi czasami. Już miesiąc po Tokyo Dome pokonał Kenny’ego Omegę zdobywając mistrzostwo Stanów Zjednoczonych. Obronił, to mistrzostwo tylko raz, ale pozwoliło mu to na debiut w G1 CLIMAX. Pokonał on tam 2 najlepszych zawodników w Block’u i po zdradzie Okady zażądał walizki od zwycięzcy G1. Został on liderem Bullet Club’u, a na Tokyo Dome przypiął Rainmaker’a w rekordowym czasie. W 2019 roku został on mistrzem IWGP, ale na jego nieszczęście miał on je bardzo krótko. Na pamiętnym Evencie G1 Supercard stracił tytuł. Nie był,o to jednak nic co by go speszyło, gdyż zakończył G1 CLIMAX na 2 miejscu. Jay zdobył mistrzostwo Intercontinental, aby na Tokyo Dome zawalczyć w Double Gold Dash. Mimo tego, że 4 stycznia przegrał, wygrał dzień później. Po kwarantannie Jay wrócił w nowej, lepszej odsłonie i w listopadzie zgarnął walizkę, która zagwarantuje mu title shot’a w 2021 roku na Tokyo Dome.

Miejsce 44: Bray Wyatt

Jedna z najbardziej interesujących postaci w 2020 roku zaczynała dekadę jako… Husky Harris. Członek Nexusa będący jednak głównie jobberem. W 2012 powrócił w odmienionej odsłonie, jako Bray Wyatt, czyli mroczny i przerażający charakter, który wraz ze swoją „rodziną” przyprawiał o dreszcze widzów NXT a następnie głównego rosteru. Bray toczył bitwy z największymi nazwiskami w WWE zaczynając od Johna Ceny, a kończąc na Undertakerze. W pewnym momencie Bray został oddzielony o swoich towarzyszy, przez bardzo długi czas nie posiadał żadnego tytułu, można powiedzieć, że jego postać tego nie potrzebowała. 2017 rok był przełomowy. Bray zdobył pas WWE w Elimination Chamber matchu, jednak tytuł stracił już na Wrestlemani w starciu z Randym Ortonem. Tego samego roku toczył długą rywalizację z Finnem Balorem, którą zakończyć miało ich starcie na TLC, niestety Bray z powodu choroby nie mógł wystąpić i zniknął na parę tygodniu z tv. Następnym rywalem Wyatta był Matt Hardy, który przeszedł przemianę w „Woken” Matta Hardego. Finał tej rywalizacji miał miejsce na jednym z RAW w Ultimate Deletion Matchu, który Matt wygrał. Bray powrócił po 2 miesiącach od starcia wspierając swojego dawnego rywala i tworząc z nim tag team, w którym sięgnął po pasy mistrzowskie. W lipcu 2018 Bray i Matt utracili pasy, a Hardy udał się na leczenie swoich kontuzji. Wyatt również na długo zniknął z TV aż do kwietnia 2019, gdzie powrócił z segmentami Firefly Fun House, a co dalej się działo nie trzeba nikomu przedstawiać. W lipcu Wyatt w końcu pojawił się w ringu atakując Finna Balora i ukazując w pełni postać Fienda. Jedna z najbardziej tajemniczych postaci zawitała wtedy do WWE. Od tamtej pory pod tą postacią Bray zdobył 2-krotnie tytuł Universal.

Miejsce 43: John Morrison

W ciągu ostatnich 10 lat, John zwiedził niemal cały świat wrestlingu, jednak najwięcej starć stoczył w USA i Meksyku. Cały czas regularnie pojawiał się na scenie niezależnej zdobywając liczne tytuły mistrzowskie. W latach 2014- 2018 jako Johny Mundo był częścią Lucha Underground, gdzie stał się jedną z głównych gwiazd wspomnianego show oraz trzecim w historii Triple Crown Championem. W tym samym czasie występował również w AAA gdzie w pewnym momencie posiadał 3 tytuły mistrzowskie naraz: Latina American championship, Mega championship i World Cruiserweight. W 2017 po raz kolejny zmienił nazwisko na Johny Impact wiążąc się kontraktem z IMPACT Wrestling. Głównym celem Johny’ego było zdobycie najważniejszego mistrzostwa w firmie i udało mu się, to dopiero w 2018 po pokonaniu Austina Ariesa w 2018. Po 9 latach powrócił do WWE, gdzie po raz kolejny połączył siły z The Mizem i zdobył tytuły mistrzowskie tag team.

Miejsca 42: Bobby Roode

Dekada dla Rooda rozpoczęła się od dużych zmian, po wielu latach bycia zawodnikiem występującym w tag teamach w końcu osiągnął coś w solowej karierze. W 2011 przeszedł heel turn odbierający pas mistrzowski TNA swojemu tag partnerowi Jamesowi Stormowi. Jego tite run przeszedł do historii jako najdłuższy w historii federacji. Wynosił on 256 dni. W 2013 powrócił do walk tag team wraz z osobą, która odebrała mu wcześniej pas TNA, a zawodnikiem tym był Austin Aries. Panowie dość szybko sięgnęli po tytuły tag team. W TNA Bobby zdobył jeszcze King of The Mountain championship oraz po raz 5 w swojej karierze tytuły tag team po tym jak połączył siły z Jamesem Stormem jeszcze jeden raz. W 2016 roku podpisał kontrakt z NXT gdzie również dość szybko zdobył najważniejszy tytuł. Następnie został przeniesiony to głównego rosteru gdzie udało mu się zdobyć pas U.S oraz tag team wraz z Chadem Gable.

Miejsce 41: Jay Lethal

To legenda Ring of Honor, który we wspomnianej firmie aktualnie posiada ROH World Tag Team Championship razem z Jonathanem Greshamem. 35-latek ma za sobą bardzo owocną przygodę z wrestlingiem. Jest on najdłużej panującym ROH World TV Championem. Ten tytuł mistrzowski posiadał przez 567 dni. W owym czasie kilkukrotnie zapisał się w historii jednocześnie posiadając ROH TV oraz World Championship. W przeszłości przez kilka lat pracował w Total Nonstop Action, gdzie aż sześciokrotnie posiadał TNA X-Division Championship. Po długoletniej współpracy z TNA, Jay zdecydował się na powrót do Ring of Honor, gdzie w 2011 oraz 2014 roku zdobył ROH World Television Title. W 2018 roku zdobył ROH World Title. Nie ma fana wrestlingu, który nie znałby Jaya Lethala, ikony Ring of Honor, jedną z bardziej charyzmatycznych postaci w branży wrestlingowej. Wymienione osiągnięcia niewątpliwie pozwoliły mu na uplasowanie się w pierwsze pięćdziesiątce rankingu.