TOP 100 Dekady: Część 5

Tak, to już piąta część tej listy. Powoli zbliżamy się do połowy. Dziś opiszemy zawodników od miejsc 60 do 51.

Miejsce 60: Cash Wheeler

33-latek miał znacznie ciekawszą przygodę ze sceną niezależną niż jego obecny tag team partner, wspomniany wyżej. W 2011 roku pracował w federacji Natiolan Wrestling Alliance, gdzie udało mu się zdobyć NWA Anarchy Television oraz NWA Anarchy Tag Team Championship. Dobrymi występami w All Star Wrestling, Preston City Wrestling, czy Dragon Gate USA przekonał WWE do zakontraktowania go. Do firmy dołączył w 2014 roku, gdzie w Performance Center pracował jako Dash Wilder. Od tego momentu stworzył drużynę ze Scottem Dawsonem, która stała się oparciem dla dywizji tag teamowej w WWE NXT. Panowie stoczyli wiele niesamowitych pojedynków, czy to z American Alpha, The Authors of Pain, czy DIY. Po debiucie w głównym rosterze ich pozycja nieco zgasła, co nie podobało się Cashowi i jego partnerowi. Wrestlerzy przenieśli się do All Elite Wrestling, gdzie ze swoimi przyjaciółmi tworzą bardzo ciekawie rozwijający się produkt Dynamite.

Miejsce 59: Xavier Woods

Austin Watson, to amerykański profesjonalny wrestler aktualnie występujący w federacji World Wrestling Entertainment. Jest on członkiem The New Day, jednak przez wielu kojarzony jest również jako Austin Creed. Pod taką nazwą pracował na scenie niezależnej. W 2010 roku federacja New Japan Pro Wrestling poinformowała o dołączeniu Consequences Creeda do turnieju Super J Tag. We wspomnianej firmie miał okazję kilkukrotnie zaprezentować swoje umiejętności, które nie były nadzwyczaj dobre. W tym samym roku Watson pojawił się w Florida Championship Wrestling, dawnej rozwojówce WWE, gdzie spotkał swojego obecnego tag team partnera, Kofiego Kingstona. Podczas trzyletniej przygody z FCW 34-latek prezentował nam ring gear rodem z Power Rangers, czy Dragon Balla. W 2013 roku współpracował z R’Truthem, jednak nie była to zbyt długa współpraca. 21 lipca 2014 roku Big E i Kofi Kingston nawiązali współpracę z Xavierem, która trwa do dnia dzisiejszego. Od tego momentu panowie stali się najbardziej dominującą stajnią w historii WWE bijąc rekordy i zdobywając kolejne tytuły mistrzowskie.

FCW Florida Tag Team Titles, RAW Tag Team Titles, SmackDown Tag Team Titles, to kilka z wielu mistrzostw posiadanych przez Xaviera.

Miejsce 58: KENTA 

Na następnej pozycji, znajduje się japończyk, który tą dekadę spędził głównie w 3 federacjach. Szybko zdobył on GHC junior tag team championship, a potem GHC tag team championship. W NOAH KENTA zdobył jeszcze główne mistrzostwo federacji, które posiadał przez prawie cały rok. Krótko po straceniu mistrzostwa, KENTA uznał, że pora zacząć nową podróż i tak stał się Hideo Itami’m. Pomimo tego, że Hideo był popularnym zawodnikiem w NXT, nigdy nie osiągnął tam sukcesu i zaczął walczyć w 205 live. Tam też mu nie szło specjalnie dobrze. Co ciekawe Hideo zawalczył wtedy mecz w NOAH. Prawie 35 minutową walkę z Marufuji’m. Po rozstaniu z WWE, Itami pojawił się na Dominion 2019 i niedługo potem zadebiutował ponownie jako KENTA. Niesamowicie dobrze rozpoczął on turniej, ale zepsuł drugą część turnieju przez co nie osiągnął sukcesu. Dołączył on do Bullet Club’u i zdobył mistrzostwo NEVER. Przez Pandemię, KENTA musiał zostać w USA i tam wygrał NJC USA i do tej pory ma walizkę, która pozwoli mu na walkę z Jon’em Moxley.

Miejsce 57: Eddie Edwards

 

Eddie Edwards to zawodnik znany fanom wrestlingu na cały świecie. W latach 2005-2013 i 2017-19 współpracował z Pro Wrestling Noah gdzie głównie brał udział w turniejach tag team, ale również mierzył się w starciach solowych. W solowej karierze udało mu się nawet sięgnąć po najważniejszy pas federacji w 2017 roku. W USA współpracował z federacjami takimi jak ROH, TNA czy PGW. W 2011 wraz ze swoim tag team partnerem Davey’em Richardsem postanowili skupić się na karierach solowych. W tym samym roku Edwards zdobył swój pierwszy w historii tytuł mistrz świata ROH zostając tym samym pierwszym w historii organizacji triple crown Championem. W 2012 tag team The Wolves powrócił i zdobył pasy ROH tag team. W 2013 roku po raz ostani w ringu Eddie występował w ringu ROH i PWG. Największa federacja w Ameryce WWE otworzyło drzwi przed Edwardsem i jego tag team partnerem, jednak po krótkiej przygodzie opuścili organizację i związali się kontraktami z TNA. Od samego początku federacja stawiała na ten tag team, finalnie zostali mistrzami 5 razy pokonując wielu niesamowitych rywali. Na samym początku 2016 roku Davey Richards doznał kontuzji, przez co Eddie ponownie musiał skupić się na solowej karierze. Wyszło mu to bardzo dobrze, dwukrotnie sięgnął po tytuł X-Division, następnie toczył walki z Bobbym Lashley o najważniejszy tytuł federacji. W październiku w końcu udało mu się pokonać panującego mistrza i zdobyć najważniejszy tytuł federacji. 9 lutego Edwards stracił pas rozpoczynając półroczny feud ze swoim tag partnerem. W 2018 doszło do zmiany wizerunku Edwardsa. Po tym jak Sami Callihan spowodował uraz Eddie’go ten stał się zawodnikiem pragnącym zemsty za wszelką cenę. Jego walki stały się bardziej brutalne. Ostatecznie postać z lekkim zmianami prowadzona jest do tej pory.

Miejsce 56: Christopher Daniels

 

Daniels jest jednym z ringowych weteranów. Dawniej kojarzony głownie z TNA, chociaż w 2010 roku postanowił zrobić sobie przerwę od występów w federacji, powrócił do ROH gdzie udało mu się zdobyć pas TV. W 2011 roku powrócił do Impact zone łącząc siły ze stajnią Fortune. Parę miesięcy później odwrócił się jednak od teamu rozpoczynając feud z ich liderem AJ Stylesem, który finalnie przegrał. Do rywalizacji jednak powrócił ze swoim nowym towarzyszem Kazarianem, z którym występują wspólnie do tej pory. Razem zdobyli niejednokrotnie tytuły TNA tag team. W 2014 po raz trzeci Daniels pojawił się w ROH. Wraz z Kazarianem zdobyli pasy tag team również tej federacji, jednak największym osiągnięciem Danielsa w tym czasie było zdobycie swojego pierwszego mistrzostwa świata ROH. W 2019 wraz z Kazarianem i Scorpio Sky dołączyli do AEW.

Miejsce 55: Braun Strowman

 

Adam Scherr, to były aktor oraz strongman, który od wielu lat z powodzeniem działa w branży wrestlingowej. W 2011 roku Adam otrzymał profesjonalną kartę American Strongman Corporation, a rok później wygrał Arnold Amateur Strongman World Championship. Dzięki wygranej był on uczestnikiem Giants Live Poland 2012, gdzie zajął siódme miejsce. Wspomniane osiągnięcia przyciągnęły władze WWE. W 2013 roku Scherr podpisał kontrakt z firmą wrestlingową i rozpoczął pracę w Performance Center, jako Braun Strowman. W ringu zadebiutował 19 grudnia 2014 roku na live evencie NXT pokonując Chada Gable’a. W 2015 roku zadebiutował w głównym rosterze WWE dołączając do The Wyatt Family. Od tego momentu wrestler stał się bardzo ważną częścią grupy, z którą walczył z The Rockiem i Johnem Ceną na WrestleManii, czy The New Day, The Shield oraz The League of Nations. W 2016 Braun skupił się na solowej karierze, dzięki czemu stoczył wiele niesamowitych pojedynków z Brockiem Lesnarem, Romanem Reignsem, czy innymi wielkimi gwiazdami. Podczas kilkuletniej przygody z wrestlingiem w swoim dorobku ma takie mistrzostwa, jak: WWE Intercontinental, RAW Tag Team, czy Universal.

Miejsce 54: Jeff Cobb

Kolejnym wrestlerem na tej liście jest nie kto inny jak nowy członek The Empire. Cobb przez w zasadzie całą część dekady jest freelancer’em i do 2015 roku walczył w mało znanych federacjach. Następnie pojawił się w Lucha Underground, gdzie potrafił nawet wygrać mistrzostwo. W następnych latach występował też w PWG, aż w końcu zadebiutował w NJPW. Zawodnik jednak nie dostawał wielu szans i głównie walczył w tag team match’ach. W tym czasie bardziej skupił się na PWG, gdzie zdobył mistrzostwo, które trzymał przez ponad rok. W 2019 roku Jeff zdobył mistrzostwo NEVER, a pod koniec tego roku zadebiutował jako członek The Empire.

Miejsce 53: CM Punk 

Myślę, że sylwetkę tego zawodnika nie muszę nikomu przedstawiać. Punk mimo tego, że walczył tylko przez niecałe 4 lata w tej dekadzie, prawie zajął miejsce w top 50. Punk zaczął rok jako lider Nexus. Z którym jednak rozstał się jeszcze w tym samym roku. Po zwycięstwie Punk’a na Capitol Punishment rozpoczęła się jedna z największych rywalizacji w dziejach WWE. Punk na Money in the Bank 2011 zdobył mistrzostwo WWE, wygrywając w 5 star match’u. Punk stracił mistrzostwo na Summerslam, ale nie pożegnał tego pasa na długo. Już 3 miesiące później ponownie został mistrzem. Następnie miał mistrzostwo przez 434 dni, gdzie pokonywał prawie każdą gwiazdę federacji. W 2013 roku utracił mistrzostwo z The Rock’iem. Wtedy sytuacja Punk’a zaczęła spadać. On sam przegrał jeszcze raz z Rock’iem, potem Ceną i Undertaker’em. Na Money in the Bank został zdradzony przez Paula Heyman’a co było powodem następnego story. Cm punk aż do października mierzył się z Paulem i jego klientami. W grudniu Punk pokonał wszystkich członków The Shield, a po przegranym royal rumble match’u najprawdopodobniej zakończył karierę. Cm punk jak na standardy WWE miał bardzo dobry poziom walk, co zdecydowanie pomogło mu wyprzedzić innych zawodników.

Miejsce 52: PCO 

Na tym miejscu znajduje się zawodnik, który przez prawie połowę dekady nie istniał. Wrócił on do wrestlingu dopiero w 2016 roku i powoli zaczął dużo mieszać. Bez wątpienia lata 2018, 19 i 20 przyczyniły się, że jest na tej liście. O ile w 2018 roku miał kilka mistrzostw w mniej znanych federacjach to w 2019 roku miał 2 mistrzostwa drużynowe, a na sam koniec roku zdobył mistrzostwo ROH. Myślę, że może trochę zawyżyliśmy jego pozycję, ale dla mnie nie ma wątpliwości, że powinien on być na tej liście mimo tego, że zawodnik może pochwalić się tylko jednym 4 star’em w tej dekadzie.

Miejsce 51Jeff Hardy 

„ Charismatic Enigma” 2011 roku rozpoczął jako zawodnik TNA gdzie znalazł się na szczycie z którego bardzo boleśnie upadł. W 2010 roku po raz pierwszy w karierze został helem. W nową dekadę wchodził jako mistrz TNA reprezentujący federację podczas Wrestle Kingdom V. Niestety Jeff będąc u szczytu kariery przegrał z własnymi demonami pojawiając się na Victory Road 2011 pod wpływem środków odurzających. Wydarzenie te doprowadziło do tego, że Jeff zniknął na jakiś czas ze świata wrestlingu jednak powrócił pod koniec roku do federacji. Hardy odbudował się TNA, zdobywając 2 razy tytuł mistrza świata oraz został uznany w federacji Dixie Carter za wrestlera roku (2013). Jeff zmienił na chwilę swój gimmick i występował jako Willow jednak nie trwało to długo. Enigma powrócił do swojej pierwotnej postaci a chwilę później wdał się w feud ze swoim bratem Mattem. Feud przegrał, ale zjednoczył się z bratem i razem zdominowali całą scenę tag team w TNA i innych federacjach. W 2017 roku wraz z bratem powrócił na Wrestlemanii do WWE i zdobył pasy tag team. Jeff  odniósł również kolejny solowy sukces zdobywając pas United States stając się grand slam championem. Aktualnie Hardy dalej związany jest kontraktem z federacją Vinca McMahona.