The Wyatt Family: Biografia

The Wyatt Family – stajnia w profesjonalnym wrestlingu, występująca w federacji WWE. W jej skład wchodzą: lider grupy Bray Wyatt, Luke Harper, Erick Rowan, Braun Strowman oraz Randy Orton?

Grupa zadebiutowała w listopadzie 2012 roku w rosterze rozwojowym WWE – NXT. Podczas pobytu w rozwojówce, Harper i Rowan zdobyli NXT Tag Team Championship.

Nazwa grupy – The Wyatt Family
Data powstania – Listopad 2012
Lata aktywności – 2012-2016
Członkowie:
– Bray Wyatt
– Luke Harper
– Erick Rowan
– Braun Strowman
– Randy Orton?

NXT (2012-2013)

W kwietniu 2012 roku, Rotunda zadebiutował z nowym charakterem, jako Bray Wyatt. Kiedy WWE zmieniło FCW na NXT Wrestling, Wyatt zadebiutował na czwartym odcinku WWE NXT, nagrywanym w Full Sail University, gdzie pokonał Aidena Englisha w singles matchu. W lipcu, Wyatt nabawił się rozdarcia mięśnia klatki piersiowej, przez to potrzebował operacji. W listopadzie założył nową stajnie o nazwie The Wyatt Family, jego pierwszym ”synem” był Luke Harper, a drugim Erick Rowan. Harper i Rowan uczestniczyli w turnieju NXT Tag Team Championship, którego celem było ukonorowanie pierwszych mistrzów. 23 stycznia 2013 roku na NXT, pokonali Yoshiego Tatsu i Percy’a Watsona w drugiej rundzie, następniej w półfinale pokonali Bo Dallasa i Michaela McGillicutty’ego, w walce interweniował Bray Wyatt. Nie wygrali całego turnieju ponieważ Harper i Rowan zostali pokonani przez Adriana Neville’a i Olivera Greya w finale. Wyatt swoją pierwszą walkę od czasu kontuzji zaliczył 21 lutego 2013 roku na NXT, pokonał Yoshiego Tatsu. Swoją pierwszą porażkę zaliczył 13 marca przegrywając z Bo Dallasem. 2 maja na NXT, Wyatt przegrał z 6-krotnym World Championem, Chrisem Jericho. Tydzień później, Harper i Rowan pokonali Adriana Neville’a i Bo Dallasa, tym samym zdobyli pasy NXT Tag Team Championship. The Wyatt Family zostało wmieszane w feud z Coreyem Gravesem i Kassiusem Ohno, Wyatt pokonał Gravesa 22 maja na NXT. Następnego tygodnia odbył się 18-Man Battle Royal, który miał wyłonić nowego NXT Championa, Bray Wyatt wyeliminował Gravesa i Ohno, jednak został wyeliminowany później przez Adriana Nevvile’a. 19 czerwca na NXT, The Wyatt Family pokonało Gravesa, Neville’a i Ohno. 10 lipca, Wyatt przypiął Williama Regala w six-man tag team matchu, w którym The Wyatt Family mierzyło się z Regalem, Nevillem i Gravesem. Tydzień później, Harper i Rowan stracili pasy NXT Tag Team Championship na rzecz Neville’a i Gravesa.

Feud z Kane’m

27 maja na RAW, WWE wypuściło promo nadchodzącego debiutu The Wyatt Family. 8 lipca doszło do ich wyczekiwanego debiutu, The Wyatt Family zaatakowało Kane’a. Wyatt, Harper i Rowan kontynuowali ataki na takich wrestlerów jak R-Truth, Justin Gabriel, Drew McIntyre, Heath Slater i Jinder Mahala, była to jasna wiadomość dla Kane’a, który miał dołączył do nich. Po następnym ataku, Kane wyzwał Wyatta na Ring of Fire match na SummerSlam, zaakceptował. 18 sierpnia, Wyatt pokonał Kane’a w Ring of Fire matchu, dzięki interwencji Harpera i Rowana. Po walce, Harper i Rowan ponownie zaatakowali Kane’a, segment został zakończony tym, że Wyattci zabrali Kane’a ze sobą. Następnym rywalem Braya był Kofi Kingston, którego pokonał na gali Battleground. 11 października na SmackDown, Harper i Rowan odniesli swoją pierwszą porażkę, przegrali z Goldustem i Cody’m Rhodesem.

Feud z Danielem Bryanem

Następny feud The Wyatt Family rozpoczął się kiedy to zaatakowali Daniela Bryana i CM Punka w październiku, doprowadziło to do starcia Harpera i Rowana z Punkiem i Bryanem, które ostatecznie przegrali. The Wyatt Family kontynuowało feud z Danielem Bryanem, Wyatt starał się przekonać go, aby do nich dołączył. Trio pokonało Daniela Bryana w handicap matchu podczas gali TLC. Na finałowym RAW w 2013 roku, Bryan pokonał Harpera, a potem Rowana w gauntlet matchu, to umożliwiło mu walkę z Brayem Wyattem, w trakcie ich walki interweniował Rowan i Harper doprowadzając tym samym do dyskwalifikacji. Tego dnia, Bryan dołączył do The Wyatt Family. Kary wymierzane przez Wyatta doprowadziły do tego, że Bryan zaatakował wszystkich członków The Wyatt Family na RAW, które odbywało się 13 stycznia, tym samym odłączył się od grupy. Na Royal Rumble, Wyatt pokonał Bryana w singles matchu, a Erick Rowan i Luke Harper wzieli udział w Royal Rumble matchu, jednak nic nie ugrali. Później tego samego wieczoru, The Wyatt Family pojawiło się w walce Johna Ceny z Randy’m Ortonem o pas WWE World Heavyweight Championship, tym samym kosztowało to Johna porażką.

Feud z The Shield

27 stycznia na RAW, The Wyatt Family zaatakowało Bryana, Cenę i Sheamusa podczas kwalifikacyjnego starcia do Elimination Chamber matchu przeciwko The Shield, to spowodowało, że grupa przyczyniła się do tego, że Tarcza przegrała to starcie przez dyskwalifikacje i przez to nie zawalczyli o pas WWE World Heavyweight Championship na Elimination Chamber. The Shield szukało zemsty, dlatego też na Elimination Chamber doszło do walki między nimi a The Wyatt Family, które Wyattci wygrali. 3 marca, The Shield otrzymało swój rewanż, jednak ponownie przegrali, ponieważ Seth Rollins opuścił ring podczas starcia. 8 kwietnia podczas gali Main Event, Tarcza w końcu zdołała pokonać The Wyatt Family w kolejnym six-man tag team matchu. To definitywnie zakończyło ich feud.

Feud z Johnem Ceną

Na Royal Rumble, The Wyatt Family pojawiło się w walce Johna Ceny z Randy’m Ortonem o pas WWE World Heavyweight Championship, tym samym przyczynili się do porażki Johna Ceny. Na następnym PPV, Elimination Chamber, interweniowali w Elimination Chamber matchu, przyczynili się do eliminacji Johna Ceny. Po Elimination Chamber, Wyatt skupił całą swoją uwagę na feudzie z Johnem Ceną. Jego celem było zamienienie Johna Ceny w ”potwora”. Wyatt zaakceptował wyzwanie Ceny na walkę na WrestleManii XXX. Starcie zostało przegrane przez lidera The Wyatt Family, mimo że Harper i Rowan starali się pomóc Wyattowi. Po WrestleManii feud był kontynuowany, Wyatt za wszelką cenę chciał uświadomić Johna w jego paranoi, przykładem może być RAW z 28 kwietnia, gdzie wokół ringu pojawił się chór dzieci, które miały na sobie maski owiec. Na Extreme Rulse, Wyatt pokonał Cenę w Steel Cage matchu, dzięki pomocy ”demonicznego” dziecka od Wyattów, które przestraszyło rywala Braya Wyatta. Kulminacyjny punkt tego feudu miał miejsce na Payback, gdzie John Cena ostatecznie pokonał Braya Wyatta w Last Man Standing matchu, tak też zakończył się ich feud.

Feud z The Usos i Chrisem Jericho

2 czerwca na RAW, Harper i Rowan zmierzyli się The Usos w tag team matchu; Bray Wyatt nie interweniował w starciu, siedział na własnym fotelu przy ringu. 13 czerwca na SmackDown, Wyatt pokonał Deana Ambrose’a, tym samym zakwalifikował się do Money in the Bank ladder matchu o zwakowany pas WWE World Heavyweight Championship, który ostatecznie wygrał John Cena. Na Money in the Bank także porażkę odniósł Rowan i Harper, którzy przegrali z The Usos o pasy WWE Tag Team Championship. Nie udało im się to także na Battleground.

Następnej nocy na RAW, The Wyatt Family zaatakowało powracającego Chrisa Jericho, to doprowadziło do walki pomiędzy Wyattem i Jericho na Battleground, którą Jericho wygrał. Kolejne ich starcie odbyło się na SummerSlam, tym razem wygrał Bray Wyatt, warto wspomnieć, że Harper i Rowan mieli zakaz bycia przy ringu podczas walki.

Feud z Big Showem i Markiem Henrym

Przed i po SummerSlam, Harper i Rowan mieli wiele różnych singlowych i tag teamowych porażek z Big Showem i Markiem Henrym. 25 sierpnia na RAW, Wyatt został zupełnie zdominowany przez Johna Cenę w singles matchu, Harper i Rowan doprowadzili do dyskwalifkiacji, a to oznaczało w późniejszym czasie six man tag team match, The Wyatt Family zmierzyło się z Johnem Ceną, Big Showem i Markiem Henrym. Ostatecznie starcie przegrali, a każdy członek The Wyatt Family otrzymał po Attitude Adjustment od Johna Ceny. 8 września na RAW, Wyatt pokonał Chrisa Jericho w Steel Cage matchu. Tydzień później, The Wyatt Family przegrało z Jack’em Swaggerem, Big Showem i Markiem Henrym w six-man tag team matchu.

Odłączenie (2014)

Ostatnia walka The Wyatt Family odbyła się 19 września na SmackDown, kiedy to trio pokonało Big Showa oraz Los Matadores. Po tym znikneli z telewizji. Od 29 września były puszczane wideo, w których uświadamiano nas, że Harper i Rowan są już ”wolni”.

Wszyscy członkowie The Wyatt Family powrócili w innych, bardzo różniących się od siebie charakterach, potwierdzając koniec działalności grupy. Rowan powrócił 31 października na SmackDown, a Harper powrócił 10 listopada na RAW. 14 listopada na SmackDown oficjalnie doszło do końca The Wyatt Family. Wyatt powrócił podczas gali Hell in a Cell, gdzie zaatakował Deana Ambrose’a. Natomiast Rowan pojawił się 31 października na SmackDown, a Harper 10 listopada na RAW i rozpoczął współpracę z The Authority. Dzięki tej współpracy zdobył IC Championship. 17 listopada Rowan dołączył do drużyny Johna Ceny, która na Survivor Series zmierzyła się z drużyną The Authority, w której ówcześnie był Harper. Natomiast Bray Wyatt rozpoczął feud z Ambrose. Tuż po Survivor Series Luke Harper musiał bronić swój tytuł w starciu z Ambrosem. Niespodziewanie podczas tego pojedynku zjawił się Bray Wyatt i pomógł w odniesieniu zwycięstwa przez byłego partnera. 5 stycznia 2015 roku Rowan został zmuszony do walki z Harperem, który w ostatecznym rozrachunku wyszedł z niej zwycięsko. 7 maja 2015 roku podczas jednego z odcinków SmackDown Rowan zaatakował rywala Harpera, którym był Fandango i przeszedł heel turn. Podczas jednej ze swoich kolejnych walk Rowan doznał kontuzji, która wyeliminowała go na kilka miesięcy. 19 lipca 2015 roku Luke Harper ingerował w starcie Braya Wyatta z Romanem Reignsem pomagając swojego dawnemu przyjacielowi w odniesieniu zwycięstwa. To był mały sygnał zjednoczenia The Wyatt Family. Podczas wywiadu udzielonego tuż po Battleground Bray Wyatt wyjawił, że rodzina powróciła. Podczas SummerSlam Bray i Luke połączyli siły i zmierzyli się z Romanem Reignsem oraz Deanem Ambrosem. Niespodziewanie podczas tego pojedynku zjawił się kolejny członek The Wyatt Family, Braun Strowman. Na następnej gali jaką było Night of Champions The Wyatt pokonali Romana Reignsa, Deana Ambrose’a oraz Chrisa Jericho. Erick Rowan powrócił do ringu 19 października podczas RAW. Feud z Romanem Reignsem zakończył się podczas gali PPV Hell in a Cell. 25 października zaatakowali The Undertakera, a następnej nocy Kane’a. Niespodziewanie 9 listopada na RAW powrócili The Brothers of Destruction(Kane & The Undertaker) i rozpoczął się kolejny feud. Podczas Survivor Series ”Brothers of Destruction” pokonali Braya Wyatta i Harpera. Następnie podczas WrestleManii 32 doszło do konfrontacji The Wyatt Family z The Rockiem. Na początku 2016 roku cała drużyna Wyatt Family wzięła udział w Royal Rumble Matchu, którego zwycięzca zgarnął WWE World Heavyweight Championship. 21 marca Harper nabawił się kontuzji kolana podczas dark matchu na RAW. 4 kwietnia The Wyatt Family rozpoczęli feud z The League of Nations. 13 kwietnia podczas live eventu we Włoszech Bray Wyatt doznał urazu prawej łydki przez co został ściągniety z wycieczki WWE po Europie. Jego uraz spowodował zakończenie feudu z The League of Nations. 20 czerwca na RAW pojawiła się ekipa Wyatta(bez Harpera). Od razu otrzymali oni szansę na zdobycie WWE Tag Team Championship, lecz musieli uznać wyższość aktualnych mistrzów The New Day. 11 lipca na RAW doszło do brawlu pomiędzy The New Day, a Wyatt Family. Na Battleground The Wyatt Family pokonali The New Day w non title matchu.

Randy Orton dołącza do The Wyatt Family:

19 lipca odbył się draft w wyniku czego Bray Wyatt oraz Erick Rowan trafili na SmackDown, natomiast Braun Strowman został przydzielony do czerwonej tygodniówki. 16 sierpnia podczas odcinka SmackDown Live Bray odszedł od Rowana po tym jak ten przegrał pojedynek z Deanem Ambrosem. Mimo tego faktu niespełna miesiąc później Rowan zaatakował Randy’ego Ortona w imieniu Braya Wyatta przez co rozpoczął się kolejny feud. 9 października podczas gali PPV No Mercy pojawił się Luke Harper, który pomógł Bray’owi Wyattowi w odniesieniu kolejnego zwycięstwa nad Randym Ortonem. 25 października Randy Orton zaatakował Kane’a w imieniu Braya Wyatta co świadczy o jego dołączeniu do The Wyatt Family. 1 listopada podczas SD Live Bray Wyatt i Luke Harper pomogli Viperowi w pokonaniu Kane’a.

Sukcesy i osiągnięcia
WWE NXT
NXT Tag Team Championship (raz) – Harper i Rowan

Wrestling Observer Newsletter
Best Gimmick (2013)

Czyja biografia powinna wkrótce pojawić się na naszej stronie?