O WrestleManii słów kilka… – dlaczego kochamy Pro-Wrestling?

Czym jest Pro-Wrestling? Większość naszych czytelników doskonale zna odpowiedź na to pytanie, ale my chcemy trafić do jeszcze większej ilości osób i poszerzyć grono fanatyków wrestlingu w Polsce. A nadchodząca WrestleMania jest idealnym powodem ku temu. “Starzy wyjadacze” mogą odświeżyć sobie niektóre informacje, a “nowi w biznesie” poznać tajniki naszej ukochanej rozrywki sportowej.

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Według Wikipedii pro-wrestling to “rodzaj rozrywki sportowej, posiadającej elementy sportu walki i spektaklu” i w zasadzie trudno się z tym nie zgodzić. Jednak przede wszystkim to nie tylko książkowa definicja. Wśród ludzi niezaznajomionych z tematem krąży opinia, że pro-wrestling jest udawany, choć wcale tak nie jest. Jasne, performerzy dostają scenariusz, według którego odgrywają rolę. Czy w związku z tym można porównać arenę z teatrem, a samych zawodników z aktorami? I tak i nie. Mamy tutaj ludzi odpowiedzialnych za scenariusz, kamery, kostiumy czy makijaż. Mamy ludzi występujących przed kamerą, odgrywających pewne role, ale.. Nie wszystko zawsze jest zaplanowane. Wielkie zwycięstwa, spektakularne porażki, gama przeróżnych emocji – od smutku, po wściekłość do ekstazy. Kontuzje, nieoczekiwane zwroty akcji, prawdziwy ból, krew… Niektórych rzeczy nie wymyśliłby nawet najwybitniejszy reżyser. Czasami nie jest to tylko “odbębnienie” roli. Wrestlerzy utożsamiają się ze swoim gimmickiem, twierdzą, że to część ich życia. Tworzą swoje alter ego. Wykorzystują swój sceniczny wizerunek do chociażby akcji charytatywnych. Niektórzy z zawodników nawet po czasie zmieniają swoje personalia na nickname’y z ringu. W końcu najpiękniejsze scenariusze pisze życie. Pro-wrestling to nie tylko dwugodzinne show, ale część życia – nie tylko występujących, ale również i oglądających.

Why pro wrestling is the 'most universal artform we have'Każdy zgodzi się z opinią, że piłka nożna to najpopularniejszy sport na świecie. Wytłumaczenie więc pewnych definicji i przełożenie je z pro-wrestlingu na futbol będzie trafne.
Pro-wrestling to nie tylko WWE. Tak jak jest wiele drużyn piłkarskich, tak możemy powiedzieć, że mamy wiele federacji wrestlingowych – najpopularniejsze, oprócz WWE to chociażby All Elite Wrestling, Impact!, Ring of Honor czy New Japan Pro Wrestling.
Piłkarze doskonalą swoje umiejętności i podejmują decyzje odnośnie przyszłości. Celem każdego piłkarza są występy w Lidze Mistrzów. Tak samo w przypadku wrestlera celem jest praca dla WWE.
Rywalizację pomiędzy federacjami zaś można porównać do rywalizacji pomiędzy klubami chociażby w angielskiej Premier League, czy hiszpańskiej La Lidze.
Wśród wszystkich prestiżowych rozgrywek, bezapelacyjnie najcenniejszym i najważniejszym turniejem są Mistrzostwa Świata. Futbolowi maniacy czekają na tę imprezę aż 4 lata, podczas gdy fani wrestlingu mają swoją WrestleManię co roku. Nie będzie ani trochę przesady w porównaniu WrestleManii do Mistrzostw Świata. Największym marzeniem młodego adepta piłki jest gra na Mundialu. Największym marzeniem młodego adepta wrestlingu jest występ na WrestleManii. Tam tworzą się największe legendy. Najlepsi mierzą się z najlepszymi. Wygrani wpisują się złotymi literami do Hall of Fame, zaś przegrani zostają na zawsze tymi, których udało się pokonać. Nie ma kibica futbolu, który nie czeka na Mundial i nie ma fana wrestlingu, który nie czeka na WrestleManię.
Vince McMahon jest odpowiednikiem Gianniego Infantino. To on jest na samym szczycie piramidy. Jest najważniejszym człowiekiem w WWE, jak i osobą decydującą odnośnie WrestleManii.

Znaczenie WrestleManii w świecie wrestlingu

WWE WrestleMania 37 matches, card, 2021 date, start time, predictions, match card, news, location - CBSSports.com

W miarę upływu czasu WrestleMania zmieniła krajobraz profesjonalnego wrestlingu. Między innymi wspomniane wydarzenie wrestlingowe wpłynęło na dominację World Wrestling Entertainment w biznesie, co rozpoczęło się od zapoczątkowania ery Attitude. Ostatecznie WrestleMania stała się centralnym punktem weekendu, którego żaden z fanów nie chce opuścić/przegapić.

Vince McMahon stworzył koncepcję, która polegała na upewnieniu się, że jego kreacje i pomysły przyciągną, jak największą rzeszę fanów. Jednak nie on miał wpływ na ostateczny sukces kwietniowego PPV, ale jego uczestnicy, co z upływem czasu przekształciło się w kolosalny zarobek. Fundamentem największej sceny w wrestlingu stał się Hulk Hogan będąc częścią pierwszej odsłony eventu spod tego szyldu. Obecny WWE Hall of Famer Shawn Michaels dołożył swoją cegiełkę w promocji WrestleManii zyskując miano “Mr. WrestleManii”, dzięki serii niesamowitych występów, mimo iż odniósł wiele porażek. Z upływem lat WrestleMania zyskiwała nowych bohaterów, jak Steve Austin, The Undertaker, John Cena, a teraz Roman Reigns.

Krótka historia osoby mającej największe znaczenie w stworzeniu WrestleManii

Vince McMahon's 5 Biggest Career-Defining Matches with WWE | Bleacher Report | Latest News, Videos and Highlights

Obecny prezes WWE Vince McMahon objął stanowisko właściciela federacji World Wrestling Entertainment (rok 1982). Promotorzy tacy, jak Eddie Graham, czy Fritz Von Erich prowadzili lokalne promocje w Stanach Zjednoczonych, gdzie wówczas rządził system terytorialny. Organizacja WWE podążyła własnymi ścieżkami nie akceptując panującego systemu, gdyż chciała stać się potęgą narodową nie zważając na wszelakie konsekwencje, jakie mogą spotkać WWE ze strony Grahama, czy Von Ericha. Pierwszym krokiem w budowie wielkiej bazy wrestlingowej było zaangażowanie sporej ilości wykonawców wyrywając Hulka Hogana z AWA, Roddy’ego Pipera z Jim Crockett Promotions oraz Junkyarda Doga z Mid-South Wrestling. Agresywna taktyka prezesa WWE umożliwiła realizację kolejnego planu, czym było stworzenie “SuperShow“. Vince McMahon chciał pokazać to, co najlepsze w WWE za pośrednictwem transmitowanego wydarzenia wrestlingowego. Taka decyzja miała być kluczowa w pokonaniu National Wrestling Alliance. Istniał tylko jeden problem, który polegał na tym, że technologia powoli raczkowała, więc potrzebna była spora inwestycja, aby móc podążyć drogą rozwoju i budowy nowego imperium.

Tutaj warto przytoczyć jedną z wypowiedzi Brutusa Beefcake’a, uczestnika historycznej WrestleManii dla CBS Sports:

6 Ups & 4 Downs From WWE WrestleMania IX – Page 9

Nie wydaje mi się, aby ludzie wiedzieli o tym, w jaki sposób Vince skorzystał z promocji pierwszej WrestleManii. Drzwi nie zostały zamknięte, ponieważ wspomniane wydarzenie miało ogromny wpływ na kierunek, w którym podążyła firma. Niszowy przemysł miał swoich stałych zagorzałych fanów, ale nie był częścią popkultury. Vince McMahon zaangażował celebrytów z całego świata i nastąpiło przełamanie pewnych barier i granic.

W trakcie WrestleManii I kluczową rolę w promocji tego show odegrali między innymi Mr.T, Hulk Hogan, Paul Orndorff i Roddy Piper, gdyż wspomniana czwórka stanowiła walkę wieczoru. W tym czasie McMahon zatrudnił Muhammada Aliego i Liberace’a do odegrania mniejszych ról, ale równie znaczących na wspomnianym show. Takie decyzje miały niesamowity wpływ na dalszy rozwój WWE, gdyż zwiększona ilość celebrytów wiązała się z jeszcze większym zarobkiem. Takie nazwiska nadały nową aurę WWE, która została określona mianem “legitymizacji popkultury”. Z upływem czasu coraz to większa ilość osób interesowała się nowym dzieckiem Vince’a McMahona. W przeciągu ośmiu kolejnych lat Hulk Hogan aż sześciokrotnie uczestniczył w walce wieczoru, co świadczy o jego kolosalnym wpływie na to, co wówczas działo się w firmie wrestlingowej. Popularny Hulkster rozprawiał się z Andre The Giantem, czy King Kong Bundym. W latach 90-tych WWE umocniło swoją pozycję w branży rozrywkowej, dzięki czemu na stadionach pojawiała się coraz to większa ilość widzów. Ogromne wydarzenie w Pontiac Silverdome, czym była WrestleMania III zgromadziła ponad 93 tysiące fanów. Niesamowite tempo oraz rozwój sprawił, że z firmą WWE współpracowały największe ikony “każdej branży”, jak chociażby były prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump.

WrestleMania weeks

To nic innego, jak program przygotowujący fanów wrestlingu do największego wydarzenia, jakim jest WrestleMania. W tym roku weeks rozpoczyna się 5 kwietnia, a zakończy sześć dni później. Oprócz WrestleManii 37, która drugi rok z rzędu została podzielona na dwa dni obejrzymy między innymi NXT TakeOver: Stand & Deliver oraz specjalny odcinek Broken Skull Sessions, podcastu którego gospodarzem jest legendarny Steve Austin.

5 KWIETNIA:

The Best of WWE: Best of WrestleMania w latach 90-tych
RAW Talk

6 KWIETNIA:

Prime Target: Cole vs. O’Reilly
The Best of WWE: Best of WrestleMania w latach 20
WWE Hall of Fame 2020 & 2021 Induction Ceremonies

7 KWIETNIA:

The Best of WWE: Best of WrestleMania w 2010
WWE’s The Bump
NXT TakeOver: Stand & Deliver Night 1 Pre-Show
NXT TakeOver: Stand & Deliver Night 1

8 KWIETNIA:

WWE NXT UK Prelude
This Week in WWE
NXT TakeOver: Stand & Deliver Night 2 Pre-Show
NXT TakeOver: Stand & Deliver Night 2

9 KWIETNIA:

The Best of WWE: Best of WrestleMania Main Events
205 Live

10 KWIETNIA:

EVOLVE 8
ICW Fight Club 167
wXw We Love Wrestling #6
PROGRESS Chapter 108
Talking Smack
WWE Chronicle: Edge
WWE’s The Bump
WrestleMania 37 Night 1 Kickoff
WrestleMania 37 Night 1
WrestleMania 37 Night 1 Watch Along

11 KWIETNIA:

Steve Austin’s Broken Skull Sessions z Chrisem Jericho
WWE’s The Bump
WrestleMania 37 Night 2 Kickoff
WrestleMania 37 Night 2
WrestleMania 37 Night 2 Watch Along

Jakie walki ujrzymy podczas WrestleManii 37?

10 kwietnia, podczas pierwszej nocy ujrzymy:

Walka o Mistrzostwo Kobiet SmackDown
Sasha Banks (c) vs. Blanca Belair

Walka o Mistrzostwo WWE: 
Bobby Lashley (c) (with MVP) vs. Drew McIntyre

Walka Tag-Teamowa:
Bad Bunny and Damian Priest vs. The Miz and John Morrison

Walka Tag-Teamowa o Mistrzostwo tag-team RAW
The New Day (Kofi Kingston and Xavier Woods) (c) vs. AJ Styles and Omos

Steel Cage Match
Braun Strowman vs. Shane McMahon

Cesaro vs. Seth Rollins

Tag Team Turmoil match
Lana and Naomi vs. Dana Brooke and Mandy Rose vs. The Riott Squad (Liv Morgan and Ruby Riott) vs. Natalya and Tamina

11 kwietnia, podczas drugiej nocy ujrzymy:

Triple Threat Match o Mistrzostwo Universal: 
Roman Reigns (c) (with Paul Heyman) vs. Edge vs. Daniel Bryan

Walka o Mistrzostwo Kobiet RAW:
Asuka (c) vs. Rhea Ripley

The Fiend (with Alexa Bliss) vs. Randy Orton

Nigerian Drum Fight o Mistrzostwo Intercontinental:
Big E (c) vs. Apollo Crews

Kevin Owens vs. Sami Zayn (with Logan Paul)

Walka o Mistrzostwo Stanów Zjednoczonych:
Riddle (c) vs. Sheamus

Walka o Mistrzostwo Tag-Team Kobiet: 
Nia Jax and Shayna Baszler (c) (with Reginald) vs. Zwyciężczynie Tag Team Turmoil match

 

Czym są poszczególne stypulacje jakie obejrzymy na tegorocznym show?

Karta pojedynków tegorocznej WrestleManii prezentuje się interesująco. Jeżeli nie wiesz, czym są poszczególne stypulacje dodane do walk to w tej części artykułu rozwiane zostaną Twoje wątpliwości.

* Raw Tag Team Championship to starcie z udziałem dwóch drużyn. Obecni mistrzowie The New Day zmierzą się z AJ Stylesem oraz Omosem. W tej stypulacji chodzi o to, że w tym samym momencie na ringu przebywać może dwóch wrestlerów (po jednym z każdej drużyny). Każde inne rozwiązanie jest “nielegalne”.

* Single Match to starcie z udziałem dwóch wrestlerów, które może zakończyć się poprzez wyliczenie, poddanie, dyskwalifikację, czy przypięcie.

* Steel Cage Match to starcie wewnątrz stalowej konstrukcji zazwyczaj klatki mającej około 6 metrów. Zwycięstwo można odnieść poprzez opuszczenie klatki przez drzwi lub wspinając się na jej szczyt. Pojedynek można zakończyć również przez pinfall, czy poddanie.

* Nigerian Drum Fight – historia tego starcia jest nieco skomplikowana. Stypulacja została zaproponowana przez Apollo Crewsa. Nie ma w niej żadnych zasad ani ograniczeń. Zagraniczne media sugerują, iż walka odbędzie się przy wodospadzie, ale są to jedynie przypuszczenia, więc musimy poczekać do gongu.

* Tag-Team Turmoil Match to walka podobna do Gauntlet Matchu (walka, w której bierze udział wielu wrestlerów, ale w ringu może jednocześnie przebywać tylko dwóch, a każdy kolejny może dołączyć tylko w przypadku wyeliminowania któregoś z uczestników), ale z udziałem tag teamów. Jednocześnie w starciu biorą udział dwie drużyny, które walczą zgodnie ze standardowymi zasadami. Aby kolejny tag team mógł wziąć udział w walce, inny tag team musi zostać wyeliminowany

* Thriple Threat Match odbywa się na standardowych zasadach, jednak bierze w nim udział trzech wrestlerów, a wyjście poza ring nie jest wyliczane. Każdy zawodnik walczy na własną rękę. Zwycięzcą walki zostaje ten, który jako pierwszy wykona skuteczny pin lub submission na dowolnym przeciwniku.

Oczywiście, ile federacji na świecie, tyle stypulacji.

Pro-Wrestling to najlepsza rozrywka sportowa na świecie!

Jeśli dopiero co odkryłeś Pro-Wrestling, okres WrestleManii to idealny czas na to, aby zaszczepić w Tobie miłość do naszej ukochanej rozrywki sportowej. Oczywiście – “obeznani w tym biznesie” nie są pomijani, a tym artykułem mogli odświeżyć sobie pewne informacje. Mamy nadzieję, że choć część z Was zdecyduje się na to, aby poszerzyć swoje horyzonty i zagłębić się bardziej w wrestlingowy świat. Okazja ku temu będzie na przykład podczas naszego sobotniego podcastu

“Bez Ciebie nie idę…”

Wykonali: Wiktoria Gierula & Mateusz Polak