G1 Climax 29 – Zapowiedź

Najważniejszy turniej w świecie pro wrestlingu, czyli G1 Climax startuje już 6 lipca. Pierwszy dzień turniejowy odbędzie się poza granicami Japonii, bo w Stanach Zjednoczonych. Do rywalizacji przystąpi blok A i zobaczymy m.in walki Okady z Tanahashim czy KENTY z Kotą Ibushim. W tym roku New Japan Pro Wrestling się postarało i zapewniło nam najlepszy skład turnieju od lat. Czuć ten powiew świeżości, bo w tegorocznych zmaganiach o title shoota na pas IWGP Heavyweight weźmie udział wiele nowych twarzy. Mistrz IWGP Jr. Heavyweight Will Ospreay, finalista BOSJ 26 Shingo Takagi czy najgorętsze nazwisko ostatnich miesięcy w świecie wrestlingu Jon Moxley to ci wrestlerzy, na których będzie zwrócona duża uwaga, bo to ich pierwszy udział w Climaxie. Za faworytów do zwycięstwa typuje się Naito, Ibushiego, Jaya White’a oraz mistrza IWGP Heavyweight Kazuchika Okadę. 

Przed nami miesiąc wrestlingu na najwyższym poziomie, który dostarczy nam wiele emocji i zaskoczeń oraz chwil, które fani NJPW zapamiętają na długi czas. Jak co roku zawodnicy zostali podzieleni na dwa oddzielne bloki A i B. Zwycięzcy obu bloków zawalczą ze sobą w wielkim finale i zwycięzca gwarantuje sobie miejsce w main evencie gali Wrestle Kingdom. Jeśli zaś zwycięzcą zostanie Kazuchika Okada to on wybierze swojego rywala na 14 edycję WK. Jak wspomniałem turniej rozpocznie się 6 lipca, zaś jego zakończenie przypada na 12 sierpnia. To właśnie wtedy poznamy zwycięzcę i osobę, która zmierzy się z mistrzem IWGP w walce wieczoru Wrestle Kingdom. Po tym krótkim wstępie nie pozostało mi nic innego, jak zaprosić was do zapowiedzi i moich przewidywań odnośnie całego turnieju. Miłej lektury!

Rywalizacja w bloku A zapowiada się niezwykle ekscytująco. Jest to bardzo wyrównany blok, więc możemy spodziewać się zaciętej rywalizacji o zwycięstwo do ostatniego dnia zmagań fazy blokowej. W tym bloku czeka nas wiele walk, które uważane są za tzw „Dream Matche” oraz pojedynki, które już widzieliśmy a mowa tutaj o starciach Okady z Tanahashim czy Ospreay’a z Ibushim. Osobiście mega się jaram składem tego bloku, ponieważ strasznie dużo tutaj genialnych wrestlerów i praktycznie co chwilę będziemy dostawać mega pojedynki, a Dave Meltzer chyba nie nadąży z ich ocenianiem. W bloku A moim zdaniem nie ma murowanych faworytów do wygranej. Mamy osoby, które debiutują jak KENTA czy Will Ospreay, którzy mogą ale nie muszą okazać się czarnymi końmi. Raczej wykluczam ich zwycięstwo w całym Climaxie, ale nie wykluczam tego że któryś z nich może wygrać bloczek. Obstawiam jednak, że zaprezentują się z świetnej strony i zakończą zmagania w czubie tabeli, ale bez awansu dalej. Są to debiutanci w Climaxie, więc ciężko sobie wyobrazić to, że federacja dam ich wygrać blok. Mamy tutaj wrestlerów, którzy pewnie zajmą ostatnie miejsca w bloku, czyli Bad Luck Fale oraz Lance Archer. Mogą oni być jedynie dostarczycielami punktów, ale zakładam że z 2 lub 3 walki wygrają. SANADA i EVIL to kolejni wrestlerzy, którzy wezmą udział w zmaganiach bloku A. Członkowie Los Ingobernables de Japon do faworytów zaliczani nie są, ale mogą namieszać. SANADA jak i jego tag team partner wiele razy próbowali sił solo, ale zawsze wracali do stałego punktu czyli dywizji tagowej. Chciałbym, aby „Cold Skull” był czarnym koniem tego turnieju niczym Jay White rok temu.

Wydaje mi się, że obaj mają spore szanse na zakończenie zmagań wysoko w tabeli bloku A. Zack Sabre Jr. gościu, który jednych irytuje i nudzi swoim stylem walki, a jednych zachwyca np. mnie. W zeszłym roku jego udział w G1 wypadł świetnie, bo zakończył on rywalizację w bloku z 12 punktami na koncie. Miał ich tyle samo co zwycięzca Kota Ibushi, ale przegrał z nim walkę więc zajął ostatecznie 3 lokatę w bloku B. Tym razem będzie mu niezwykle ciężko i obawiam się, iż skończy on zmagania z małą ilością oczek na swym koncie. Przejdźmy teraz do tych osób, które mają największe szanse za tryumf w tym bloku. Hiroshi Tanahashi wygrał Climax rok temu, więc będzie tutaj osobą, która będzie mieć realne szanse na solidny dorobek punktowy. Jak wiemy Tana to legenda NJPW, a to oznacza że jego booking będzie tu mocny i nie zdziwiłbym się, gdyby wygrał blok. Kazuchika Okada i Kota Ibushi! to oni moim zdaniem będą się bić o wygraną w tym bloku. Rok temu Kazu nie awansował do finału i miał trudny początek. Zwyciężać zaczął dopiero z czasem i ostatecznie zajął 2 miejsce w bloku A. Tym razem sytuacja jest zupełnie inna, bo jest on mistrzem IWGP Heavyweight i jego szansę na wygraną z miejsca wzrastają o jakieś 50%. Czy wygra G1 Climax? jest taka możliwość i wtedy to on wybierze swojego oponenta na Wrestle Kingdom 14. Kota Ibushi Ibushi Kota to osoba, która rok temu zameldowała się w wielkim finale Climaxa, ale w najważniejszej walce uległ on Tanahashiemu. Ibushi podpisał już umowę z NJPW, więc jego wygrana jest więcej niż prawdopodobna. Już w tamtym roku miał wygrać, ale przez perturbacje z kontraktem zmieniono zdanie i zwycięstwo odniósł Hiroshi. Kota jest moim faworytem do zwycięstwa w całym turnieju i mam nadzieję, że w końcu wygra ten turniej.

Blok B również jest mocno obsadzony, ale trochę moim zdaniem odstaje od bloku A. Tam mamy prawie samych main eventerów, zaś tutaj trochę inaczej to wygląda pod tym względem. Kilku mid carderów, mistrz IWGP US, mistrz NEVER Openweight tacy ludzie jak Taichi czy Yano, a ci których zaliczam do main eventu to Naito i White. Sytuacja w bloku B jest niezwykle ciekawa, bo podobnie jak w bloku A nie ma głównego faworyta do zwycięstwa. Zacznijmy może od debiutantów w Climaxie, czyli od Shingo Takagiego oraz Jona Moxleya. Shingo podobnie jak jego rywal z finału BOSJ trafia do G1 tym samym stając się jednym z czarnych koni bloku B. Moim zdaniem jego szansę na wygranie bloku są małe, ale będzie on ważnym graczem i jestem pewny, że będzie w czubie tabeli. Jon Moxley zaś to osoba, która jak wiemy sporo namieszała w ostatnim czasie w świecie wrestlingu. Debiut w AEW i NJPW oraz zdybcie pasa IWGP US podczas finałowego dnia Best Of Super Juniors 26. Oficjele NJPW ponoć na poważnie myślą o tym, by to Jon wygrał Climax i zawalczył z Okadą w main evencie WK. Według mnie szanse są na to spore, bo Mox to znana marka w świecie pro wrestlingu i przyciąga on zainteresowanie fanów. W mojej opinii ex Ambrose jest jednym z 3 głównych faworytów do zwycięstwa w turnieju. W bloku B mamy takie osoby jak Taichi czy Yano, które są moim zdaniem odpowiednikami Archera i Fale’a z bloku A.

Taichi to też debiutant, więc pewnie zgarnie ze 2 wygrane, zaś Toru będzie workiem do bicia i komediowym dodatkiem. Jest jeszcze Jeff Cobb, który jak dla mnie nie prezentuje nic ciekawego w ostatnim czasie i jego udział w G1 jest dla mnie sporym zaskoczeniem. Obstawiam, iż większej roli nie odegra. Juice Robinson, Hirooki Goto i Tomohiro Ishii to ludzie, którzy będą trudnymi rywalami dla faworytów. Robinson podobnie jak przed rokiem może za wiele nie ugrać, choć niedawno stracił pas więc mogą go lepiej zabookować i wygra on kilka starć. Ishii i Goto to dwóch bardzo doświadczonych wrestlerów i bardzo bym chciał, aby coś znaczyli w tym bloku. Rok temu panowie stworzyli jedną z najlepszych walk w 28 edycji Climaxie więc oczekuję, że i tym razem nie zawiodą. „Stone Pitbull” wiele razy udowodnił, że jest świetnym wrestlerem i liczę, że będzie jedną z kluczowych postaci tego bloku. No i zostali ci, którzy moim zdaniem mają największe szansę na wygraną bloku B jak i całego Climaxa. Jay White w tamtym roku był objawieniem turnieju, bo szedł jak burza z początku pokonując Okadę i Tanahashiego i kończąc zmagania na 3 miejscu w bloku A. Jest on byłym mistrzem IWGP, więc jasne że jest on tutaj osobą, która brana jest pod uwagę jako faworyt. Tetsuya Naito wygrał 27 edycję Climaxa, ale przegrał na Wrestle Kingdom 12 z Kazuchiką tym samym zaprzepaszczając title shoota. Lider Los Ingobernables de Japon jest obecnie jest mistrzem IWGP Intercontinental i chodzą słuchy, że NJPW myśli o tym by Naito wygrał tegorocznego Climaxa, a na WK pokonał mistrza IWGP Heavyweight zostając podwójnym czempionem. Jest to prawdopodobne i ja osobiście jestem za takim pomysłem.