Wrestle Kingdom 14 – Zapowiedź

Rok się kończy, święta już praktycznie za nami co oznacza, że zbliżamy się wielkimi krokami ku najważniejszej gali roku w New Japan Pro Wrestling, czyli Wrestle Kingdom 14. Japońska WM’ka tym razem będzie dwuczęściowym show i odbędzie się 4 i 5 stycznia. Wszystko jest już zapięte na ostatni guzik, walki wypromowane, karta ustalona nic tylko czekać na święto wszystkich fanów NJPW. Osobiście jestem bardzo podekscytowany zbliżającą się galą, bo czternasta edycja WK zapowiada się rewelacyjnie. Dostaniemy zamknięcia wszystkich długofalowych historii, również pierwszy singlowy pojedynek Hiromu po kontuzji, gdzie stawką będzie pas IWGP Jr. Heavyweight, a jego rywalem będzie Will Ospreay. Ostatnie pojedynki w karierze stoczy legenda puro Jushin “Thunder” Liger, który na Kingdomie zakończy swoją wieloletnią karierę. Do federacji znów zawitają Chris Jericho i Jon Moxley, czyli obecne gwiazdy AEW. Chris zmierzy się z chodzącą legendą i wielokrotnym mistrzem Hiroshim Tanahashim.

Moxley zaś postara się odzyskać pas IWGP United States z rąk Lance’a Archera, a w tle będzie też Juice Robinson, który zmierzy się z którymś z panów drugiego dnia. Warto również odnotować to, iż pierwszy raz w historii NJPW dojdzie do starcia pań ze Stardomu, które stoczą dark match. Nie zabraknie tag team matchy, bo czym byłoby NJPW bez nich? no właśnie. Bronione będą zarówno pasy tagowe Jr. Heavyweight, jak i te przeznaczone dla dywizji Heavy. Dojdzie też do starć Zacka Sabre’a z SANADĄ o tytuł British Heavyweight Championship czy pojedynku KENTY z Hirookim Goto, gdzie na szali postawiony zostanie pas NEVER Openweight. Głównym daniem obu dni Wrestle Kingdom będzie rywalizacja o główne mistrzostwa federacji. Okada vs Ibushi zmierzą się w main evencie 1 dnia WK, zaś Naito i White powalczą o pas IWGP Intercontinental. Zwycięzcy obu walk spotkają się drugiego dnia Wrestle Kingdom w pojedynku o pasy IWGP Heavyweight\Intercontinental. Zapraszam was do zapowiedzi i moich przewidywań odnośnie walk, które odbędą się podczas show.


W tej zapowiedzi skupię się tylko na najważniejszych starciach, które odbędą się podczas Wrestle Kingdom 14. Pominę omawianie wieloosobowych tag matchy, bo będą one tylko po to, aby podbudować wybrane starcia i są w karcie takimi zapychaczami dla wrestlerów, którzy solowych walk nie dostali. Więc skupianie się na poszczególnych tag meczach zwyczajnie jest zbędne, więc to tyle jeśli chodzi o ogłoszenia. W takim razie możemy już przechodzić do najważniejszej części tego wpisu, czyli omówienia kluczowych pojedynków podczas Wrestle Kingdom 14.

Wrestle Kingdom 14 – Night 1

Stardom Special Tag Team Match

Arisa Hoshiki & Mayu Iwatani vs Hana Kimura & Giulia

Podczas pierwszego dnia WK dostaniemy pokaz tego, co potrafią wrestlerki z federacji Stardom. Są to cztery panie, które są niezwykle uzdolnione i są w stanie stworzyć naprawdę kapitalną walkę. W ostatnich dniach kariery zakończyły Hazuki i Kagetsu i nadal nad tym ubolewam, bo obie panie zasłużyły na taką walkę. Szkoda, że panie stoczą swój pojedynek w dark matchu, bo jednak to nie to samo co główne show. Jednak taka decyzja jest zrozumiała ze względu na mocno rozbudowaną kartę Kingdomu. Dostaną one pewnie z 10 minut na zaprezentowanie swoich umiejętności i bądźcie pewni, że w tym czasie pokażą na co je stać.  W Stardomie walki w takim limicie czasowym są standardem, więc dla pań nowa sytuacja to nie będzie.

Mój typ: Arisa Hoshiki & Mayu Iwatani


IWGP Tag Team Championship Match

Guerrillas of Destiny vs FinJuice

W końcu ktoś inny niż SANADA i EVIL zawalczą na WK o tytułu tag teamowe. Znowu w głównym obrazku mamy Tamę i Tangę, ale ich oponenci to świeżość, która została wprowadzona do dywizji tagowej NJPW. Juice Robinson i David Finaly już kiedyś walczyli jako tag, ale w tym roku porządnie na nich postawiono. Wygrali oni World Tag League i na Wrestle Kingdom zetrą się z Tongijczykami. Czy moim zdaniem możemy poznać nowych mistrzów? jestem zdania, że FinJuice powinni przejąć te pasy, bo mam już dość monotonii w tej dywizji. Od 3 lat dostajemy ten sam schemat G.O.D vs SANADA & EVIL, więc czas na zmiany i nowe rozdanie w dywizji tagowej.

Mój typ: FinJuice


IWGP United States Championship Texas Deathmatch

Lance Archer vs Jon Moxley

Walka, która może być totalnym showstealerem Wrestle Kingdom. Bardzo chciałem, aby doszło do ich pojedynku na WK i w końcu się doczekałem. Starcie można wygrać tylko przez nokaut lub poddanie, więc sprawia to, iż walka ta będzie jeszcze bardziej interesująca. Oboje to brawlerzy a taka stypulacja tylko im pomoże, bo czysto ringowo wypadłoby to pewnie średnio. A w przypadku takiego gimmick matchu mamy szansę ujrzeć “nawalankę” pełną parą. Zapewne będzie to ostatni mecz Moxa w Japońskiej federacji, więc jego wygranej pod uwagę brać nie można. Dostaniemy wyrównany mecz, który wygra Archer. Zwycięzca tego starcia zmierzy się drugiego dnia z Juicem Robinsonem, a stawką także będzie pas United States. Sądzę, że Lance wygra z Moxem i Robinsonem i zakończy Wrestle Kingdom podwójnym zwycięstwem.

Mój typ: Lance Archer


IWGP Jr. Heavyweight Championship Match

Will Ospreay vs Hiromu Takahashi

Hiromu powrócił i od razu za cel obrał sobie swojego dobrego znajomego, czyli Willa Ospreay’a. Panowie mierzyli się ze sobą wiele razy i za każdym razem tworzyli świetne pojedynki. Tym razem nie może być inaczej, bo stoczą starcie na największej gali roku. Ospreay ma za sobą najlepszy rok w swojej karierze i nie zamierza się zatrzymywać, zaś Takahashi powraca do federacji po długiej przerwie spowodowanej kontuzją. Spodziewam się czegoś ekstra i tego nie ukrywam. Obaj są w stanie stworzyć walkę na miarę Omega – Okada, gdy tylko dostaną wystarczająco czasu. Czuję, że ta walka zapisze się w historii NJPW, takie mam po prostu przeczucie. Panowie spotkali się już ze sobą na WK, ale z racji “Fatal 4 Wayu” który odbył się na 12 edycji Wrestle Kingdom. Walczyli ze sobą sporo razy, ale na żaden ich pojedynek nie czekałem z taką niecierpliwością, jak na ten właśnie. Kwestia zwycięzcy jest dosyć intrygująca, bo nie ma tutaj faworyta. Zarówno Will może wejść w nowy rok z przytupem, ale również wygrać może Hiromu dla którego będzie to udany powrót do rywalizacji. Według mnie to właśnie ta druga opcja jest bardziej prawdopodobna, bo jednak Takahashi wraca, więc taka przegrana nie wyglądałaby najlepiej.

Mój typ: Hiromu Takahashi


IWGP Intercontinental Championship Match

Jay White vs Tetsuya Naito

Przechodzimy do tego, co zapowiada się najciekawiej. Dwóch głównych starć na WK, które w tle mają pasy IWGP Heavyweight i Intercontinental. Naito i White znają się bardzo dobrze, bo mierzyli się ze sobą wielokrotnie. Czy to w Climaxie czy w innych pojedynkach, jednak to starcie ma największą stawkę. Zwycięzca zmierzy się z Okadą lub Ibushim podczas drugiego dnia Wrestle Kingdom, a na szali znajdą się 2 tytuły mistrzowskie. Jay walczył w finale G1, był mistrzem IWGP “Hewikiu” a teraz posiada pas IC, więc uważam, że tym razem nie wygra. Tetsuya w tym roku przegrał wiele i WK będzie miejscem, gdzie zgarnie ważne zwycięstwo. 2 lata temu przegrał z Okadą, więc jest takie przypuszczenie, iż WK 14 będzie miejscem wielkiego tryumfu Japończyka i zgarnie dwa pasy. Nie wykluczam jednak tego, że lider Bullet Clubu ponownie pokona Naito i trafi do main eventu drugiego dnia Kingdomu. White może wygrać i 2 dnia zmierzyć się z Kotą, jeśli ten wygra swoją walkę z Okadą, co będzie okazją do rewanżu na zwycięzcy Climaxa.

Mój typ: Tetsuya Naito


IWGP Heavyweight Championshp Match

Kazuchika Okada vs Kota Ibushi

Main evento. Pierwszy dzień Wrestle Kingdom zakończy pojedynek, który budzi wielkie zainteresowanie wśród fanów New Japana. Za Ibushim wspaniały rok, podczas którego był mistrzem Intercontinental oraz wygrał to, czego jeszcze mu się nie udało. Mowa oczywiście o G1 Climax, które padło łupem Japończyka w sierpniu. Zdobył coś, co dało mu miejsce w walce wieczoru Kingdomu i mecz o główny pas federacji, którego także nigdy w karierze nie posiadał. Rywalem Koty będzie “Bóg wrestlingu” osoba, która ze szczytu praktycznie w ogóle nie schodzi i kroczy po kolejne laury w New Japan Pro Wrestling. Okada jest główną gwiazdą federacji, więc jego zwycięstwo pod uwagę brać trzeba, mimo że Kota jest na fali i to powinien być jego czas. Panowie walczyli ze sobą w Climaxie, wtedy wygrał Ibushi, który tym tryumfem zapewnił sobie awans do finału turnieju. Myślę, że będzie to noc Ibushiego. Po świetnej i emocjonującej walce wygra z “Rainmakerem” a już drugiego dnia zetrze się z Naito lub Whitem.

Mój typ: Kota Ibushi


Wrestle Kingdom 14 – Night Two

Jushin “Thunder” Liger Retirement Tag Team Match

Jushin “Thunder” Liger & Naoki Sano vs Hiromu Takahashi & Dragon Lee

Walka, która zakończy karierę legendarnego Ligera. Będzie to na pewno sentymentalny pojedynek, bo jednak Jushin to legenda puro i człowiek, który spędził w ringu połowę swojego życia. U jego boku stanie Naoki Sano, czyli także stary wyjadacz. Ich rywalami będą młodzi i uzdolnieni panowie, a mowa tutaj o Hiromu i Dragonie. Dla Takahashiego i Lee będzie to pierwsze spotkanie od czasu niefortunnej walki na Dominion 2018, kiedy to “Time Bomb” doznał poważnej kontuzji. Obaj będą odpowiednimi rywalami dla Ligera i Sano. Gdzieś tam w głowie miałem to, że ostatnim rywalem Jushina zostanie Minoru Suzuki, ale jak wiemy panowie zmierzyli się ze sobą wcześniej. Chciałbym, aby tę walkę wygrali Hiromu i Dragon, bo jednak jest to retirement match, więc zwycięstwo Ligerowi nic nie da.

Mój typ: Hiromu Takahashi & Dragon Lee


IWGP Jr. Heavyweight Tag Team Championship Match

Bullet Club (Taiji Ishimori & El Phantasmo) vs Roppongi 3K

Sytuacja w dywizji junior tag wygląda podobnie sucho, jak w przypadku “Hewikiu”. Mamy dwa, trzy tag teamy i długo, długo nic. Roppongi znowu wygrali Super Junior Tag Tournament i wywalczyli sobie title shoota na Wrestle Kingdom. W sumie nie było lepszych kandydatów do zwycięstwa, więc wygrana Sho i Yoh nikogo zaskakiwać nie powinna. Ogólnie Taiji i El jako mistrzowie sprawują się całkiem dobrze, więc postawiłbym na ich wygraną na WK. Lubię 3K, ale nie chcę tego samego co w przypadku G.O.D, czyli stagnacji w dywizji. Tak więc najrozsądniejszym wyborem będzie tryumf członków Bullet Clubu.

Mój typ: Bullet Club (Taiji Ishimori & El Phantasmo)


British Heavyweight Championship Match

Zack Sabre Jr. vs SANADA

SANADA dostanie w końcu solowy pojedynek na Wrestle Kingdom, co mnie bardzo cieszy jako jego sympatyka. Przez kilka lat zawsze razem z EVILEM lądował w tag meczach, a teraz w końcu dostaje, to na co zasłużył. Choć i tak sądzę, że zasługuje na więcej to cieszę się nawet z takich małych rzeczy. Panowie walczyli już ze sobą wielokrotnie i ich starcia wypadały bardzo dobrze, więc na Kingdomie nie powinno być inaczej. Sabre mistrzem jest od czasu wrześniowej gali w Anglii i chyba czas, aby zrzucił belt na rzecz Japończyka. Czy to się jednak stanie? polemizowałbym na ten temat, bo jednak Zack ma ugruntowaną pozycję w solowej dywizji, zaś Sana raczej jest wrestlerem tag teamowym. Liczę jednak, że członek Los Ingobernables de Japon opuści Tokyo Dome z tytułem na barku.

Mój typ: SANADA


IWGP United States Championship Match

Lance Archer\Jon Moxley vs Juice Robinson

Jestem pewny, że to Archer zawalczy z Robinsonem drugiego dnia Wrestle Kingdom. Jak pisałem we wcześniejszej części wpisu, to Lance jest faworytem starcia z Moxem a z racji tego, że jest on wrestlerem AEW i ten mecz będzie zapewne jego ostatnim w NJPW to ulegnie mistrzowi United States. Juice dzień wcześniej ma starcie o pasy tag teamowe, więc może podejść do tej walki jako mistrz tag teamowy. Jeśli faktycznie dojdzie Archer vs Robinson to nie ma innej opcji, jak zwycięstwo “Lenco Archerooooo”.

Mój typ: Lance Archer


NEVER Openweight Championship Match

KENTA vs Hirooki Goto

KENTA w New Japanie mnie nie jara. Od jego debiutu minęło już sporo czasu, a nadal nie pokazał nic, co przykułoby moją uwagę do jego postaci. Na Wrestle Kingdom zmierzy się z osobą, która w NJPW już swoje piętno odcisnęła. Hirooki Goto będzie tutaj faworytem i zakładam, że federacja będzie chciała przerzucić pas na jego barki, a KENTA może przejść wyżej i kandydować do pasów Intercontinental lub Heavyweight. Panowie wylądują pewnie w środku karty, gdzie jest miejsce pasa NEVER. Spodziewam się ostrzejszej potyczki, która skończyć się też może lekkim zamulaczem. KENTA lubi wolniejsze tempo, więc starcie może toczyć się w takim właśnie tempie.

Mój typ: Hirooki Goto


Singles Match

Hiroshi Tanahashi vs Chris Jericho

Starcie dwóch legend pro wrestlingu. Tak powinno się zatytułować ten pojedynek, który jakby nie patrzeć jest walką, w której spotkają się legendy. Jericho jako gwiazda amerykańskiego wrestlingu, zaś Tanahashi to wielka gwiazda japońskiego wrestlingu. Starcie, o którym od dawna spekulowano, kiedy jeszcze Chris był w WWE to większość fanów marzyło o walce tej dwójki. Panowie w końcu się ze sobą spotkają i marzenia fanów zostaną zaspokojone. 2020 rok, Jericho vs Tanahashi w Tokyo Dome. Kilka lat temu ta walka była mało realna, ale gdy w 2017 roku “Y2J” trafił do Japonii wiedziałem, że prędzej czy później, panowie stoczą walkę. Czego oczekuję od tego starcia? chciałbym, aby większy nacisk nałożono na opowiadanie historii. Wiem, że tempo powalać nie będzie, bo jednak mają oni już swoje lata. Liczę na dobrą walkę, która okraszona będzie świetnym storytellingiem. Jeśli chodzi o zwycięzcę to stawiam w 100% na Tanę, bo Jericho podobnie jak Moxley w NJPW chyba już nie zostanie.

Mój typ: Hiroshi Tanahashi


IWGP\Intercontinental Championship Match

Kazuchika Okada\Kota Ibushi vs Jay White\Tetsuya Naito

Czas na wielki main event, który odbędzie się 2 dnia Wrestle Kingdom. Przegrani z pierwszego dnia WK zmierzą się ze sobą w singles matchu, zaś zwycięzcy zawalczą o dwa najważniejsze tytułu w New Japan Pro Wrestling. Ciężko cokolwiek przewidywać, ale moim zdaniem to Naito i Ibushi zmierzą się ze sobą drugiego dnia. Kota ma za sobą wspaniały rok, który okraszony został wygraną Climaxa, zaś Tetsuya może być takim cichym zwycięzcą 14 edycji Wrestle Kingdom. Od dawna spekuluje się, że Naito może zgarnąć oba pasy i wcale niej jest to niemożliwe. Ja jednak całym sercem jestem za Kotą, bo jednak zasłużył na swój “wielki” moment. Od lat jest w NJPW, a głównego tytułu jeszcze nie trzymał. Głupio też by było, gdyby pierwszego dnia wygrał pas, zaś już dzień po go stracił. Mamy jeszcze Okadę i White’a, którzy są obecnymi posiadaczami pasów IWGP Heavyweight i Intercontinental. Naprawdę nie zdziwiłoby mnie to, gdyby to właśnie ta dwójka wygrała swoje walki i 5 stycznia doszłoby do ich pojedynku. Jeśli przegrają 4 stycznia, to czeka ich rewanż za poprzedni rok, jeśli wygrają to także to ich czeka. Więc pod względem historii by się to idealnie łączyło. Ja jednak podtrzymuję swoje zdanie z tym, że w piątego stycznia o dwa tytuły powalczą Naito i Ibushi. Jeśli chodzi wielkiego zwycięzcę, to Kota Ibushi. To właśnie on według mnie powinien zgarnąć oba pasy i po latach wejść na sam szczyt federacji.

Mój typ: Kota Ibushi