Dave Batista: Biografia

Imię i Nazwisko – David Michael “Dave” Bautista
Ring Name – Batista
Data Urodzenia – 18 stycznia 1969
Miejsce – Waszyngton, D.C.
Waga | Wzrost – 130 kg | 198 cm
Debiut w wrestlingu – 2000
Debiut w WWE – 9 maja 2002
————————————————-

Treningi
Batista rozpoczął w WCW Power Plant, gdzie Buddy Lee Parker stwierdził, że ten nigdy nie zrobi kariery w wrestlingu. Następnie udał się do World Wrestling Federation (WWF), początkowo pojawiał się w Wild Samoan Training Centre. Ostatnio trenował z Cesaemr Gracie, dzięki któremu zdobył fioletowy pas w Brazylijskim jiu-jitsu.

Ohio Valley Wrestling (2000–2002)


Debiut w Ohio Valley Wrestling zaliczył w 2000 roku, przyjął pseudonim Leviathan. Już na samym początku przyjął sojusz z Synnem. Jako członek stajni Disciples of Synn był niepokonany do czasu, gdy został pokonany przez Kane’a przy pomocy Stone Colda Steve’a Austina na Christmas Chaos. Potem zdobył Ohio Heavyweight Championship pokonując Douga Bashama, pas stracił na rzecz The Prototype’a (John Cena). Kilka miesięcy później przeszedł do World Wrestling Entertainment (WWE).

Debiut w WWE, Evolution (2002-2005)


Debiut w WWE zaliczył 9 maja 2002 roku na SmackDown, swoją pierwszą walkę odbył w drużynie z D-Vonem, obaj pokonali Faarooqa i Randy’ego Ortona. Nosił ring name Deacon Batista. Przez następne tygodnie, Orton próbował z różnymi partnerami pokonać Batistę i D-Vona, lecz za każdym razem przegrywał. Swoją pierwszą porażkę poniósł z Rikishim, po tym jak D-Von przypadkowo go uderzył. Przez następne tygodnie dostaliśmy ich krótką rywalizacje. Następnie przeszedł na RAW, gdzie zmieniono mu ring name na Dave Batista. Już na samym początku połączył siły z Ric’em Flairem. Rozpoczął feud z Kane’m, którego pokonał na gali Aramggedon.

W styczniu 2003 roku została otworzona stajnia o nazwie Evolution, do której należał Triple H, Ric Flair, Randy Orton oraz oczywiście Batista. Batista przez większość 2003 roku musiał pauzować z powodu kontuzji tricpesa, której nabawił się podczas walkie z The Dudley Boyz podczas live eventu. ”Animal” powrócił po prawie ośmiu miesiącach. 29 września podczas RAW, Hunter poinformował, że zapłaci 100 tysięcy dolarów osobie, która podejmie się Goldberga. Trzy tygodnie później do akcji powrócił Batista, który brutalnie zaatakował Goldberga w jego pojedynku z Shawnem Michaelsem. Po interwencji, Evolution przyszło do ringu, Hunter nagrodził Batistę 100 tysiącami dolarów. 10 listopada na RAW, doszło do walki Batisty i Goldberga, wygrał ten drugi przez dyskwalifikacje, ponieważ Triple H interweniował w pojedynku.

Po gali Armaggedon, całe Evolution było opatrzone w pasy, Batista wraz z Ricem Flairem pokonali The Dudley Boyz, tym samym zdobyli pasy tag team, Orton zdobył pas Interkontynentalny pokonując Roba Van Dama, a Triple H pokonał Goldberga i Kane’a w Triple Threat Matchu, tym samym został mistrzem wagi ciężkiej. Tytuły stracili 14 lutego 2004 roku na rzecz Bookera T oraz Roba Van Dama. Odzyskali je potem na krótki czas. Na SummerSlam, Randy Orton pokonał w main evencie Chrisa Benoita, tym samym został nowym mistrzem wagi ciężkiej, do tego również najmłodszym w całej historii. 16 sierpnia 2004 roku, Orton musiał się pożegnać z Evolution, ponieważ pozostali członkowie odwrócili się od niego i brutalnie go zaatakowali. Na Survivor Series odbył się pojedynek eliminacyjny, w którym zwycięzcy otrzymywali 4 tygodnie sterowania RAW, każdy zawodnik w jednym tygodniu. Triple H, Batista, Gene Snitsky i Edge zostali pokonani przez Mavena, Chrisa Jericho, Chrisa Benoita i Randy’ego Ortona.

W Elimination Chamber Matchu na gali New Year’s Revolution, Triple H wraz z Batistą i Randy’m Ortonem pozostali jako ostatni. Orton wyeliminował Batistę po RKO, a Triple H pokonał Ortona dzięki pomocy swojego kolegi, tym samym zdobył po raz kolejny pas wagi ciężkiej. Na następnym RAW, Randy Orton pokonał Batistę i tym samym otrzymał title shota na Royal Rumble. Hunter zasugerował ”zwierzakowi”, aby ten nie uczestniczył w Royal Rumble Matchu, lecz skupił się na pomocy w starciu Triple H’a z Ortonem. Mimo wszystko, Batista wziął udział w tym pojedynku, wszedł z 28 numerem i wygrał. Tej samej nocy, Triple H pokonał Randy’ego Ortona, który według fabuły doznał wstrząsu mózgu. Tak zakończył się ich feud.

Triple H przekonywał Batistę, aby ten wybrał JBL’a, który posiada pas WWE. Ten jednak miał inne plany, podczas wyboru między RAW a SmackDown, wybrał ten pierwszy brand, tym samym wybrał sobie za rywala Triple H’a, z który zmierzy się na WrestleManii 21. Chwilę później rozwalił nim stół.

World Heavyweight Champion (2005-2008)


Na WrestleManii 21, Batista pokonał Triple H’a, został po raz pierwszy mistrzem wagi ciężkiej. ”Zwierzak” obronił tytuł przeciwko Triple H’owi na Backlash oraz na Vengeance w Hell in a Cell Matchu. Batista był pierwszym zawodnikiem, który pokonał Triple H’a przez pin w takiej stypulacji.

”Zwierzak” rozpoczął konflikt z JBL’em. Pierwsze starcie odbyło się na gali The Great American Bash, zwycięstwo odniósł JBL, lecz przez dyskwalifikacje. To spowodowało, że obaj zmierzyli się jeszcze raz, tym razem na SummerSlam, wygrał Batista. Rywalizacja zakończyła się w Bull Rope matchu, który zakończył się obroną mistrzowską przez Batistę. Chwilę po zakończeniu feudu rozpoczął kolejny, tym razem z Eddiem Guerrero. WWE.com poinformowało, że Batista odniósł kontuzję po przyjęciu podwójnego Chokeslama od Big Showa oraz Kane’a. 18 listopada miał odbyc się Triple Threat Match pomiędzy Batistą, Randy’m Ortonem i Eddiem Guerrero, do pojedynku nie doszło, ponieważ 13 listopada zmarł Eddie. Tego dnia oddał hołd zmarłemu przyjacielowi.

16 grudnia, Batista wraz z Reyem Mysterio zdobyli pasy tag team, w taki sposób Dave był podwójnym mistrzem. Na gali Armaggedon odbył się pojedynek mistrzowie vs. mistrzowie, Batista i Rey Mysterio pokonali Big Showa oraz Kane’a. Pasy stracili dwa tygodnie później, na rzecz MNM. W walce interweniował Mark Henry. Dostali rewanż w Steel Cage Matchu, nie wygrali, ponieważ ponownie Henry interweniował. 9 stycznia, WWE.com poinformowało, że Batista doznał kontuzji tricepsa na live evencie w pojedynku z Markiem Henrym. 13 stycznia podczas nagrania SmackDown został zmuszony oddac pas wagi ciężkiej, który trzymał 280 dni.

Oficjalnie powrócił 7 lipca na SmackDown, gdzie ponowił feud z Markiem Henrym. Na Saturday Night’s Main Event, wraz z Reyem Mysterio i Bobby’m Lashleyem pokonali King Bookera, Finlaya oraz Marka Henry’ego. Tym razem to Henry doznał jakiejś kontuzji, dlatego też obaj nie odbyli pojedynku na Great American Bash. W zamian za to, Batista miał otwarte wyzwanie, na które odpowiedział Mr. Kennedy. Pojedynek przegrał przez dyskwalifikacje. Na SmackDown odbył się rewanż, Batista ponownie przegrał, lecz tym razem przez count out. 4 sierpnia odbył się ich ostatni pojedynek, wygrał tym razem Batista przez pin.

Na SummerSlam, Batista dostał szansę na pas wagi ciężkiej, co prawda pokonał Kinga Bookera, lecz przez dyskwalifikację, a to oznaczało, że nie zdobył tytułu. Zdobył pas w końcu na Survivor Series, pokonując Kinga Bookera. W między czasie miał konflikt z Finlayem. Pas stracił na WrestleManii 23, pokonał go zwycięzca Royal Rumble Matchu, Undertaker. Następne starcie odbyło się na Backlash, był to Last Man Standing Match, który zakończył się remisem. Remisem zakończył się również pojedynek na SmackDown w Steel Cage Matchu. Po tym, Edge wykorzystał walizkę Money in the Bank na Undertakerze i zdobył pas wagi ciężkiej. Rozpoczął feud z Edge’m, z którym przegrał na trzech kolejnych galach PPV – Judgement Day, One Night Stand oraz Vengeance. W ostatnim pojedynku był warunek, w którym porażka Batisty oznaczała, że ten nie może walczyc o tytuł, gdy Edge jest mistrzem.

Batista odpowiedział na otwarte wyzwnia Khaliego podczas Great American Bash, wtedy był on obecnym mistrzem wagi ciężkiej. Ostatecznie odbył się Triple Threat Match, który został wygrany przez Khaliego. Na SummerSlam zmierzył się z Khalim, pokonał go, jednak przez dyskwalifikacje. Oberwał krzesełkiem. Dave został po raz trzeci w karierze mistrzem wagi ciężkiej na gali Unforgiven, pokonał Khaliego oraz Reya Mysterio. Udało mu się po ośmiu nieudanych próbach. Na No Mercy odbył się rewanż, Batista zdołał pokonac swojego rywala w Punjabi Prison Matchu.

Na Cyber Sunday dostaliśmy kolejne starcie Batisty z Undertakerem, fani wybrali Stone Colda jako sędziego specjalnego. Starcie wygrał ”zwierzak” po dwóch powerbombach. Na Survivor Series odbył się Hell in a Cell Match, w którym ingerował Edge, który przyczynił się do zwycięstwa Batisty nad Undertakerem. Edge odebrał tytuł Batiscie w Triple Threat Matchu na gali Armaggedon, udział w starciu wziął także Undertaker.

Różne historie (2008-2009)
Batista wziął udział w Royal Rumble Matchu, lecz został wyeliminowany przez Triple H’a. Na No Way Out wziął udział w Elimination Chamber Matchu, w którym udział brali zawodnicy ze SmackDown. Dave wyeliminował Bid Daddy’ego V, a sam został wyeliminowany jako ostatni, przez Undertakera. Na WrestleManii XXIV pokonał Umagę. Następnie rozpoczął feud z Shawnem Michaelsem, nazwał go egoistą i samolubnym gościem, na WM pokonał Rica Flaira, tym samym zakończył jego karierę. Obaj zmierzyli się na Backlash, gdzie sędzią był Chris Jericho, wygrał HBK. Rewanż odbyli na One Night Stand w Stretcher Matchu, tym razem wygrał Batista. Tak zakończyli feud.

23 czerwca, Batista został przeniesiony ze SmackDown na RAW. 4 sierpnia na RAW, Batista wraz z Johnem Ceną zdobyli pasy tag team pokonując Cody’ego Rhodesa i Teda DiBiasego. Pasy stracili już tydzień później, ponieważ się nie dogadywali. To spowodowało, że obaj zmierzyli sie na SummerSlam, wygrał Batista.

26 października odbyła się gala Cyber Sunday, Batista pokonał Chrisa Jericho, tym samym został po raz kolejny mistrzem wagi ciężkiej. Pas stracił już 8 dni później, przegrał na 3-godzinnym RAW w Steel Cage Matchu z Chrisem Jericho.

Następnie rozpoczął feud z Randy’m Ortonem. Na Survivor Series odbył się wielki pojedynek drużynowy: Batista, CM Punk, Kofi Kingston, Matt Hardy i R-Truth zostali pokonani przez Randy’ego Ortona, Sheltona Benjamina, Williama Regala, Cody’ego Rhodesa i Marka Henry’ego. Orton wyeliminował Batistę. Singlową walkę dostali na Armaggedon, wygrał Dave. 15 grudnia na RAW, odbył się Handicap Match, Batista wraz z Johnem Ceną mierzył się z Legacy. W trakcie walki, Batista otrzymał punt kicka od Ortona. To spowodowało jego dłuższą przerwę.

Mistrz WWE i odejście (2009-2010)
”Zwierzak” powrócił na RAW, które odbyło się 6 kwietnia. Pomógł Triple H’owi, Shane’owi i Vince’owi przy Legacy. Batista zastąpił Vince na Backlash w pojedynku 3 na 3. Pojedynek miał taką zasadę, że jeśli wygra Legacy, to pas WWE będzie należał do Ortona. Tak też się stało. Na pierwszym RAW po gali, Batista pokonał Big Showa poprzez wyliczenie, ponieważ rozproszył go John Cena. W ten sposób został pretendentem do tytułu na gali Judgement Day. Pojedynek przegrał, ale wygrał w Steel Cage Matchu na Extreme Rules, tym samym został nowym mistrzem WWE. 8 czerwca utracił tytuł, ponieważ został brutalnie zaatakowany przez Legacy i Ortona. Batista doznał kontuzji lewego bicepsa.

Batista powrócił 14 września, na ręcę wciąż miał specjalny kołnierz ochronny. Tego samego dnia był kontynuowany feud z Randy’m Ortonem. Dave wykiwał go, atakując go. Następnie poinformował, ze przenosi się na SmackDown. W ostatnim pojedynku na RAW, pokonał Ortona w No Holds Barred Matchu.

Batista rozpoczął feud z Jeri-Show, na Hell in a Cell odbył się pojedynek o zunifikowane pasy tag team, Dave i Rey nie zdołali pokonac Big Showa i Chrisa Jericho. Dwa tygodnie później odbyła się gala Bragging Rights, Batista nie zdołał wygrac pasa wagi ciężkiej w Fatal 4-Wayu przeciwko Reyowi Mysterio, CM Punkowi oraz Undertakerowi. Po pojedynku Batista przeszedł Heel Turn atakując Reya Mysterio. 22 listoapda podczas Survivor Series, Batista pokonał Reya Mysterio po zakończeniu pojedynku przez sędziego. Obaj zmierzyli się także w Street Fight Matchu, ale ponownie wygrał Batista. Kilka tygodni później, Batista został pokonany przez Rey Mysterio, który został pretendentem do pasa wagi ciężkiej. Na gali TLC, Undertaker został pokonany przez Batisę przez jakiś niebezpieczny manewr, przez to Teddy Long utrzymał tytuł przez Undertakerze.

W lutym 2010 roku, Batista zaatakował Breta Harta. Na jego pomoc przybiegł mu John Cena, który sam ostatecznie oberwał. Na Elimination Chamber, Cena wygrał pas WWE, który stracił chwilę potem na rzecz Batisty. Feud był kontynuowany, Cena wygrał na WrestleManii XXVI przez poddanie, na Extreme Rules w Last Man Standing Matchu oraz na Over the Limit w ”I Quit” Matchu. Na RAW, Batista przybył do ringu na wózku inwalidzkim, pełeń w gipsie. Powiedział, że odchodzi.

Powrót i Evolution (2014)


Batista powrócił na RAW, które odbyło się 20 stycznia 2014 roku. Zapowiedział, że wygrał Royal Rumble Match i zdobędzie pas WWE World Heavywieght Championship na WrestleManii XXX. Tej samej nocy był kontynuowany feud z Alberto Del Rio, który rozpoczął Meksykanin. Del Rio oberwał powerbomb. Na Royal Rumble, Batista wszedł z numerem 28, wygrał ten pojedynek, wyeliminował jako ostatniego Romana Reignsa. Rozpoczęła się nagonka na Batistę, który zgarniał heat od fanów. Po Royal Rumble czekał nas dalszy bieg rywalizacji z Alberto Del Rio. Spór zakończono na Elimination Chamber, gdzie ”zwierzak” pokonał Meksykanina. Początkowo na WrestleManii XXX miał odbyc się pojedynek Randy’ego Ortona z Batistą, jednak jakiś czas potem do walki został dodany Daniel Bryan. Jak się okazało, Bryan wygrał to starcie, mało tego, poddał Batistę!

Na RAW po WrestleManii, Orton i Batista zmierzyli się z The Usos o pasy tag team, jednak pojedynek zakończył się bez rezultatu, ponieważ obaj zniszczyli swoich rywali. Tej samej nocy, Daniel Bryan został zaatakowany przed swoim pojedynkiem z Triple H’em przez Ortona, Batistę oraz Kane’a. Na pomoc mistrzowi przyszło The Shield, tak też rozpoczął się ich program. 14 kwietnia na RAW, Evolution zaatakowało The Shield w trakcie ich pojedynku 3 na 11. Tarcza pokonała Evolution na Extreme Rules w Six-Man Tag Team Matchu. Rewanż odbył się na Payback, gdzie ponownie zwyciężyło The Shield. 2 czerwca 2014 roku, Batista ogłosił, że ”odchodzi”, ponieważ Hunter nie chciał dać mu title shota na pas WWE World Heavyweight Championship. Tego samego wieczoru, Triple H ogłosił swój ”plan B”, którym okazał się Seth Rollins, który odwrócił się od swoich kolegów, tym samym ich atakując. Od tamtego czasu, Batista nie pojawił się w WWE, ponieważ promuje filmy ze swoim udziałem.

Osiągnięcia i sukcesy:
Ohio Valley Wrestling
– OVW Heavyweight Championship (raz)

Pro Wrestling Illustrated
– PWI Most Improved Wrestler of the Year (2005)
– PWI Wrestler of the Year (2005)
– 1 miejsce z 500 wrestlerów w singlowej karierze w 2005 roku.

World Wrestling Entertainment/WWE
– WWE Championship (2 razy)
– World Heavyweight Championship (4 razy)
– World Tag Team Championship (3 razy) – Ric Flair i John Cena (1)
– WWE Tag Team Championship (raz) – z Reyem Mysterio
– Royal Rumble (2005, 2014)
– WWE Superstar of the Year (2007)

Wrestling Observer Newsletter awards
– Feud of the Year (2005) vs. Triple H
– Feud of the Year (2007) vs. The Undertaker
– Most Overrated (2006)

Kogo biografie chcecie zobaczyć na naszej stronie? 🙂