Alfabetyczne podsumowanie roku 2016

Rok 2016 już prawie za nami. Rok, który według mnie dla fanów wrestlingu, był rokiem dobrym opiewającym w długo wyczekiwane debiuty, niespodziewane powroty czy świetne walki. Chciałbym podsumować ten rok, jednak zrobię to w trochę odmiennym stylu. Podsumuję ten rok w formie alfabetu, gdzie każda litera będzie oznaczała jakieś ważne wydarzenie z bieżącego roku. Zapraszam do podsumowania tego roku razem ze mną!

A- AJ Styles

Cofnijmy się do 24 stycznia bieżącego roku. Właśnie tego dnia odbywała się pierwsza gala tego roku czyli Royal Rumble, zwycięzca miał zostać mistrzem WWE. Już wtedy od jakiegoś czasu, AJ Styles był łączony z WWE. No i stało się, AJ zadebiutował właśnie wchodząc do ringu z numerem trzecim.

Od tego momentu, Styles stał się jednym z najlepszych zawodników w 2016 roku. Pomimo porażki z Chrisem Jericho na Wrestlemanii, Styles brał udział w bardzo dobrym story z Johnem Ceną a ostatecznie został mistrzem WWE.

 

B- Boobby Roode

GLORIOUS!

Czy jest jakakolwiek osoba, która nie znałaby tego theme songu? W wakacje cały wrestlingowy świat został zaatakowany przez Glorious Bomb, gdzie Tomaso Ciampa razem z Johnnym Gargano nagrywali krótkie filmiki, których motywem przewodnim był theme song Roode’a.

Od tego momentu cały świat śpiewa szaleje gdy tylko Roode pojawia się na hali, przy okazji śpiewając jego piosenkę. Takiej reakcji w WWE chyba nikt się nie spodziewał.

C- Cruiserweight Classic

CWC było jedną z lepszych inicjatyw WWE w tym roku. Brali w nim udział zawodnicy ważący maksymalnie 93kg, z całego świata. Dzięki temu turniejowi kontrakty z WWE podpisało wielu zawodników, a także został wyłoniony nowy mistrz cruiserweight, T.J Perkins.

Oprócz tego zawodnicy ci dostali swoją własna tygodniówkę 205 Live.

D- Draft

Chyba nie było innego wydarzenia, które tak bardzo zmieniło WWE. 19 lipca na SmackDown live, doszło do historycznego podziału brandów gdzie zawodnicy zostali przydzieleni do brandu RAW i brandu SmackDown.

Draft był tylko początkiem zmian jakie zaczęły się w WWE, oddzielne gale, podział mistrzostw i więcej podzieliło fanów WWE na obóz czerwony i niebieski. Co tydzień odbywają się rozmowy, która tygodniówka była lepsza i kto zrobił lepszą gale PPV.

E- Ellsworth

Chyba nikt nie spodziewał się że ktoś taki jak James Ellsworth dostanie szansę od WWE. Ellsworth “zadebiutował” na RAW, jako kolejny “lokalny zawodnik” który miał tylko przegrać z Braunem Strowmanem, jednak dzięki swojemu promo, które wygłosił i dość charakterystycznemu wyglądowi szybko stał się ulubieńcem fanów WWE. Ellsworth jakiś czas temu podpisał kontrakt z WWE a nawet dostał szansę na zdobycie głównego tytułu.

https://www.youtube.com/watch?v=2aML1dORFSM

F- Finn Balor

Zawodnik, który do głównego roosteru trafił poprzez draft, został on wybrany jako pierwszy zawodnik z NXT i trafił na RAW. Już w swoim debiucie najpierw wygrał Fatal 4 Way match gdzie pokonał Cesaro, Kevin Owensa i Ruseva, by następnie w main evencie RAW pokonać Romana Reignsa.

Dzięki temu, zmierzył się na SummerSlam z Sethem Rollinsem o nowo powstały pas Universal i wygrał go. Niestety Finn posiadał pas tylko przez 1 dzień, gdyż wskutek kontuzji został zmuszony oddać pas.

G- Goldberg

Jeszcze jakiś czas temu wszyscy wątpili w powrót Goldberga, co prawda były doniesienia że ten chciałby powrócić do ringu, ale mało kto wierzył że jest to prawda. Ale stało się! Goldberg powrócił do WWE by zmierzyć się z Brockiem Lesnarem na Survivor Series. Walka ta wywołała wiele kontrowersji, gdyż nikt nie spodziewał się że walka tych dwóch panów potrwa niecałe 2min, do tej pory toczone są dyskusje czy takie rozwiązanie tej walki było dobre.

https://www.youtube.com/watch?v=WgvFziw_W2I

Goldberg do WWE jeszcze powróci między innymi na Royal Rumble.

H- Historyczne kobiety

Chyba każdy kto śledzi WWE, wie o czym mowa. Sasha Banks i Charlotte zapisały się w historii WWE. Były to pierwsze kobiety, które zawalczyły w Hell In a Cell a przede wszystkim main eventowały PPV.

Wielu ludziom nie podoba się jednak, sposób prowadzenia tego story, gdyż od jakiegoś czasu pewnym było że Charlotte zwycięża na PPV, gdyż budowany jest jej streak zwycięstw na galach.

Przez to ulubienica fanów Sasha, często trzymała pas tylko kilkanaście dni by ponownie przegrać z Charlotte na PPV.

I- Interkontynentalny Ryder

Chyba mało kto się tego spodziewał, Zack Ryder walczył w openerze Wrestlemanii 32 w ladder matchu, gdzie pokonał 6 zawodników takich jak: Ownes, Zayn czy Dolph Ziggler. Run Rydera z pasem nie trwał jednak długo, gdyż na RAW stracił on pas na rzecz The Miza.

J-  Jesteśmy The Shield

Tak wiem, The Shield przestało istnieć w 2015 roku, ale nie o to chodzi. W tym roku między innym na Survivor Series mieliśmy “mały powrót” tej stajni,

ale bardziej chciałbym skupić się na Money In The Bank. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty, każdy z członków The Shield był na tej mistrzem WWE. Roman Reigns wszedł jak mistrz, pokonał go Seth Rollins a następnie Dean Ambrose wykorzystał walizkę i to ostatecznie on opuścił T-Mobile Arene z mistrzostwem.

K- Kevin Owens

Wcześniej jako zawodnika, który zrobił ogromny progres wymieniłem Finna Balora, do tego grona należy dodać jeszcze Kevina Owensa. Wydaje mi się że każdy wie dlaczego, najpierw zdobył on pas Interkontynentalny w lutym, który stracił na rzecz Zacka Rydera.

29 sierpnia na RAW pokonał Big Cassa, Romana Reignsa i Setha Rollinsa stając się 2 w historii posiadaczem pasa Universal.

 

L- List of Jericho

Skoro był Owens to i musi być jego najlepszy przyjaciel, Chris Jericho a właściwie jego lista.

Segment z listą, jest jak dla mnie jednym z najlepszych w tym roku. Na listę trafiają wszyscy “stupid idiot” jak nazywa to sam Jericho i miejmy nadzieję że lista Jericho będzie z nami jak najdłużej.

M- Miz vs Ziggler

W tym roku było wiele świetnych story, ale jednym z moich ulubionych jest właśnie rywalizacja między Mizem a Zigglerm o pas Interkontynentalny. Długofalowy feud zakończony świetną walką, z karierą Ziggler na włosku, sprawiły że był to jeden z najlepszych story w WWE.

Szkoda tylko że ostatecznie zostało to trochę zniszczone na SmackDown, gdzie Ziggler przegrał z Mizem tylko dlatego aby Sami Zayn uzyskał lepszą reakcję na Survivor Series.

N- Nakamura

Co tu dużo mówić? Shinsuke w dniu swojego debiutu dał najlepszą walkę roku z Samim Zaynem jest dwukrotnym mistrzem NXT a także jest jedną z najpopularniejszych postaci w całym WWE.

O- Oscar Vasquez zwolniony z WWE

Jeden z lepiej zapowiadających się luchadorów w WWE został zwolniony 5 lutego, po tym wydarzeniu wrócił do Meksyku gdzie kontynuuje swoja kariere.

P- Podział pasów

Jak już pisałem wcześniej, draft wywrócił całe WWE i tak też stało się z mistrzostwami. Pasy TT zostały podzielone tak aby każdy brand miał swoje i to samo stało się z mistrzostwem kobiet.

Również główny pas dostał swój odpowiednik na RAW. Osobiście średnio podoba mi się takie rozwiązanie, gdyż mistrzostwo traci na wartości, kiedy tyle osób jest w jego posiadaniu.

R- Rekordowe New Day

Na SummerSlam 2015 New Day, zdobyło pasy tag teamowe po raz drugi i wtedy nic nie zapowiadało że pobiją oni rekord Demolition. Dokładnie 12 grudnia bieżącego roku New Day zostali najdłużej panującymi mistrzami tag teamów w historii WWE.

Posiadanie zakończyło się kilka dni później na Roadblock gdzie, zawodnicy New Day musieli uznać wyższość Cesaro i Sheamusa. Nowy rekord wynosi 483 dni.

S- Shane McMahon

Here comes the money!

Tego raczej nie spodziewał się nikt. O ile w przypadku wcześniejszych debiutów i powrotów o których pisałem, wcześniej były jakieś przesłanki że może się to stać, tak w tym przypadku powrót Shane’a zaskoczył wszystkich. Shane powrócił 22 lutego na RAW by rozpocząć story z Undertakerem, zakończony walką na Wrestlemanii.

Początkowo Shane razem ze swoja siostrą zarządzali RAW ale od 11 lipca stał się on komisarzem generalnym SmackDown.

T- Takeover

Specjalne galę od NXT to jeden z najjaśniejszych punktów 2016. Świetna oprawa, genialne walki  i smartowa publiczność sprawiają że gale Takeover ogląda się z dużym uśmiechem na twarzy.

Oby w 2017 NXT dalej prezentowało się tak genialnie.

U- Universal

Pas Universal powstał po drafcie, kiedy to główny pas trafił na SmackDown, dokładnie 21 sierpnia pas ten zadebiutował w TV, kiedy to na SummerSlam zmierzyli się o niego Seth Rollins z Finnem Balorem.

W- Wrestlemania 32

Czy pod tą literą mogłoby kryć się coś innego? Największa gala roku, 3 kwietnia, ponad 100tyś osób na widowni, jedno wielkie święto wrestlingu. Na tej gali dostaliśmy 12 walk (razem z pre-show), pomimo że większość było łatwo przewidzieć, zostaliśmy również zaskoczeni np wcześniej wspomnianym przez mnie zwycięstwem Zacka Rydera.

Czy gala była dobra? na to pytanie musi sobie odpowiedzieć każdy.

X- Xavier Woods

A właściwie jego kanał na youtube UpUpDownDown. Jest to prawdziwy fenomen, na dzień dzisiejszy kanał ma prawie 900tyś subskrybentów.

Y- Y2AJ

Ktoś pamięta jeszcze ten tag team? Stworzony przed Wrestlemanią, rozpadł się też przed Wrestlemanią. Pomimo dosyć krótkiego czasu istnienia tej drużyny WWE zdążyło wyprodukować koszulki, które ponoć sprzedawały się całkiem nieźle.

Dlaczego więc WWE zabiło kure znoszącą złote jajka? Tego się raczej nie dowiemy.

Z- Zakończenie kariery przez Daniela Bryana

 

To był ogromny cios dla wszystkich fanów wrestlingu. Popularny Daniel Bryan, który zbierał najlepszą reakcję wśród całego roosteru, z powodu kontuzji karku musiał zawiesić buty na kołek, oficjalnie pożegnał się z fanami 8 lutego bieżącego roku.

Daniel Bryan powrócił do WWE TV jako Generalny Manager SmackDown Live.

To już koniec alfabetycznego podsumowania roku. Zdaje sobie sprawę że był to tekst długi i pewnie sporo osób nie przeczyta go do końca. Niemniej jednak, mam nadzieję że takie podsumowanie wam się podobało i przypomnieliście sobie o niektórych wydarzeniach z tego roku. A jak u was by wyglądało alfabetyczne podsumowanie roku? Zapraszam do dzielenia się nim w komentarzach.