Podsumowanie roku 2021 w IMPACT Wrestling

Rok 2021 był rokiem absolutnie szalonym dla federacji IMPACT Wrestling.

Od Kenny’ego Omegi jako mistrza, przez powroty takich gwiazd jak Matt Hardy i Frankie Kazarian, do debiutu potężnego wrestlera o pseudonimie JONAH… A to jedynie maleńki zalążek tego co działo się w mijającym roku.


Wszystko zaczęło się od szokującej współpracy z AEW. Co prawda, jej początek miał miejsce jeszcze w 2020, ale sprawy na dobre ruszyły w styczniu 2021. To właśnie wtedy odbyła się gala Hard To Kill na której swój ringowy debiut w federacji IMPACT Wrestling zaliczył ówczesny AEW World Champion Kenny Omega.

KENNY OMEGA W STREFIE IMPACT

Coś, czego jeszcze kilkanaście miesięcy wcześniej nikt by się nie spodziewał, stało się faktem. Kenny Omega w drużynie z Good Brothers pokonał zespół złożony z Richa Swanna, Chrisa Sabina i Moose’a. A wszystko to na gali PPV organizowanej przez IMPACT Wrestling.

Po tym triumfie, Omega zrobił sobie małą przerwę i skupił się na AEW. Powrócił w marcu i to w całkiem okazałym stylu, ponieważ zrobił coś, czego wielu fanów IMPACT od niego oczekiwało. Mianowicie, pojawił się w ringu na tygodniówce – wcześniej były to jedynie segmenty dogrywane na backstage’u. Razem z Donem Callisem wygłosili całkiem dobre promo i podkreślili, że celem „Cleanera” jest zdobycie tytułu IMPACT World Championship, które wówczas należało do Richa Swanna.

Ich walka, jak można było się domyślać, ostatecznie doszła do skutku na kolejnej gali PPV, Rebellion. Co ciekawe, przed tym wydarzeniem, na tygodniówce odbyło się sześcioosobowe starcie, gdzie po jednej stronie stanął Omega, a po drugiej Swann. Partnerami mistrza AEW byli tradycyjnie Doc Gallows i Karl Anderson, z kolei w drużynie IMPACT World Championa znaleźli się Eddie Edwards i Willie Mack. Zwycięzcami okazali się face’owie, zatem już w drugiej swojej walce w IMPACT Wrestling, Kenny Omega musiał uznać wyższość rywali.

Inaczej było na Rebellion, które odbyło się 25 kwietnia. Tam, „Cleaner” po ponad 20-minutowej efektownej batalii, pokonał Richa Swanna i odebrał mu tytuł mistrza świata IMPACT. Warto wspomnieć, że gdyby to Swann okazał się zwycięzcą, zgarnąłby tytuł AEW. Chociażby z tego powodu, zwycięzca tego starcia wydawał się jasny od samego początku.

Title Reign Kenny’ego Omegi z pasem IMPACT trwał przez kilka miesięcy, a im dalej w las, tym bardziej irytował zagorzałych fanów federacji. Nim jednak przejdziemy do wątku odebrania tytułu „Cleanerowi”, spójrzmy na statystyki wszystkich jego walk w IMPACT Wrestling:

16.01.2021
Hard To Kill PPV
Kenny Omega & Good Brothers def. Chris Sabin, Moose & Rich Swann (20:25)

08.04.2021
IMPACT! Wrestling
Eddie Edwards, Rich Swann & Willie Mack def. Good Brothers & Kenny Omega (15:29)

25.04.2021
Rebellion PPV
Kenny Omega def. Rich Swann (23:01) – TITLE CHANGE

15.05.2021
Under Siege
Eddie Edwards & FinJuice def. Kenny Omega & Good Brothers (19:57)

12.06.2021
Against All Odds
Kenny Omega def. Moose (22:51)

01.07.2021
IMPACT! Wrestling
Kenny Omega & Good Brothers def. Chris Sabin, Moose & Sami Callihan (11:42)

17.07.2021
Slammiversary PPV
Kenny Omega def. Sami Callihan (27:45)

18.07.2021
IMPACT! Wrestling
Eddie Edwards, Frankie Kazarian & Sami Callihan def. Good Brothers & Kenny Omega (13:49)

Liczba walk: 8 | Wygrane: 5 | Przegrane: 3

O występach Omegi w IMPACT można mieć różne zdanie, ale jedno trzeba przyznać. Tak dużej gwiazdy (i jednocześnie utrzymującej się na szczycie) ta federacja nie gościła od dawnych czasów.


WALKA WIECZORU GALI IMPACT… W DAILY’S PLACE

Współpraca IMPACT Wrestling z AEW przyniosła wiele korzyści i nieoczekiwanych rozwiązań. Jednym z nich była organizacja walki wieczoru gali Against All Odds w domu All Elite Wrestling, Daily’s Place w Jackskonville na Florydzie.

W ringu broniący tytułu IMPACT Kenny Omega i pretendent Moose. W roli konferansjera Justin Roberts. Przy stole komentatorskim Don Callis, Scott D’Amore i legendarny Tony Schiavone. Mieszanka wybuchowa.


DEBIUT MATTA CARDONY

Wracając do gali Hard To Kill na początku 2021… Ace Austin ewidentnie nie był tamtej nocy zadowolony z faktu, iż nie było dla niego miejsca w karcie walk. Gdy domagał się rywala, na stage’u pojawił się Scott D’Amore, który chwilę później ogłosił przeciwnika Austina na Hard To Kill. Jak się okazało, był to Matt Cardona – były Intercontinental Champion z WWE. Walka faktycznie się rozpoczęła, jednak nie trwała długo. Po paru minutach, Cardona okazał się zwycięzcą i przez kolejne miesiące udowadniał swoją wartość w IMPACT Wrestling.


ZMIANA W LOŻY KOMENTATORSKIEJ

Rok 2021 rozpoczął się z duetem komentatorskim Josh Mathews – Madison Rayne i co by dużo nie mówić… był on zły. Na szczęście przed galą Hard To Kill, federacja za pośrednictwem mediów społecznościowych i swojej oficjalnej strony internetowej ogłosiła, że nowymi komentatorami IMPACT zostają Matt Striker oraz D’Lo Brown. Co więcej, main event pierwszej styczniowej gali PPV skomentował również dobrze znany fanom WWE NXT, Mauro Ranallo.

Zmiana ta wyszła na dobre i każdy fan IMPACT Wrestling przyzwyczaił się już do tego, że co tydzień wita ich duet Striker – Brown.

… choć na krótki okres, Matt Striker musiał wziąć sobie wolne i wtedy zastąpił go Josh Mathews, który pomimo niechęci niektórej części fanów, jest już przecież mocnym punktem federacji i nie raz udowodnił swoją lojalność IMPACT.


MATT HARDY WPROWADZA PRIVATE PARTY

Pod koniec stycznia, na tygodniówce IMPACT! doszło do ciekawego segmentu. Mianowicie, w ringu znaleźli się obecni mistrzowie Tag Team, The Good Brothers, a później Chris Sabin chcący zawalczyć o ich tytuły. Wówczas nie było już jednak Alexa Shelley’ego, więc 1/2 Motor City Machine Guns musiał znaleźć sobie nowego tag team partnera. Jak się okazało, był nim powracający do strefy IMPACT James Storm. To jednak nie koniec niespodzianek, gdyż gdy wspomniana czwórka dyskutowała ze sobą w ringu, na arenie rozbrzmiał theme song Matta Hardy’ego z AEW. I tak o to, były TNA World Heavyweight Champion powrócił do IMPACT, co więcej zabierając ze sobą Private Party. Po uczestnictwie Kenny’ego Omegi na Hard To Kill, był to kolejny duży krok we współpracy na linii AEW – IMPACT Wrestling.

Private Party wraz ze swoim mentorem Mattem Hardym pojawiali się przez kilka tygodni w programach IMPACT, a Marq Quen i Isah Kassidy wzięli udział w dwóch walkach. Na gali No Surrender w lutym wzięli nawet udział w starciu o pasy IMPACT World Tag Team Championship, jednak wówczas Good Brothers skutecznie je obronili.


TONY KHAN IS HERE!

Prezes All Elite Wrestling Tony Khan jest znany z tego, że nie pojawia się w telewizyjnych programach AEW ani ogólnie nie występuje jako postać zza ekranu. Woli skupić się na swojej pracy zakulisowej i dbać o porządek na backstage’u… z małym wyjątkiem na IMPACT Wrestling. A wszystko zaczęło się od płatnych reklam AEW Dynamite, które były wyświetlane podczas tygodniówek IMPACT. Tony Khan współtworzył je z Tonym Schiavone. W pewnym momencie jednak przyszedł czas, aby prezes AEW zawitał do strefy IMPACT. Pierwszy raz stało się to podczas walki Private Party. Wówczas razem z innym pracownikiem All Elite Wrestling, Jerry Lynnem, zasiedli na krzesłach obok ringu i obserwowali całe starcie. Co więcej, Jerry Lynn sam ingerował w przebieg starcia i znacząco pomógł reprezentantom AEW, Private Party.

Kolejny występ w IMPACT Wrestling, tym razem już na ringu i z pełnym wejściem, Tony Khan zaliczył w czerwcu. Wówczas mistrzem był Kenny Omega, a zarząd IMPACT ustalił mu pojedynek z Moosem na galę Against All Odds. Szczegóły tego starcia ustalane były właśnie podczas tego segmentu, który możecie przypomnieć sobie poniżej.


FinJuice ODŚWIEŻENIEM DYWIZJI TAG TEAM

W mijającym roku, federacja IMPACT Wrestling zdecydowała się na współpracę nie tylko z AEW, ale również z New Japan Pro Wrestling. Dzięki niej w ringu IMPACT mogliśmy oglądać chociażby Satoshi Kojimę, czy Bullet Club, ale największy impet zrobili Juice Robinson i David Finlay. Obaj są znani z tag teamu FinJuice i obaj w 2021 roku zadebiutowali w IMPACT Wrestling. Już od samego początku wzięli sobie na celownik mistrzów Tag Team, The Good Brothers i co ciekawe, na pewnym etapie ich przygody w IMPACT, pokonali ówczesnych championów i sięgnęli po wspomniane mistrzostwo. I choć potem pasy stracili, tak nadal pojawiali się w IMPACT i dostarczali emocji w dywizji Tag Team. Łącznie, FinJuice odbyli dla federacji 20 walk i zostali wpisani do rosteru na oficjalnej stronie internetowej, co może sugerować, że tych panów w strefie IMPACT zobaczymy jeszcze nie raz.


KAZE NI NARE!

Weteran japońskich ringów Minoru Suzuki robiąc wrestlingowe tournee po Stanach Zjednoczonych, nie ominął strefy IMPACT. Zadebiutował tam wtrącając się w segment Moose’a i Josha Alexandra. Następnie obrał sobie za cel tego drugiego z którym odbył walkę na tygodniówce, jednak górą okazał się Josh Alexander. Ostatecznie, Minoru Suzuki zakończył swój pobyt w IMPACT na trzech pojedynkach z czego dwa z nich wygrał.


SLAMMIVERSARY,

a tam Thunder Rosa, Mickie James, No Way, Chelsea Green i Jay White!

Federacja IMPACT Wrestling przyzwyczaiła nas już do tego, że na flagowym PPV Slammiversary dochodzi do wielu niespodzianek. Nie zabrakło ich w tym roku.

W 2020 na wspomnianej gali pojawili się m.in. powracający Motor City Machine Guns, Eric Young, EC3 oraz debiutujący Good Brothers, czy Heath. Teraz wcale nie było gorzej.

Po pierwsze, tajemniczą tag team partnerką Matta Cardony w starciu z Brianem Myersem i Tenille Dashwood okazała się jego życiowa partnerka, Chelsea Green.

W IMPACT Wrestling zadebiutował No Way (dawniej znany jako No Way Jose), a do walki o tytuł Knockouts z Deonną Purrazzo stanęła gwiazda AEW, Thunder Rosa. Po ich pojedynku, który wygrała Purrazzo, doszło do kolejnego powrotu. Tym razem była to wielokrotna mistrzyni Knockouts Mickie James.

Na koniec show, Kenny Omega pokonał Samiego Callihana i obronił swój tytuł mistrzowski. Gdy mogłoby się wydawać, że to już koniec gali, na arenie zgasło światło i chwilę później na stage’u pojawił się lider Bullet Club, Jay White. Slammiversary zakończyliśmy zatem face to face pomiędzy Omegą a Whitem, choć po tym jak PPV zeszło z anteny, w ringu pojawili się jeszcze FinJuice, którzy przegonili Good Brothers i ówczesnego mistrza AEW.

W sumie, Jay White odbył dla IMPACT Wrestling dwie walki i co ciekawe, obie z nich przegrał. Nie były to jednak konfrontacje 1 vs 1, a starcia tag teamowe. Z perspektywy czasu, udział lidera Bullet Club na Slammiversary okazał się najbardziej niewykorzystanym storylinem w roku, gdyż niestety nie przełożyło się to na feud White’a z Omegą.

Na koniec tego wątku, warto wspomnieć, że gala Slammiversary była pierwszym eventem IMPACT Wrestling z udziałem publiczności od wielu miesięcy.


EKSPANSJA BULLET CLUB

Choć nie było nam dane zobaczyć fizycznej konfrontacji Omegi z Whitem w ringu IMPACT Wrestling, pojawienie się lidera Bullet Club przyczyniło się do tego, że nowym członkiem tej, legendarnej już można powiedzieć stajni, został Chris Bey.

W 2021 roku, w IMPACT zadebiutowały również inne gwiazdy NJPW będące w Bullet Club – El Phantasmo i Hikuleo. Łącząc siły, stajnia nieraz próbowała sięgnąć po tytuły mistrzowskie IMPACT Tag Team, jednak ostatecznie nigdy do tego nie doszło.


SILNA DYWIZJA KNOCKOUTS

Prawdę mówiąc, „silna dywizja Knockouts” nie przejawia się w tej federacji co jakiś czas. Silna dywizja Knockouts to coś z czego IMPACT Wrestling jest po prostu znane i w każdym roku, wrestlerki dostarczają nam niemałych wrażeń. Oprócz powrotów Mickie James i Chelsea Green, w 2021 mogliśmy zobaczyć również Mercedes Martinez oraz Melinę. Ta pierwsza wygrała turniej zorganizowany na gali w całości poświęconej Knockoutkom – „Knockouts Knockdown„. Druga z kolei okazała się wsparciem dla Mickie James w rywalizacji z Deonną Purrazzo. Melina odbyła w IMPACT trzy walki i ostatecznie nie osiągnęła większego sukcesu. Jej pojawienie się wywołało jednak niemałą euforię wśród publiczności zgromadzonej w Nashville.


CHRISTIAN CAGE WCHODZI DO GRY

Jeśli ktoś spodziewał się, że nic nie zaskoczy go bardziej niż Kenny Omega z tytułem IMPACT World Championship to być może był w błędzie. Dużo w tym artykule poświęciliśmy „Cleanerowi” i czas w końcu opisać jak zakończył się jego title reign.

Podczas, gdy Kenny Omega coraz rzadziej pojawiał się w IMPACT, w AEW na dobre rozpoczął rywalizację z Christianem Cagem. W ostateczności, zarządy obu federacji porozumiały się i doprowadziły do starcia Omegi z Christianem o tytuł IMPACT… na gali AEW. Ich walka odbyła się na premierowym odcinku Rampage i po 15 minutach zaciętego pojedynku, nowym championem został Christian Cage.

W przeciwieństwie do Omegi, „Captain Charisma” przez wiele lat był związany z federacją IMPACT Wrestling, a było to jeszcze za czasów TNA. Z przyjemnością więc powrócił do strefy IMPACT i przez trzy miesiące swojej obecności odbył tam pięć walk. Zaliczył dwie udane obrony tytułu z Brianem Myersem i Acem Austinem, dwukrotnie wziął udział w starciach drużynowych (również zwycięskich) oraz ostatecznie na gali Bound For Glory podjął Josha Alexandra. Ich pojedynek wzbudzał duże zainteresowanie wśród fanów wrestlingu i wielu z nich zastanawiało się kto wyjdzie z tego starcia zwycięsko. Finalnie, to Josh Alexander okazał się być zwycięzcą, a Christian Cage na dobre pożegnał się z IMPACT Wrestling.


KAZARIAN I DANIELS ZNÓW W IMPACT ZONE!

Frankie Kazarian i Christopher Daniels byli kiedyś filarami TNA. Dzisiaj są gwiazdami AEW – choć nie występują tam już jako aktywni wrestlerzy. Dzięki współpracy dwóch federacji, w sierpniu, Kazarian wrócił do strefy IMPACT. Jako „Elite Hunter” wspomógł Eddiego Edwardsa i Samiego Callihana w walce z Kennym Omegą i Good Brothers.

Miesiąc później, swój powrót do IMPACT Wrestling zaliczył także Christopher Daniels. Podobnie jak w przypadku Kazariana, jego pobyt nie trwał zbyt długo. Na jednej z tygodniówek, pokonał Madmana Fultona i tyle go widzieli. Niemniej, już sam widok tych dwóch gwiazd stojących w ringu IMPACT Wrestling w 2021 roku to coś wyjątkowego.


SZOKUJĄCE WYDARZENIA Z BOUND FOR GLORY

Jak mogliście przeczytać wyżej, na Bound For Glory – a więc teoretycznie największej gali PPV w roku dla IMPACT Wrestling, Christian Cage uznał wyższość Josha Alexandra. Wcześniej, tego samego wieczoru, Moose wygrał 20-osobowy Call Your Shot Gauntlet Match i został tym samym pretendentem do głównego tytułu mistrzowskiego. Podobnie jak w przypadku walizki Money in the Bank, Moose mógł stanąć do walki o tytuł w wybranym przez siebie momencie.

Kiedy Josh Alexander świętował zwycięstwo ze swoją żoną oraz dzieckiem i wydawać by się mogło, że czas gali Bound For Glory nastał końca, w ringu zjawił się nie kto inny jak Moose. Wskazał sędziemu, żeby ten rozpoczął pojedynek, tak też się stało, szybki Spear, 1… 2… 3… Moose nowym mistrzem świata IMPACT Wrestling.

Dla zawodnika, który był związany z IMPACT od 2016 roku to upragniony triumf. I w pełni zasłużony, po tym jak znacząco poprawił swoją sylwetkę oraz umiejętności ringowe. W 2021 roku Moose mierzący prawie 2 metry i ważący 140 kg zaskakiwał takimi akcjami jak Spanish Fly, czy Moonsault Fallaway Slam.

Oprócz tego, na Bound For Glory byliśmy świadkami debiutu The IInspiration, czyli kobiecego tag teamu dobrze znanego z WWE. Jessica McKay i Cassie Lee przebojem wtarły się do dywizji Knockouts w IMPACT Wrestling i momentalnie zdobyły tytuły mistrzowskie Tag Team.

Pozostając w temacie Knockouts, Mickie James na Bound For Glory pokonała Deonnę Purrazzo i została nową mistrzynią. Rezultat ten zaskoczył wielu fanów obecnych na widowni jak i przed ekranami. Przy okazji, warto wspomnieć, że Mickie James pozostaje mistrzynią Knockouts do dziś, a na Hard To Kill 2022 stanie w obronie swojego mistrzostwa w Texas Death Matchu przeciwko raz jeszcze, byłej mistrzyni, Deonnie Purrazzo.

Także na Bound For Glory, Rhino ponownie opowiedział się po stronie Heatha z którym znowu ma tag team, a swój pierwszy, upragniony tytuł mistrzowski w IMPACT Wrestling zdobył Trey Miguel. Pokonując Steve’a Maclina i El Phantasmo, utalentowany zawodnik wszedł w posiadanie pasa X-Division.

Gala Bound For Glory była pierwszą, która została zorganizowana w Sam’s Town Las Vegas w tym roku. Nowe miejsce pozwoliło wpuścić większą ilość fanów niż w Nashville i na dobre zapomnieć o problemach związanych z pandemią.


JONAH DEBIUTUJE W IMPACT

Co prawda, gala Bound For Glory była ostatnim wydarzeniem PPV w roku 2021 w IMPACT Wrestling, ale w listopadzie odbył się jeszcze jeden event na żywo – Turning Point. W walce wieczoru, Moose obronił swój tytuł po brutalnym Full Metal Mayhem Matchu z Eddiem Edwardsem. Nim jednak do tego doszło, w ringu pojawił się były champion Josh Alexander, który zapowiedział zrewanżować się za to, co Moose zrobił na Bound For Glory. Podczas tego segmentu, w IMPACT Wrestling zadebiutował potężny JONAH, znany również jako Bronson Reed.

Zaprezentował się naprawdę mocarnie i dosłownie zniszczył Josha Alexandra. Debiut „Top Doga” przejdzie do historii jako jeden z najmocniejszych debiutów w federacji. A już na Hard To Kill 2022 zobaczymy walkę JONAH vs Josh Alexander. Zwycięzca powinien zbliżyć się do tytułu IMPACT World Championship.


Na koniec artykułu, coś specjalnego – TOP 10 postów z Twittera, które najbardziej wzbudzały zainteresowanie obserwatorów:

Podsumowując… Kenny Omega i Christian Cage jako mistrzowie IMPACT, powroty takich gwiazd jak Matt Hardy, Frankie Kazarian czy Mickie James, debiuty The IInspiration, Matta Cardony i wielu innych, ekspansja Bullet Club, bardzo dobre gale PPV, walka wieczoru Against All Odds zorganizowana w Daily’s Place… A to wciąż tylko ułamek tego co działo się przez cały rok w IMPACT Wrestling. Nawet w samym artykule ciężko było wszystko zmieścić. Wszak, warto chociaż nadmienić, że w 2021 pojawił się nowy tytuł mistrzowski – Digital Media Championship, W. Morrissey zadebiutował i z miejsca stał się czołową postacią, a Matthew Rehwoldt (znany jako Aiden English) został specjalnym doradcą Deonny Purrazzo. Swoje piętno w federacji odcisnęli także zakontraktowani w tym roku, Steve Maclin i Black Taurus.

Czy można nazwać rok 2021 najbardziej szalonym rokiem w historii IMPACT Wrestling? Jak najbardziej! I to w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Wielkie dzięki za przeczytanie tego podsumowania. Niech nowy rok przyniesie nam wszystkim jeszcze więcej wrażeń z oglądania IMPACT! Do następnego!