Artykuł: Polacy w świecie wrestlingu | Część 2

Temat wrestling = Temat taboo. Nie poruszany przez większe polskie media. Otóż nie. Tym razem jest inaczej. W 2020 roku pojawia się coraz więcej tekstów dotyczących wrestlingu. Niektóre są tworzone tak, aby tylko zdobyć wyświetlenia, nie mając większego sensu, ale niektóre można przyjemnie przeczytać i dowiedzieć się z nich sporo ciekawych rzeczy. Czy wrestling w Polsce również się rozwija? Według mnie tak, o czym świadczy rozgłos gal Kombat Pro Wrestling.

29 marca 2020 – to bardzo piękna data. Jest, to 5-rocznica powstania strony MyWrestling. W związku z tym postanowiłem stworzyć drugą część artykułu poświęconemu polskim wrestlerom na co dzień mieszkającym i występującym za granicą. Pierwsza część artykułu powstała 30 listopada 2016 roku i przyjęła się bardzo dobrze. Po publikacji otrzymałem słowa pochwały od ważnych dla mnie osób. Mam nadzieję, że druga odsłona będzie równie przyjemna i nie zawiedzie waszych oczekiwań.

Na pierwszy rzut oka warto przyjrzeć się Jarkowi Nowakowi, który od kilku lat występuje na brytyjskiej scenie wrestlingowej. Swoją przygodę z wrestlingiem rozpoczął w 2016 roku debiutując w szkockiej federacji Reckless Intent Wrestling, w której przez krótki okres czasu był posiadaczem prestiżowego Reckless Intent Hardcore Championship. W 2018 roku miałem okazję przeprowadzić wywiad z Jarkiem, który możecie przeczytać na naszej stronie w zakładce wywiady. Niemniej jednak w życiu prywatnym Pan Nowak jest sympatyczną osobą, która być może w przyszłości zawita na gali Kombat Pro Wrestling. Nie byłoby nic szczególnego w osobie tego wrestlera, gdyby nie fakt, iż oprócz czynnego uprawiania wrestlingu, jako wrestler jest on także pełnoprawnym sędzią wrestlingowym. To jest nie lada wyczyn, który z pewnością zaowocuje w przyszłości. Niespełna tydzień po przeprowadzonym wywiadzie, Jarek został Reckless Intent UK Championem. Było, to dla niego drugie posiadane mistrzostwo w firmie. Niestety z powodu urazu (złamanie nadgarstka) musiał oddać tytuł mistrzowski. W 2019 roku został “Szefem Sztabu” w Reckless Intent pomagając właścicielowi w prowadzeniu tej organizacji. Rok 2019 był przełomowy dla Jarka, ponieważ wtedy udało mu się zadebiutować w federacji Pro Wrestling Spirit podczas jednego z Rumble Matchów. Fani w Discovery Wrestling oraz Source Wrestling mogli podziwiać występy polskiego wrestlera. Niestety z powodu panującej pandemii koronawirusa wszystkie wydarzenia sportowe i rozrywkowe zostały anulowane, bądź przeniesione na inny termin. Tak więc w skrócie, Jarek występuje w:

– Reckless Intent Wrestling (gdzie zazwyczaj trenuje)

– Pro Wrestling Spirit

– Source Wrestling

– Discovery Wrestling (jako sędzia oraz wrestler)

Obraz może zawierać: 5 osób

Obraz może zawierać: 2 osoby

Obraz może zawierać: 2 osoby

Obraz może zawierać: 1 osoba

Drugim polskim wrestlerem mieszkającym i występującym za granicą jest Aleksander Zieliński, znany także jako Schoop, którego możecie kojarzyć głównie z podcastów prowadzonych przez Attitude Mówi, a także ze strony wrestling.pl. Swoją przygodę z wrestlingiem rozpoczął w 2010 roku, wtedy udzielał się na polskiej scenie wrestlingowej jako jeden z niewielu fanów mających pojęcie o tym, co mówią. W przeszłości związany był z nieistniejącą federacją Do or Die Wrestling (pomagał przy organizacji eventu All or Nothing 2), a także komentował jedno z wydarzeń PPV organizowanych przez Kombat Pro Wrestling. 4 lata temu (2016 rok) przeprowadził się na wyspę Jersey, przez co jego zaangażowanie w wrestling w Polsce znacząco spadło. Niemniej jednak, kiedy federacja CIWW opublikowała informację o poszukiwaniu ludzi, którzy pomogą w organizacji show, zgłosił się, ponieważ chciał wypełnić pewnego rodzaju pustkę. Pierwotnie Zieliński miał pełnić rolę sędziego ringowego, jednak booker dołączył go do Royal Rumble Matchu, gdzie miał okazję wystąpić w jednym ze swoich internetowych gimmicków (wcieleń) – Funky Chickena 😀 Co było bardzo zabawne.

Obraz może zawierać: 1 osoba, siedzi

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie na scenie, salon i w budynku

Obraz może zawierać: 3 osoby, ludzie stoją

Następnie warto przyjrzeć się osobie jaką jest Babatunde Aiyegbusi, tak dobrze czytacie. Babs urodził się 26 maja 1988 roku we Wrocławiu. Od najmłodszych lat był związany ze sportem. Przez wiele lat występował w futbolu, a także reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej w tej dyscyplinie. W 2015 roku podpisał kontrakt z federacją World Wrestling Entertainment. W kwietniu 2016 roku dołączył on do systemu rozwojowego WWE Performance Center jako jeden z 10 nowych rekrutów trenujących wrestling przez co stał się kolejnym Polakiem po Ivanie Putskim w największej organizacji na świecie (dot. wrestlingu). 9 lipca pojawił się podczas jednego z live eventów WWE NXT, gdzie wykonał bodyslam na jednym z wrestlerów. 1 października zadebiutował w Battle Royal Matchu, w którym odpadł jako jeden z ostatnich uczestników tego starcia. W ciągu czterech lat pobytu w WWE stoczył ponad 100 walk, niestety nie udało mu się zaliczyć oficjalnego debiutu w NXT TV. W 2018 roku na gali Greatest Royal Rumble w Arabii Saudyjskiej emitowanej na WWE Network ku zaskoczeniu wszystkich wziął udział w tytułowym Greatest Royal Rumble Matchu. Skonfrontował się podczas niego m.in. z Braunem Strowmanem. Na koniec warto wspomnieć, że Babatunde wziął udział w filmie “Turniej główny” jako jedna z kluczowych postaci, którego premiera będzie miała miejsce 10 kwietnia na Netflixie.

Obraz może zawierać: 1 osoba, stoi i okulary przeciwsłoneczne

Obraz może zawierać: 2 osoby

Obraz może zawierać: 1 osoba, uśmiecha się, stoi, buty i spodenki

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba

Niestety w 2016 roku lista Polaków mieszkających i występujących za granicą była nieco większa. Mam nadzieję, że będzie mi dane stworzenie trzeciej części, gdyż nie ukrywam, że jest to mój autorski projekt i chciałbym, aby cieszył się, jak największą ilością odbiorców.