All Japan Pro Wrestling: Historia federacji

All Japan Pro Wrestling, to japońska organizacja pro-wrestling założona w 1972 roku. All Japan Pro Wrestling, to jedna z popularniejszych organizacji wrestlingowych działających w Japonii.

HISTORIA:

*The Giant Baba era (1972–1999)

Federacja została założona przez Shohei ”Giant” Babe oraz braci Momota, którzy w przeszłości, a dokładnie w 1960 roku pracowali w Japan Pro Wrestling Alliance(JWA). 12 lat później, czyli w 1972 roku powyżej wymienieni wrestlerzy opuścili JWA, a następnie rozpoczęli własny projekt, który miał na celu założenie własnej federacji o nazwie”All Japan Pro Wrestling”. Pierwsza gala PPV odbyła się 21 października 1972 roku w Machida City Gym, Tokyo. Następnie Baba założył Pacific Wrestling Federation(PWF), która była rozwojówką All Japan Pro Wrestling. Na samym początku w PWF powstało kilka tytułów min: PWF World Heavyweight Title oraz Regional Title.
W 1990 roku Shohei Baba skupił się na rozwoju młodych wrestlerów, którzy w przyszłości mogli występować wyłącznie w jego federacji. Następnie nastąpiła unifikacja wszystkich tytułów oraz promowanie takich talentów jak: Jumbo Tsuruta, Genichiro Tenryu, Akira Taue, Mitsuharu Misawa, Toshiaki Kawada, czy Kenta Kobashi. Zapaśnicy, którzy przybywali do All Japan Pro Wrestling z innych organizacji nie mieli łatwego życia, ponieważ nie otrzymali pushów.

*Mitsuharu Misawa era (1999–2000)

Dnia 31 stycznia 1999 roku zmarł założyciel AJPW Shohei ”Giant” Baba. Jego następcą został jeden z najlepszych wrestlerów pracujących w AJPW Mitsuharu Misawa. Dnia 28 maja 2000 roku Misawa został odsunięty od stanowiska prezesa federacji. Następnie Toshiaki Kawada i Masanobu Fuchi ogłosili, że zamierzają spełnić ostatnią wolę nieżyjącego Shohei Baby, który przed śmiercią powiedział, że chce, aby All Japan Pro Wrestling nadal istniało i rozwijało się. Kawada i Fuchi podpisali kontrakty z wrestlerami oraz sędzią Kyohei Wada dzięki temu organizacja nie upadła.

*The Pro Wrestling Noah exodus

Dnia 16 czerwca 2000 roku odbyła się specjalna konferencja prasowa, podczas której ogłoszono, że 24 z 26 rodzimych wrestlerów przedłużyło umowę z federacją. W konferencji wzięło udział ok 100 dziennikarzy i fotografów. Misawa oznajmił, że na początku sierpnia zadebiutuje nowa organizacja. Misawa został zapytany przez jednego z dziennikarzy na temat porzucenia nazwy All Japan Pro Wrestling. Prezes odpowiedział, jest to dobry ruch z jego strony, ponieważ wrestling rozwija się w niesamowitym tempie. Dzień później Misawa ogłosił, że nowa federacja nazywa się”Pro Wrestling NOAH”.

Dnia 28 czerwca 2000 roku Misawa ogłosił, że Pro Wrestling Noah zadebiutuje 5 i 6 sierpnia w Tokyo.

*Odbudowa

Dnia 2 lipca w Korakuen Hall, syn zmarłego Baby ogłosił, że będzie występował w All Japan Pro Wrestling jako Giant Baba co nie spodobało się publiczności. W 1990 roku powstał tag team, w którego skład wchodził Genichiro Tenryu i Kawada, którzy 23 lipca wzięli udział w tag team matchu, a ich rywalami byli Maunnakea Mossman & Stan Hansen. Dnia 20 lipca 2000 roku poniżej wymienione gwiazdy wzięły udział w ostatnich pojedynkach dla All Japan Pro Wrestling:
Yoshinobu Kanemaru, Takeshi Morishima, Naomichi Marufuji, Kentaro Shiga, Takeshi Rikio, Mitsuo Momota, Rusher Kimura, Haruka Eigen, Tsuyoshi Kikuchi, Kenta Kobayashi, Takao Omori, Yoshihiro Takayama, Jun Izumida, Masao Inoue, Yoshinari Ogawa, Akira Taue, Jun Akiyama i Mitsuharu Misawa. Po live evencie do ringu przybył Dr Death Steve Wiliams, który spojrzał na Misawe, a następnie oznajmił, że zmierzą się ze sobą w starciu singlowym. Hansen otrzymał miano nowego Chairmana of All Japan Pacific Wrestling Federation, a jego poprzednikiem był James Blears.

*All Japan vs. New Japan (2000–2002)

Na początku września 2000 roku powstał konflikt na linii All Japan Pro Wrestling vs New Japan Pro Wrestling, ponieważ prezesi powyżej wymienionych organizacji nie mogli wspólnie dojść do porozumienia. Konflikt zakończył się 11 stycznia 2002 roku, lecz nie wiadomo w jaki sposób oraz co było powodem zakończenia sporu.

*Pro Wrestling Love era (2002–2012)

10 lipca 2007 roku Hiroshi Hase został nowym Chairmanem PWF, po tym jak dobrowolnie z federacją rozstał się jego poprzednik Hansen. Warto wspomnieć, że Hase jest trzecim prezesem w historii PWF. Dnia 7 czerwca 2011 roku, Keiji Mutoh ogłosił, że zrezygnuje z funkcji prezesa All Japan Pro Wrestling, a jego następcą został Masayuki Uchida. Dnia 28 sierpnia 2012 roku AJPW i Gaora TV poinformowali, że w AJPW powstanie nowy tytuł o nazwie”AJPW Gaora TV Title”. Turniej, który wyłonił zwycięzcę trwał od 8 września do 7 października. Zwycięzcą oraz pierwszy mistrzem AJPW Gaora został Seiya Sanada, który w finałowym starciu pokonał Yasafumi Nakanoueno.

*Nobuo Shiraishi era (2012–OBECNIE)

W dniu 17 marca 2013 roku Hiroshi Hase ogłosił, że rozstaje się z federacją, a jego zastępcą na stanowisku prezesa PWF został Kenta Kobashi, który 11 maja zakończył karierę profesjonalnego wrestlera i skupił się na nowej roli.

Pozostałe tytuły:

*NWA International Junior Heavyweight Championship (nowa nazwa,to AJPW World Junior Heavyweight Championship)
*AJPW All Asia Heavyweight Championship
*PWF United States Heavyweight Championship