Adam Polak: Wywiad dla MyWrestling

Adam Polak to najbardziej doświadczony, obecnie walczący Polak. Swoją popularność zyskał występami w wXw oraz zdobyciem pasa mistrzowskiego CZW Ultraviolent Underground.

 

1. Cześć Adam! Na początku chciałbym podziękować, że zgodziłeś się na tą rozmowę. Jesteś najbardziej doświadczonym obecnie walczącym polskim wrestlerem, jednak nigdy nie miałeś okazji występować w Polsce. Opowiedz nam, jak to się stało, że wyjechałeś z Polski? I gdzie obecnie przebywasz?

– Dziękuję za możliwość przemówienia do polskich fanów wrestlingu. To zawsze sprawia przyjemność. Moja rodzina pochodzi z Krakowa, ale kiedy byłem małym dzieckiem, przenieśliśmy się do Holandii, gdzie nadal mieszkam.

2. Planujesz w najbliższym czasie swój powrót do Polski?

– Ostatnimi laty odwiedzam Polskę coraz częściej, jednak nie zamierzam przeprowadzać się w najbliższym czasie. Przyzwyczajam się łatwo, ale kiedy mieszka się gdzieś przez dłuższy okres czasu, to wygodnie jest załatwiać sprawy tam, bo rozumie się już ogólne funkcjonowanie rzeczy. To wciąż sprawia, że Holandia jest najbardziej dogodnym miejscem dla mnie.

3. Ok, to teraz przejdźmy do wrestlingu. Kiedy się tym zainteresowałeś oraz kiedy po raz pierwszy postawiłeś stopę w ringu?

– Jestem fanem wrestlingu tak długo odkąd pamiętam. Zaczynałem oglądać WWF kiedy miałem 2 lub 3 lata, zostałem zahipnotyzowany przez te wszystkie barwne postacie. To była kreskówka z prawdziwego życia. Potem wrestling zniknął z telewizji i pozostało mi wspomnienie, że zwykłem kiedyś oglądać “coś fajnego z wielkim błyszczącym “W” w logo”. Nie było tego aż do połowy końcówki lat 90. Wtedy udało mi się obejrzeć wrestling ponownie. Po okresie boomu z Monday Night Wars, zostałem uzależniony. Kiedy przybył Internet, dowiedziałem się, że niektórzy ludzie w Holandii trenują wrestling. Bas van Kunder, jeden z holenderskich wrestlerów, był trenowany przez Afę the Wid Samoan i uczył się na jego wiedzy. Ja zacząłem trenować w końcówce XX w. (2000 r.), pod koniec 2001 roku wszedłem do ringu po raz pierwszy biorąc udział w Battle Royal. Od tego czasu występowałem i trenowałem wrestling jak tylko mogłem.

4. Miałeś okazję występować w wielu federacjach. Mógłbyś powiedzieć gdzie już występowałeś oraz jaki swój występ wspominasz najlepiej?

– Pracowałem dla wielu organizacji. Jest ich zbyt wiele, aby wszystkie wymieniać. Najbardziej znaną federacją w mojej karierze było Westside Xtreme Wrestling z Niemiec. Niedawno wróciłem do nich po kilku latach przerwy jako manager Roberta Dreisskera, austriackiego wrestlera. Zaczynałem w Freestyle Championship Wrestling, w Holandii. Obecnie jest to nieaktywna organizacja, w której jednak świetnie mi się walczyło.

5. Jaki styl preferujesz?

– Osobiście zawsze wolałem dość podstawowy styl. To co dzieje się pomiędzy ruchami wykonywanymi w ringu potwierdza to, moją silną wiarę w ten typ wrestlingu. Jestem wierny również staremu europejskiemu stylowi, który od dawna jest pomijany. Ostatnio coraz więcej osób stara się oglądać stare materiały World of Sport oraz CWA dzięki YouTube.

6. Jesteś tym którego fani uwielbiają, czy może tym na którego buczą? 😉

– Generalnie ludzie są ksenofobami, więc mają tendencję do buczenia na mnie. Myślę jednak, że oni lubią mnie nienawidzić…

7. Pamiętasz może jakąś śmieszną lub ciekawą historyjkę/zdarzenie, który przytrafiło ci się na ringu lub na backstage’u?

– Cóż.. mogę wam opowiedzieć o tym jak, widziałem młot używany podczas jednej z walk wczesnym wieczorem, a później w nocy ten sam młot walił w drzwi nowo wybudowanego domu promotora. Był to pijany wrestler (nie ja haha) szukający miejsca do spania. Myślę jednak, że najlepiej jest zachować pewne rzeczy prywatne, aby chronić winnych i niewinnych.

8. W 2010 roku miałeś po raz pierwszy wystąpić w Polsce, na gali Do or Die Wrestling (DDW). Dlaczego nie doszło do Twojego występu?

– To jest obecnie zamknięta historia. Poznałem promotora DDW w Szwajcarii w 2005 roku podczas pokazu wrestlingu. Bardzo przyjazny facet. Kiedy zapoczątkował gale w Polsce, byłem podekscytowany, móc pracować razem z nim, jednak z powodu źle rozplanowanego harmonogramu, nie mogłem zjawić się na początku. Gdy, wreszcie mieliśmy ustaloną datę, i miałem przylecieć walczyć dla niego w 2010 roku, zbiegło się z tym straszne nieszczęście, czyli katastrofa polskiego samolotu, gdzie zginął prezydent Lech Kaczyński. Nie jestem pewien, czy gala została odwołana, ale to było w zasadzie nie możliwe, abym mógł wtedy przylecieć do Polski.

9. Rok temu w naszym kraju powstała kolejna profesjonalna organizacja – Maniac Zone Wrestling (MZW). Jesteś zainteresowany występami w tej organizacji?

– Dotąd nigdy wcześniej nie słyszałem o MZW, ale bardzo bym chciał występować w Polsce i w ogóle wyciągnąć pomocną dłoń do lokalnej wrestlingowej sceny. Jestem pewien, że uda mi się dowiedzieć, czy są zainteresowani.

10. Przejdźmy do mainstreamu. Oglądasz WWE lub TNA?

– Nie mogę oglądać tyle wrestlingu ile bym chciał, ale chcę nadrobić zaległości oglądając produkt WWE od czasu do czasu. Oglądałem WrestleManię i naprawdę mi się podobała! TNA nie oglądałem “od wieków”. Cały czas wrestling staje się coraz bardziej dostępny. Bardzo chciałbym oglądać również trochę więcej NJPW…

11. Kto jest Twoim ulubionym wrestlerem?

– Generalnie jako osoba jestem mniej skłonny do idolatrii kogoś. Nigdy nie miałem ulubionego wrestlera, nawet jako dziecko. Nie oznacza to, że nie lubię oglądać niektórych wrestlerów szczególnie.

12. Niedawno w WWE oficjalnie zadebiutował Sting. Co o tym sądzisz?

– WrestleMania 31 już minęła. Nie widziałem wiele przygotowań, ale oglądałem ten event i uważam, że walka ta wyglądała dokładnie tak jak miała wyglądać. Przyniosła długo oczekiwaną nostalgię.

13. Wrestling to bardzo niebezpieczne zajęcie. Miałeś już w swojej karierze jakąś poważniejszą kontuzję?

– Mam całkiem duży, taki sam uraz obu ramion, gdzie mój obojczyk kostny przeniósł się i częściowo jest luzem. Na szczęście nie jest to zbyt groźne (choć czuję to codziennie). Niedawna śmierć Perro Aguayo Jr. sprawia, że zdajesz sobie sprawę z tego jak niebezpieczny może być wrestling.

14. Co powiedziałbyś tym, którzy chcą tak jak Ty, zostać wrestlerem?

– Musisz być pewien, że tego chcesz. Wrestling to nie tylko to co fani widzą w ringu. Jest to też mnóstwo ciężkiej pracy i zmarnowanych godzin. Jeśli zdecydujesz, że naprawdę tego chcesz, staraj się znaleźć pomoc wśród wielu renomowanych trenerów i proś o rady bardziej doświadczonych od ciebie.

15. Czym zajmujesz się poza wrestlingiem?

– Kocham podróże! Chciałbym zobaczyć więcej Ameryki Północnej w przyszłości. Zwiedzanie Azji także jest na mojej liście. Naprawdę uważam, że poszerzanie swoich horyzontów pomaga zrozumieć życie w ogóle a także daje to dużo frajdy.

16. Ok. Dzięki za wywiad! Powodzenia w dalszej karierze i obyś zadebiutował kiedyś na polskim ringu!

– Dziękuję! Jak powiedziałem ; Bardzo chciałbym występować i przyczynić się do rozwoju wrestlingu w Polsce!

 

Wywiad przeprowadził Patryk Dereszyński