Tassilo Jung: Wywiad dla MyWrestling

Tassilo Jung to jeden z czterech dyrektorów Westside Xtreme Wrestling (wXw) – jednej z największych federacji wrestlingowych w Europie. W poniższym wywiadzie dowiecie się m.in. jaki stosunek ma wXw do innych federacji oraz co pan Jung sądzi o Adamie Polaku.

Poniżej wywiad w polskiej i angielskiej wersji językowej:
The following interview in Polish and English language versions:

1. Westside Xtreme Wrestling to bez wątpienia jedna z największych federacji w Europie! Dla tych którzy jednak nigdy dotąd nie słyszeli o wXw, mógłby Pan przedstawić po krótce działalność tej federacji?

– wXw jest wiodącą federacją pro wrestlingu w Niemczech. Każdego roku odbywa się około 60 naszych eventów skupionych głównie na terenie Niemiec. Sprzedajemy także płyty DVD oraz sporo innych gadżetów.
Jako produkt poboczny prowadzimy także szkołę wrestlingu tj. wXw Wrestling Academy. Szkoła ta osadzona jest w Essen, a wewnątrz znajdują się: ring do wrestlingu, powierzchnia z matami, siłownia, a także pokój do ćwiczenia przemówień. Istnieje także możliwość zamieszkania przy Akademii dla adeptów bądź wrestlerów z odległych miejsc.

2. Jak wiemy, jest Pan jednym z dyrektorów wXw. Kiedy objął Pan te stanowisko i co należy do Pana zadań?

– Sędziowałem i zapowiadałem pierwszą walkę w historii wXw 24 grudnia 2000 r, więc od zawsze byłem związany z tą federacją. Poprzedni właściciel miał nawyk zapowiadać koniec wXw raz do roku. Na początku 2006 roku wraz z Felixem Kohlenberg’iem oraz Christianem Jakobi’m odkupiliśmy wXw od poprzedniego właściciela. W tym okresie wszyscy szliśmy właśnie na studia, więc był to tylko nasz poboczny projekt. Od tego czasu wXw urosło aż do tego czym jest w tej chwili. W tym momencie federacja jest pełnowymiarową pracą dla wielu osób. Oczywiście, każdy z nas robi absolutnie wszystko. Obecnie jestem częścią naszego Creative Team, jestem odpowiedzialny za nasz cotygodniowy program publikowany na YouTube – Shotgun, prowadzę naszą stronę, jak również kanały social media, jestem odpowiedzialny za nasz dział prasowy, a także relacje z zawodnikami. Robię plany logistyczne dla wrestlerów i naszego teamu (organizacja podróży, zakwaterowanie w hotelu), odpowiedzialny jestem również za dużą część finansów … są na pewno jeszcze jakieś mniejsze rzeczy o których zapomniałem w tym momencie.

3. Oprócz obecnej pracy, zajmuje się Pan także sędziowaniem walk, ale sam także stoczył Pan już wiele walk w wrestlingowym ringu. Kto Pana przygotowywał do zostania wrestlerem?

– Trenowałem aby zostać sędzią. Uważam, że ważne jest aby mieć chociaż podstawowy trening wrestlerski chcąc być dobrym sędzią. Zacząłem treningi z Thomasem Bladem, a potem dostałem potem możliwość szkolenia dla sędziów pod okiem Gerda Völlinka. Wątpię, aby któreś z tych nazwisk wiele znaczyło dla naszych czytelników.

4. Ostatni pojedynek stoczył Pan w 2011 roku. Co było przyczyną zaprzestania kariery wrestlera? I czy zamierza Pan jeszcze kiedyś wrócić do uprawiania wrestlingu?

– Zacznę od tege, że nie wydaje mi się, żebym miał kiedykolwiek karierę wrestlera. Głównie sędziowałem i to jest to w czym jestem dobry. Próbowałem wielu rzeczy takich jak właśnie zapowiadanie, bycie managerem, komentowanie i zapasów do pewnego stopnia. Jednakże żadnej z tych rzeczy nie poświęciłem sie tak, jak właśnie sędziowaniu. Dużo radości sprawiało mi występowanie w okazjonalnych walkach, ale uważam, że skoro są ludzie którzy ciężko pracują aby uprawiać wrestling, to oni powinni to robić a nie ja.

5. wXw jest federacją popularną w całej Europie, ale głównym celem federacji są oczywiście niemieccy fani. Ile osób przychodzi na wasze gale?

– W czasie jednej trasy przewija się około 10.000 ludzi, a pojedyncze gale osiągają widownię około 500-600 osób.

6. Zorganizowaliście już mnóstwo eventów… Ile planujecie zorganizować w 2016 roku i jakie są ogólne plany wXw właśnie na ten rok?

– W 2015 zaliczyliśmy duży progres. W obecnym roku nie będziemy tyle eksperymentować. Na naszej trasie pojawi się kilka nowych miast, jednak naszym głównym celem jest zwiększenie widowni w tych miastach, w których już bywaliśmy. W sumie spodziewamy się pomiędzy 60 a 70 eventów. Do tego dochodzą oczywiście miesięczne eventy wXw Wrestling Academy.

7. W Niemczech oprócz Westside Xtreme Wrestling funkcjonują też inne organizacje. Traktujecie je jako konkurencję, nie zwracacie na nie większej uwagi, czy może dążycie do podjęcia współpracy?

– To w dużym stopniu zależy od tych organizacji. Jesteśmy silnie związani z niektórymi z nich. Na przykład niektórym organizacjom pożyczamy ring lub wypożyczamy zawodników. Niektórym pomagamy do tego stopnia, że zajmujemy się wszystkimi relacjami z zawodnikami i załatwiamy całą logistykę. Jesteśmy dumni z tego, że wXw jest liderem rynku wrestlingu w Niemczech, więc oczywiście obserwujemy inne federacje. Dotąd nie staraliśmy się pracować na przeciwko innym, co jest dla mnie bardzo ważne. Konkurencja powinna inspirować do bycia lepszym, a nie do kłótni z innymi.

8. Ostatnio w Niemczech prężnie rozwija się organizacja Next Step Wrestling o której pewnie Pan już słyszał, gdyż występują tam m.in. zawodnicy wXw – Franz Engel, Laurence Roman itd. Co może Pan powiedzieć o tej organizacji?

– Next Step jest jedną z naszych partnerskich organizacji. Nasza współpraca zaczęła się, gdy Axel Tischer (znany jako Alexander Wolfe w NXT) prowadził ich szkołę i przedstawił nam właśnie: Engela, Romana oraz Ilja Dragunova. Dużo pomagali nam podczas naszych eventów w Dreźnie. Czasami używamy do organizacji naszych eventów ich ringu, a od czasu do czasu spotykamy się na nich. Bywa, że Next Step wysyła swoich zapaśników na nasze gale, a kiedy indziej to my wysyłamy swoich zawodników na ich eventy. Oczywiście są oni mniejszą organizacją, jednak mamy pewność, że możemy na nich polegać.

9. W Polsce również mamy wrestlingowe organizacje na których oprócz naszych polskich wrestlerów występują także niemieccy. Mam na myśli głównie organizację MZW – Maniac Zone Wrestling, gdzie w rosterze znaleźć można m.in. Ricka Baxxtera, czy Roberta Kaisera. Na galach MZW obecne są również młode talenty takie jak wspomniani wcześniej Franz Engel i Laurence Roman. Czy możliwa jest w przyszłości współpraca pomiędzy MZW, a wXw?

– Nie widziałem nic od MZW więc nie mogę tego skomentować.

10. Na gali MZW Champions War II, która miała miejsce 10 stycznia w Głuchołazach doszło do historycznej walki, ponieważ poznaliśmy pierwszego w historii mistrza MZW. Został nim Justin Joy, który po naprawdę solidnej walce pokonał Shadowa. Zdecydowanie jest to przyszłość europejskiego wrestlingu… Czy widziałby Pan polskich wrestlerów (właśnie takich jak Justin Joy i Shadow) na galach Westside Xtreme Wrestling?

– Wszyscy zawodnicy, którzy chcieliby pracować dla wXw są mile widziany na naszych corocznych tryout’ach. W tym momencie tryouty na 2016 rok już się skończyły, zaś zgłoszenia na edycję 2017 zaczniemy przyjmować w październiku lub listopadzie.

11. Obecnie w rosterze wXw można znaleźć jednego Polaka – to Adam Polak. Jak ocenia Pan umiejętności tego wrestlera, a obecnie managera stajni Cerberus?

– Uważam, że Adam Polak ma doskonały umysł do wrestlingu. Jego praca zarówno jako managera jak i konsultanta kreatywnego wyprzedza wszystko co zrobił jako wrestler z łatwością.

12. Czy Westside Xtreme Wrestling organizuje także gale poza terenem Niemiec? Jeśli tak, to czy jest szansa na zorganizowanie eventu w Polsce?

– Nasze gale gościły już w Belgii, w Czechach, Szwajcarii, Anglii, USA oraz Japonii. Naszym głównym rynkiem są Niemcy, więc w tym momencie nie działamy aktywnie w innych państwach. Jeśli lokalna federacja jest zainteresowana sprowadzeniem wXw gdziekolwiek, czy to w Niemczech czy poza, jesteśmy zawsze szczęśliwi mogąc porozmawiać o szczegółach.

13. Do kogo dokładnie skierowany jest produkt wXw? Na gale przychodzą tylko dorosłe osoby, czy są to także rodzice z dziećmi?

– wXw jest otwarte na wszystkich fanów wrestlingu i ludzi wystarczająco otwartych aby dać szansę wrestlingowi. Zazwyczaj na widowni pojawiają się także dzieci, mimo, że według mnie nie czynimy żadnych starań aby nasz produkt był skierowany w szczególności do dzieci tak jak to robi np. WWE. Naszą główną grupą docelową są ludzie od 16 do 39 roku życia, z wyjątkami w obie strony.

14. Dziękuję za wywiad! Czy jest coś co chciałby Pan przekazać na koniec specjalnie dla naszych czytelników? 🙂

– wXw jest produktem z historią, chcemy być źródłem rozrywki. Dla naszych fanów nie posługujących się językiem niemieckim, a chcących w pełni bawić się przy naszych produkcjach prowadzimy naszą tygodniówkę wXw Shotgun w języku angielskim od sierpnia. Dajcie nam szansę i zobaczcie jak Wam się spodoba wXw. Dziękuje za poświęcony czas i za czytanie.

 

ENGLISH VERSION:

1. Westside Xtreme Wrestling is without doubt one of the biggest federations in Europe! For those who do, however, have never heard of wXw, could you briefly introduce the activities of this federation?

– wXw is the leading pro wrestling company in Germany. We run about 60 live events a year, focussing mainly on Germany. Next to the live events we are in the business of selling DVDs and on demand videos as well as plenty of merchandise.
As a side project of wXw we run Germany’s only wrestling school that is open on six days a week, the wXw Wrestling Academy. The Academy is based in Essen and is a state of the art training center including wrestling ring, a mat area, promo room and weightlifting equipment. There is also the possibility to live at the Wrestling Academy for a while which students from further away as well as pro wrestlers can do while training and/or working for wXw.

2. As we know, you are one of the CEO of wXw. When you took over this position and what belongs to your tasks?

– I refereed and ring announced the very first match for wXw on December 24th of 2000, so I have always been involved in the promotion. The previous owner had the habit of declaring the end of wXw about once a year. Early 2006 I got Felix Kohlenberg (who had been involved in booking and talent relations for a couple of years by then) and Christian Jakobi (who at this point only acted as an on-air manager) together and we bought wXw from the previous owner. Back then we were
all going to university, so this was very much a side-project. Over time wXw grew into the company it is today. This is very much a fulltime job for a couple of people by now.
Of course it started out with the three of us doing absolutely everything. Nowadays I am part of our creative department, I am responsible for our weekly YouTube format Shotgun, I handle our homepage as well as our social media channels, I am in charge of our press department as well as talent relations. I do logistics for the wrestlers and the team (travel arrangements, hotel accomodations), I also handle a big piece of finances … there surely are some smaller things I am forgetting at this point.

3. In addition to the current work do you do as referee, but also you been in many matches of the wrestling ring. Who do you prepare to become a pro wrestler?

– I trained to become a referee. I believe it is important that you do at least some beginner training as a wrestler in order to be a good referee. I started with Thomas Blade and got additional referee training by Gerd Völlink. I doubt any of those names mean much to your readers though.

4. The last match you fought in 2011. What was the reason to stop pro wrestling career? And do you intend to again return to practicing pro wrestling?

– I do not think I had a career as a wrestler, let me start with this. I have mainly refereed and that’s what I am good at. I have tried out ring announcing, managing, commentating, wrestling to a certain extent, but haven’t seriously committed to any of those as much as I had to refereeing. I had a lot of fun doing occasional matches as a wrestler, but then I believe there are people who work very hard to do so. They should be the ones wrestling, not me.

5. wXw is a federation of popular across Europe, but the main aim of the federation is of course the German fans. How many people come to your events?

– At this point we have about 10.000 fans per tour with our bigger events drawing roughly about 500-600.

6. Already have organized lots of events… How much you plan to organize in 2016 and what are the general plans wXw just for this year?

– Last year we have expanded a lot, 2016 should be a year of less experiments. There are a few new towns we are putting into the wXw tour calendar this year, but our main goal for 2016 is the grow audiences in the towns we have already been running. I would assume that we are going to come in between 60 and 70 events this year. This is in addition to the monthly events of the wXw Wrestling Academy of course.

7. In Germany, in addition to Westside Xtreme Wrestling also operate other organizations. You treat them as competition, you do not pay much attention, or maybe you aspire to cooperate?

– It very much depends on the promotion itself. We are very strong ties with certain promotions for which we handle part of their business, starting with ring rental and booking selected talent for them to the point where we handle all talent relations and logistics for them. We take pride in wXw being the market leader in Germany, so of course we do have an eye on other promotions. To this point we haven’t ever actively worked against anybody and this is important to me. Competition should inspire you to be better rather than to screw with others.

8. Recently, in Germany, a rapidly growing organization Next Step Wrestling with which you probably already heard, because there are, among others, wXw wrestlers – Franz Engel, Laurence Roman etc. What can you say about this organization?

– Next Step is one of our partner promotions. Our cooperation started when Axel Tischer (NXTs Alexander Wolfe) ran their school and introduced Ilja Dragunov, Franz Engel and Laurance Roman to us. They have also helped us a lot in running our Dresden events. At this point we are using their ring for some of our events and get together once in a while. At times Next Step sends wrestlers to our Academy events,
at times we send wrestlers to Next Step events. Of course they are a smaller promotion at this time, yet they are extremely reliable partners.

9. In Poland also we have a pro wrestling organizations, which in addition to our Polish wrestlers are also German. I mean mainly the organization of MZW – Maniac Zone Wrestling, where their roster can be found, among others, Rick Baxxter and Robert Kaiser. At MZW events are also present young talents such as the previously mentioned Franz Engel and Laurence Roman. Is it possible in the future cooperation between the MZW and wXw?

– I have never seen anything from MZW so I cannot comment on this.

10. At MZW Champions War II, which took place on 10 January in Głuchołazy, Poland there was a historical battle, because we know first-ever MZW Champion. It was Justin Joy, who after a really good match defeated Shadow. This is definitely the future of European wrestling … Have you would see Polish pro wrestlers (just like Justin Joy and Shadow) for Westside Xtreme Wrestling events?

– All wrestlers who would seriously like to work for wXw are very welcome to apply to our yearly tryouts. At this point the 2016 tryouts are over, application process for 2017 will start during October or November.

11. Currently, in the wXw roster you can find one Polish man – Adam Polak. How do you assess the abilities of the wrestler and currently manager of the stables Cerberus?

– I believe Adam Polak has an excellent mind for wrestling. His work both as a manager as well as a creative consultant surpasses everything he has ever done as a wrestler with ease.

12. Is Westside Xtreme Wrestling also organizes events outside of Germany? If so, is there a chance to organize the event in Poland?

– We have done events in Belgium, the Czech Republic, Switzerland, England, the USA and Japan in the past. Our core market is Germany, so at this point we aren’t actively pursuing other countries. If a local promoter is interested into bringing wXw anywhere, being it inside or outside of Germany, we are always happy to get together and talks terms.

13. Who exactly is aimed at wXw product? At the events come only adults, whether they are also parents with children?

– wXw is open to all wrestling fans and/or people generally open-minded enough to give wrestling a chance. We usually have kids in the audience as well, even though I believe we are not making any effort to cater especially towards kids as e.g. WWE does. Our core audience is between the age of 16-39 with there being exceptions to both sides.

14. Thanks for the interview! Is there anything else you would like to pass at the end especially for our readers? 🙂

– Very much so. wXw is a story-driven product, we aspire to entertain. In order for non-German-speaking wrestling fans being able to fully enjoy us our weekly format wXw Shotgun has been available in English since August. Give it a try and see how you like wXw. Thank you for your time, thanks for reading.