Phil Richards: Wywiad dla MyWrestling

Po ponad rocznej przerwie wznawiamy serię wywiadów z osobami zarządzającymi federacje wrestlingowe na całym świecie. Jak pamiętacie, zaczęliśmy od Westside Xtreme Wrestling, a dziś pod odstrzał pytań padł Phil Richards – prezes Coventry Pro Wrestling, federacji mającej siedzibę w Wielkiej Brytanii. W rosterze CPW znajduje się m.in. pierwszy w historii mistrz MZW Justin Joy, a zauważalny staje się także Damien Rothschild, były zawodnik KPW. Jeśli jesteście ciekawi jak funkcjonuje lokalna brytyjska federacja, zapraszamy do lektury! 🙂

Poniżej wywiad w polskiej i angielskiej wersji językowej:
The following interview in Polish and English language versions:

1. Zaczniemy do nietypowego pytania. Czy dla promotora takiego jak Pan, ciężkim zadaniem jest utworzenie federacji wrestlingu w Wielkiej Brytanii?

– Po pierwsze dziękuję za możliwość rozmowy z tobą. Założyliśmy CPW prawie 4 lata temu z wizją i pasją do wrestlingu i szczerze mówiąc łatwo jest utworzyć federację. Trudność polega na utrzymaniu i rozwijaniu twojego produktu, to jest ciężka część bycia promotorem, pojawiają się nowe wyzwania, aby wyprzedać każde show i na pewno pierwszych kilka lat jest bardzo trudnych, widzisz jak to działa i zdajesz sobie sprawę z tego, że znacznie różni się to od twojego pierworodnego założenia.

2. Coventry Pro Wrestling to mała lokalna federacja, tak przynajmniej mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. A, jak Pan opisałby swoją organizację?

– Dokładnie, to mała lokalna federacja (śmiech). Oczywiście mamy plany i ambicje rozwoju z roku na rok. Naszym pierwszym celem było pełne ustabilizowanie się i dobra sprawność finansowa, to się udało. Po drugie stworzenie solidnego fundamentu naszych fanów, których nazywamy CPW Galaxy. Co każde show sprzedajemy ponad 70 miejsc siedzących tym samym osobom. Jest to znak, że dajemy fanom to czego chcą. Po trzecie chcemy poprawić produkcję widowiskową, aby nasi fani mieli najlepsze przeżycia i jesteśmy w trakcie poprawy tego w czwartym roku naszego istnienia.
Miałem 5-letni plan w moim umyśle, kiedy zakładałem CPW i z każdym rokiem sądzę, że CPW jest na dobrej drodze do osiągnięcia wyznaczonych celów, jestem z tego dumny.

3. Czas na trochę historii. W którym roku zostało utworzone CPW oraz jakie wydarzenie związane z federacją wspomina Pan najlepiej?

– CPW powstało w 2013 roku, a nasze pierwsze show nazywało się „Trespass”. Nigdy nie zapomnę tamtej nocy (śmiech)!
Gdy, zaczynaliśmy na naszej każdej gali pojawiała się jedna walka bokserska! Umożliwiło to nam budowanie fundamentu dla fanów o którym już mówiłem wcześniej, a jednocześnie było to opłacalne finansowo. Patrząc wstecz był to dziwny mix, nawet niektórzy fani mówili, że to nigdy nie działało, jednakże przez 4 lata CPW jest własną jednostką, mamy placówkę szkoleniową Gain & Glory, a także mamy organizację bokserską stworzoną na bazie tego eksperymentu. Wraz z management teamem myślimy, więc, że wyszliśmy przez to na dobre.. wszystko jest częścią planu (śmiech).
Jest tak wiele wspomnień, które się wyróżniają…
Chociażby nasze pierwsze historyczne show, które jest teraz najważniejszym w roku.
Dawanie szansy wielu nowym talentom, czego inni nie chcieli zrobić takim jak Lizzy Styles, Nadia Sapphire, Ethan Silver, Drew Parker, Dan Evans, Disco Bert Fabulous, Danny O’Neil i pozostałym.
Praca z niesamowitymi zawodnikami jak Pete Dunne, Golden Boy, Flash Morgan Webster, Brandon Thomas, lista nie ma końca, a jak widzimy, Wielka Brytania posiada fantastyczne talenty. W momencie kiedy zaczynaliśmy, w moich oczach poziom był nawet lepszy.
Myślę, że każde show przynosi nowe wspomnienia, dlatego robię to co robię.

4. Jakie było największe nazwisko sprowadzone na galę CPW?

– Mieliśmy Mr. Andersona lub jak lubię go nazywać Mr. Keenedy’ego! Był on ogromnie profesjonalny, sprawdzony stosunek jakości do ceny. Oprócz niego mamy 3 osoby, które bardzo sprawdzają się jako wrestlerzy i są doskonałymi osobami.

Disco Bert Fabulous
Bert jest świetnym gościem i rozrywkowym performerem, gdy zaczyna grać jego muzyka, ten biznes podnosi się. Bert osiągnął sukces w CPW ciężką pracą i poświęceniem dla naszej organizacji, może być bardzo dumny, gdy fani widzą go w akcji.

Dan Evans
Dan jest tym co ja nazywam Pound 4 Pound (red. termin używany często w sportach walki) w CPW. To rzadki talent, który za każdym razem chce skraść show zarówno w ringu jak i poza nim. Dan zrobił bardzo wiele dla CPW, zwłaszcza jeśli chodzi o przyszłych zawodników, pomaga im w akademii NextGen i jest doskonałym wzorcem dla adeptów.

Lizzy Styles
Lizzy jest naszą najbardziej utytułowaną zawodniczką (6-krotna mistrzyni kobiet), a ma dopiero 18 lat. Przyjęliśmy ją, gdy miała 14/15 i była bardzo nieśmiała, dziś jest jedną z najlepszych zawodniczek w Wielkiej Brytanii. Jeśli dalej będzie skupiona, jest w stanie robić wspaniałe rzeczy także poza krajem i każdy będzie z niej dumny.

5. Ile osób przychodzi na gale?

– Liczby mogą się różnić. Nasi hardcorowi fani, którzy przychodzą na show i uczestniczą w show sprawiają, że jesteśmy z nich bardzo dumni.. Uwierz mi, są szaleni, niepowtarzalni i lojalni, najlepsi na świecie.

6. Czy jest w pobliżu Coventry Pro Wrestling, jakaś inna federacja, którą traktuje Pan jako konkurencję?

– Nie patrzymy już na inne federacje jako konkurencję i rywali, tylko skupiamy się na naszym własnym produkcie za którym podążają fani. Gdy oni są szczęśliwi, my jesteśmy szczęśliwi.

7. Gdyby jakiś wrestler chciał wystąpić na gali CPW, co musi zrobić?

– Uderz do mnie na facebookowy fan page CPW. Jak można się domyślić, dostajemy tam dużo pytań o to, ale ważne jest, żeby napisać własną, indywidualną wiadomość, a nie skopiowaną i wysłaną do 100 innych organizacji.
Uwielbiamy budować własne gwiazdy i dawać im platformę od adeptów do gwiazd CPW. Obecny CPW Heavyweight Champion Tom Lindsay jest produktem naszej akademii, który jest historią sukcesu. Jestem bardzo dumny, że mogę uczestniczyć w tym procesie.

8. Obecnie w CPW występuje m.in. reprezentant Polski (choć jak sam twierdzi, pochodzi prosto z kobiecych serc) – Justin Joy. W jaki sposób były mistrz Maniac Zone Wrestling trafił do Pana federacji oraz jak Pan ocenia jego umiejętności? Czy jest to materiał także na mistrza CPW?

– Justin Joy jest po pierwsze wspaniałym człowiekiem i świetnym przykładem tego jak powinien wyglądać wybitny talent. Jest zawsze skromny i pełny szacunku we wszystkich aspektach działalności. Usłyszałem o nim dzięki naszemu zawodnikowi ‚FIFI’ Nathanowi, który był na treningu z Robbie E w grudniu ubiegłego roku, a Justin akurat pracował nad show na którym Robbie występował, a także znał Nathana z treningów z Birmingham. Pomógł on także nam zorganizować galę z udziałem Robbiego i Nathana, który bardzo go chwalił jako performera. Ściągnąłem go do nas i natychmiast sprawiłem, żeby stał on się członkiem naszego rosteru. On ma wszystkie narzędzia potrzebne do tego, aby stać się czołowym graczem w CPW, zresztą udaje mu się to. Może jeszcze tego nie widać, ale wierzę, że Justin ma to wszystko i może łatwo przejść całą drogę w tym biznesie. Najpierw jednak czeka go gala Road To History, która odbędzie się 10 czerwca, musi wtedy wykorzystać swoją szansę, aby przejść dalej na galę History 4 i konkurować w walce o złoty bilet.

9. Na scenie brytyjskiej dzielnie podąża także inny Polak – Damien Rothschild. W przeszłości występował na galach Kombat Pro Wrestling w Polsce, a jak poradził sobie na gali CPW?

– Damien podobnie jak Justin to świetny facet przypisany do Polski. Pomaga on w tworzeniu pokazów i potrafi ukazywać szacunek. Są to jeszcze wczesne dni dla Damiena w CPW, ale jak dotąd byłem pod wielkim wrażeniem.

10. Ile osób w takim razie liczy obecny roster CPW? Czy oprócz głównego tytułu mistrzowskiego dla mężczyzn, kobiet oraz adeptów jest szansa na wprowadzenie również pasów mistrzowskich Tag Team?

– Nasz roster na chwilę obecną jest wystarczająco duży, jednak oczywiście nie wszystkich bookujemy na wszystkie pokazy. Obecnie jesteśmy podzieleni na dwa brandy z CPW Prime Time oraz NextGen Wrestling, więc miej oczy otwarte na to co się dzieje, bo już w ‚sezonie 5’ możesz widzieć nowe twarze.

11. Swego czasu dość dużo materiałów (w tym pełne walki) pojawiało się na YouTube. Dlaczego od ponad roku jest tam cisza?

– Za kulisami bardzo ciężko pracujemy, aby stworzyć nowe social media, mam nadzieję, że wszystko ruszy w ‚sezonie 5’, który rozpocznie się we wrześniu. Zbudowaliśmy wielki katalog z materiałem, który udostępnimy oraz nową innowacyjną treść, której YouTube będzie częścią.

12. Przejdźmy bezpośrednio do Pana osoby. Dlaczego zdecydował się Pan założyć federację wrestlingu? Czy oprócz spraw związanych z bookingem gal, uczestniczy Pan też w walkach?

– Postanowiłem założyć CPW z powodu mojej pasji do wrestlingu, a także by udowodnić paru lepszym osobom, którzy twierdzili, że jej nie założę, że się mylili (śmiech). Organizacja zawsze była czymś co mnie ekscytowało. Oglądałem WWE przez wiele lat z innego punktu widzenia, niż reszta fanów.. Zauważyłem, że oglądam jak pracują kamery oraz jak wygląda oświetlenie, a nie walki (śmiech). Nawet teraz to robię, zawsze jestem pod wrażeniem WWE i ich wartości produkcyjnych.
Rzeczywiście jestem performerem (Mr Richards), który jest uznawany raczej za specjalną atrakcję i zawsze gdy tylko CPW Galaxy zobaczy moje nazwisko na karcie, wie, że będzie to wyjątkowa noc. Moja ostatnia walka w kwietniu skradła show! Dan Evans i ja stoczyliśmy klasyczny pojedynek, którego nigdy nie zapomnę, na pewno będzie dobrze wspominana.

13. A, ogląda Pan pozostałe federacje, czy Pana uwaga skupiona jest tylko i wyłącznie na CPW?

– Jestem skupiony wyłącznie na CPW, ale uwielbiam WWE i nigdy nie przegapiłem żadnego PPV, rzadziej RAW i SmackDown.

14. Kto był (tudzież jest) Pana ulubionym wrestlerem i czy jest szansa ściągnięcia tej osoby na Pana galę? To byłoby dla Pana zapewne coś niesamowitego 🙂

– Chciałbym! HHH jest moim ulubionym, więc nie sądzę, że kiedykolwiek będę miał szansę go zabookować (śmiech).

15. Czy oprócz Coventry Pro Wrestling, zajmuje się Pan czymś innym? Może jakieś inne zainteresowania?

– Jak wspomniałem wcześniej, mam organizację bokserską Fight Club Boxing w której co ciekawe mistrzem wagi ciężkiej jest Polak (uśmiech). Mamy też naszą akademię NextGen, której się mocno poświęciłem, żeby odnieść sukces w przyszłym roku.
Ponadto mam też firmę z branży odzieżowej zajmującą się nadrukami na t-shirty „DBBClothing”, więc jeśli potrzebujesz jakiegoś druku, napisz do nas za pośrednictwem strony CPW.

16. Ostatnie pytanie. Jeśli ktoś z Polski chciałby szerzej zainteresować się Coventry Pro Wrestling, co musi zrobić?

– Wyślij nam wiadomość na nasz fan page. Będziemy mieć wkrótce merchandise Justina Joy’a, więc nie zapomnij o tym.
Z punktu widzenia biznesowego, szukamy sponsorów, którzy pomogą nam przejść na następny poziom, także jeśli ktoś jest zainteresowany staniem się sponsorem CPW proszę o kontakt, mamy dobre pakiety, będziemy wdzięczni za każde wsparcie.

17. Dziękuję za poświęcony czas i udzielenie wywiadu. Życzę powodzenia w dalszej działalności 🙂

– Dziękuję za danie mi szansy przedstawienia polskim fanom CPW i jej historii. Justin i Damien to dwa młode talenty rozwijające się pod twoimi barwami, powinineś być dumny z tego co robią. Śledź CPW i oglądaj ich podróż. Raz jeszcze dziękuję, do usłyszenia wkrótce.
Mr Richards

ENGLISH VERSION:

1. We will starting with an atypical question. Is it a difficult job for a promoter like you to set up a pro wrestling promotion in UK?

– Firstly thank you for the opportunity to speak to you well. We started CPW nearly 4 years ago with just a vision and passion for wrestling and to be honest with you it’s easy to set up a promotion the difficulty is maintaining one and ultimately growing your product, that’s the hard part of being a promoter there are new challenges to overcome every show and for sure the first few years are very difficult indeed and you get to see just how this business is and you learn so much, inside the wrestling business is not what you expect it be one you first enter it.

2. Coventry Pro Wrestling is a small local promotion, so at least it might seem at first glance. How would you describe your organization?

– Just that, a small local wrestling promotion (laughs) Of course we have plans to and ambition​ to grow and we do every year. Our first objective​ was to become a stable and financially efficient business we done that, secondly was to establish​ a solid foundation of core fans and we done that the CPW Galaxy, we sell out over 70 ringside seats to the same fans every single show which is a sign we are giving the fans what they want. Thirdly we wanted to improve our shows production so the fans get the best experience possible and we are in the process of doing that in our 4th year.
I had a 5 year plan in my mind when I started CPW and with a year to I believe CPW is on course to meet the targets I set out and I am proud of that.

3. Time for some history. In what year was the CPW created and what kind of moments related to the organization you mention the best?

– CPW was created 2013 and our first show was called ‚Trespass’ and one I will always remember! (laughs) so much that night.
We actually started​ CPW with a legit boxing match on each show! it enabled us to build that consumer foundation i spoke about earlier whilst making it financially viable. Looking back it was a strange mix fans wise and some would say it never worked but 4 years on CPW is its own entity, we have the Gain & Glory training facility and we also have a boxing promotion created out of that experiment so to myself and my management team it worked out good.. all part of the plan (laughs)
There are so many memories that stand out…
Putting on our first History show which has now become our main show of the year.
Giving opportunity to so many new talents when others wouldn’t like Lizzy Styles, Nadia Sapphire, Ethan Silver, Drew Parker, Dan Evans, Disco Bert Fabulous, Danny O’Neil and more.
Working with some amazing​ talent like Pete Dunne, Golden Boy, Flash Morgan Webster, Brandon Thomas well the list is endless as we are seeing now, the UK has some fantastic talent and back then when we first started in my eyes the talent level was even better.
I think every show brings new memories it’s what I do this for.

4. What was the biggest name brought to the CPW show?

– We have had Mr Anderson or as I like to refer to him Mr Kennedy! He was a tremendous professional and proved value for money otherwise there are 3 who I have affection for as talents and as people.

Disco Bert Fabulous
Bert is a great guy and an entertaining performer when his music hits you know ‚business’ has picked up. Bert has earned his CPW success with his hardwork and dedication to our promotion he can be very proud of how our fans view him.

Dan Evans
Dan is what I refer to as the Pound 4 Pound best in CPW he is a rare talent that goes out there and wants to steal the show match in match out outside of the ring Dan has done so much for CPW especially with the upcoming talent he has helped train them at the NextGen Academy and been a consumute role model for the trainees to look up too and follow.

Lizzy Styles
Lizzy is our most decorated talent (a 6 time women’s champion) and I believe she is still only 18. We took Lizzy on at 14/15 a shy young girl with just a dream and now she is one of the best women in the UK. If Lizzy stays focused she will go on to do great things beyond the UK and no one would be more proud of her than me.

5. How many people come to the events?

– Numbers can vary be our hardcore fans come show in and show out and we are very proud to have the fans we have.. trust me they are insane, unique and loyal, the best in the world.

6. Is it near Coventry Pro Wrestling, any other promotion that you treat as a competitor?

– We no longer look at other promotions as competitors or rivals it only takes your focus from your own product we care for CPW and the CPW fans only as long as they are happy we are happy.

7. If a pro wrestler wanted to perform at CPW, what must he do?

– Hit me up on our CPW Facebook page as you can imagine we get a lot of talent wanting a spot for me it’s a talent that shows individualism in his request rather than the message a talent has copied and pasted to 100 other promotions.
Equally we love building our own stars and giving the platform to go from trainee to CPW star current CPW Heavyweight Champion Tom Lindsay is a product of our Academy and he is a success story I am very proud of having a hand in creating.

8. Currently in CPW, you have Justin Joy, a Polish representative (though he claims to be straight from women’s hearts). How did the former Maniac Zone Wrestling champion get to your promotion and how do you assess his skills? This is material for the CPW champion?

– Justin Joy is firstly a wonderful person and a great example of how an up and coming talent should be. Justin is always humble and respectful in all aspects of the business. I came about hearing about Justin via one of our talents ‚FIFI’ Nathan was picking up Robbie E for us last December from Wales and Justin was working a show which Robbie was on and knew Nathan from training in Birmingham. Justin helped us organise the details of getting Robbie to our show with Nathan who also sung Justin’s praises as a performer so I got him in and instantly made him part of our roster and for he has all the tools to become​ a main player in CPW it’s now down to him to make that happen but I believe Justin has it all and could easily go all the way in this business but first June 10th at our Road To History show he must sieze his opportunity to go to History 4 and compete in the Golden Ticket Match.

9. Another Polish wrestler – Damien Rothschild is bravely on the British scene. In the past he performed at Kombat Pro Wrestling in Poland, and how did he cope at CPW?

– Damien like Justin is a great guy and a credit to Poland. He comes in helps with the set up of shows and is very respectful. It’s early days for Damien in CPW but so far I have been very impressed.

10. How many people are in the current CPW roster? In addition to the main title for men, women and adepts, is there a chance to introduce also the Tag Team Championship?

– Our roster is deep right now but obviously not all get on shows we are currently in the process of splitting into two brands with CPW Prime Time being one and NextGen Wrestling being the other so keep your eyes peeled for which talents end up where.. its going to be a fun journey in ‚season 5’

11. At one time, quite a lot of videos (including full matches) appeared on YouTube. Why has there been silence for over a year?

– We behind the scenes are working very hard to create a new CPW social media experience that we hope to launch in ‚season 5’ which begins in September. We have built up a great back catalogue of footage that we will be making available as well as new innovative content which YouTube will be a part of.

12. Let’s go directly to your person. Why did you decide to start a pro wrestling promotion? In addition to matters related to events booking, you’re also pro wrestler?

– I decided to start CPW out of my passion for wrestling and also someone once better me that I wouldn’t do it so I had to prove them wrong (laughs) Promotion has always been something that has excited me and I watched WWE for many years from.a different angle than just a fan of the content.. I found myself watching it at times just watching camera angles and lighting rather than matches (laughs) even now i still do that, I am always in awe of WWE and their production values.
I am indeed a performer (Mr Richards) I am more of a special attraction talent to be fair when the CPW Galaxy see my name on the card they know it will be a special night. My last match in April was a bar raiser! Dan Evans and I put on a classic one we will all never forget, we made memories that night that’s for sure.

13. You are watching other promotions or are you focused solely on CPW?

– I am only focused on CPW but I do love WWE i never miss a PPV and rarely a Raw or Smackdown.

14. Who was (or is) your favorite pro wrestler and is there a chance of getting that person into your event sometime? It would be awesome for you 🙂

– I wish! HHH is my favourite so I don’t think I will ever get the chance to book him (laughs)

15. Do you do anything else besides Coventry Pro Wrestling? Maybe some other interests?

– As I referred to earlier I have a boxing promotion Fight Club Boxing and in fact we have a Polish Heavyweight Champion.(smiles) we also have our NextGen Academy which takes up my time as I am dedicated to making that a success over the next year.
Also I have a t-shirt printing business and a clothing brand DBBClothing so if you need any printing done message us via our CPW page.

16. Last question. If anyone from Poland would like to get more interested of Coventry Pro Wrestling, what should he do?

– Again send us a message on our CPW page. We have some Justin Joy merchandise coming out soon so keep your eyes out for that.
From a business stand point we are looking​ for sponsors to help us move to that next level so if anyone is interested in becoming a sponsor of CPW then please message us we have some good packages available any support would be gratefully received.

17. Thank you for your time and the interview. I wish you very success in the future activity! 🙂

– Thank you for giving me a platform to tell the Polish wrestling fans a bit about us and our CPW story. In Justin and Damien you have two young talents flying your flag with integrity you should be very proud of what they are doing so keep following CPW and watch their journeys unfold once again thank you and speak to you soon.
Mr Richards

https://www.facebook.com/coventryprowrestling/

Wywiad przeprowadził Patryk Dereszyński