Chris Jericho – Mini Biografia

Welcome to Raw is Jericho!!!! Każdy kto interesuje się wrestlingiem słyszał pewnie ten słynny cytat, a wypowiada go moim zdaniem najlepszy Trash Talker w całej rozrywce sportowej nie licząc gwiazd takich jak Dwayne „The Rock” Johnson oraz Stone Cold Steve Austin. Mowa oczywiście o Chrisie Jericho, a w tej biografii spróbuje w przybliżeniu przedstawić wam jego postać.

Wczesne lata Chrisa:
Jericho zaczynał bardzo skromnie. W wieku dziewiętnastu lat wstąpił do Hart Brothers School of Wrestling.
Dwa miesiące później, był gotowy do rozpoczęcia pracy. Zadebiutował w październiku 1990 r. 6 lat później przeszedł do ECW, dzięki rekomendacji jednego z najbardziej technicznie uzdolnionych zawodników Chrisa Benoita.
Zdobył tam między innymi ECW World Television Championship w czerwcu 1996 roku.

Przygoda z WCW:
Debiut Jericho w WCW miał miejsce 26 sierpnia 1996, a już rok później zdobył swój pierwszy pas w tej organizacji. Był nim Cruiserweight Championship.
Następnym jego tytułem w WCW okazał się World Televison Championship.
Na początku 1999, Y2J rozpoczął feud z Perrym Saturnem, który zakończył się przegraną Chrisa w Dog Collar Matchu.

Debiut w WWF:
30 Czerwca 1999 podpisał kontrakt z World Wrestling Federation gdzie został zaprezentowany 9 sierpnia na RAW, natomiast jego debiut ringowy miał miejsce 26 sierpnia 1999 na SmackDown, a jego pierwszym przeciwnikiem był Road Dogg.
Ciekawostka: Jericho przegrał tę walkę przez DQ… Typowy Jericho ?.

Przejdźmy dalej… Jego pierwszym poważnym feudem w WWF był feud o pas Intercontinental z Chyna…. Tak z tą Chyną.
Y2J zmierzył się z nią na Armageddon, zwyciężył i został Intercontinental Championem.
Stracił go jednak na rzecz Kurta Angle na No Way Out po face turnie Chrisa.

Na WrestleManii w 2000 roku zmierzył się z Chrisem Benoitem i Kurtem Angle w Triple Threat Matchu.
Y2J ostatecznie zdobył pas European, lecz przez zdradę Chyny następnego dnia stracił go na rzecz Eddie’go Guerrero… VIVA La RAZA.

Podczas walki z Triple H’em o WWF Championship doszło do czegoś bardzo dziwnego… Mianowicie tytuł nie został mu przyznany bo… sędzia zbyt szybko odliczył HHH. Później Y2J miał feud z Mr. Benoitem o pas IC gdzie go zdobył 4 maja, lecz na następnym Raw w rewanżu go stracił (takie rzeczy tylko Chris).

O Jericho można ksiązkę napisać, ale postaram się wam w skrócie przedstawić jego geniusz. Jak chcecie więcej informacji o nim polecam jego autobiografię?

A więc w późniejszych czasach razem z Chrisem Benoitem odebrali pasy Tag Team Triple H’owi i Stone Cold’owi.
19 czerwca z kolei tytuły przejęli The Dudley Boyz.

Podczas bardzo słynnej „inwazji”, Chris Jericho stanął po stronie WWF. Pokonał Rob Van Dam’a po heel turnie tym samym zyskując miano pretendenta na No Mercy.
Może być lepiej? Tak, bo na No Mercy pokonał The Rocka i odebrał mu bardzo popularny w tamtych czasach pas wagi ciężkiej.

9 grudnia odbył się Triple Threat Match o pasy WWF i WCW. Jego uczestnikami byli Chris, The Rock i Steve Austin.
Y2J zwyciężył i po raz pierwszy w historii został Undisputed Championem. Moim zdaniem jego największe osiągniecie ?

Przenieśmy się o kilka lat do przodu… W 2005 roku heelowy Y2J miał feud z Johnem Cena, gdzie na SummerSlam doszło do ciekawej walki – przegrany zawodnik miał zostać zwolniony. Niestety trafiło na Y2J’a, który musiał pożegnać się z organizacją (był to oczywiście storyline).

Powrót Chrisa Jericho
19 listopada 2007 miał miejsce powrót Y2J’a, jego face turn a do tego feud z Randym Ortonem o pas WWE, gdzie niestety na Armageddon Orton wygrał tę walkę przez interwencję JBL w skutek czego doszło do dyskwalifikacji na rzecz Ortona.

10 marca po pokonaniu Jeffa Hardy’ego, Y2J zdobył kolejny raz Pas Interkontynentalny.

W 2008/09 roku doszło do najważniejszego feudu Chrisa Jericho oraz jednego z największych feudów w historii WWE, a mianowicie Y2J vs HBK.
Jericho pokonał Shawna Michaelsa na The Great American Bash, jednak to była dopiero przystawka przed daniem głównym.
Na SummerSlam Chris chcąc uderzyć Shawna uderzył jego żonę co doprowadziło Shawna do wściekłości.
Podczas Unforgiven doszło do kolejnego pojedynku tych panów w Unsanctioned Matchu. Pojedynek wygrał Shawn jednak to nie był koniec wieczoru dla Chrisa Jericho, ponieważ w Scramble Matchu zdobył pas WHC podczas nieobecności Punka gdzie, następnego dnia na RAW zmierzył się z Phil’em i obronił wyżej wspomniany tytuł.
Pas WHC stracił na Survivor Series na rzecz Johna Ceny, a na dodatek 12 stycznia 2009 roku został ponownie zwolniony za sprawą Stephanie, ale po przeprosinach jej został ponownie przyjęty.

Na Extreme Rules 2009, Jericho po pokonaniu Rey’a Mysterio został 9-krotnym mistrzem IC co jest największym wynikiem w histori WWE.
Później Chris zdobył Unified Tag Team Championship z Edge’m, jednak po kontuzji Edge’a zastąpił go Big Show. Wtedy to powstał nowy i znany tag team.
Jeri-Show bronili pasów do TLC gdzie stracili je na rzecz DX. Nie przeszkodziło to jednak temu, że Chris Jericho oraz Big Show zostali wybrani na najlepszy tag team 2009 roku.

W 2010 roku na Elimination Chamber po interwencji HBK’a, Chris przypiął Undertakera i został ponownie WHC Championem, a na WrestleManii XXVI bronił go przeciwko Edge’owi, gdzie tę walkę wygrał.
2 dni później karma wróciła po Chrisa ponieważ po interwencji Edge’a, Jack Swagger wykorzystał swój kontrakt Money in The bank i został nowym WHC Championem.

W 2012 doszło do kolejnego powrotu Y2J’a na Raw. Następnie na Royal Rumble 2012 został wyeliminowany jako ostatni przez Sheamusa.
Oprócz średniego feudu z CM Punkiem o pas WWE to w 2012 Chris nie zrobił czegoś co przykuło by waszą uwagę.
W 2013 roku zaskoczył wszystkich wchodząc do Royal Rumble jako nr. 2, jednak został on wyeliminowany jako jeden z ostatnich.

Obecnie Chris nie ma dużej roli w WWE tak mówią fani… Moim zdaniem jednak Chris ma ją bardzo dużą ponieważ promuje młode oraz nowe gwiazdy co wychodzi mu to bardzo dobrze. Można spojrzeć chociażby na jego feud z AJ Stylesem oraz jego genialnymi zagrywkami na RAW, a także świetnym tag teamem ze świeżutkim Universal Championem Kevinem Owensem.
To by było na tyle o tym legendarnym zawodniku, jednak przygotowałem dla was kilka ciekawostek o nim. Oto one:

1) Jericho urodził się 9 listopada 1970 w Nowym Jorku.

2) Chris Jericho naprawdę nazywa się Christopher Keith Irvine.

3) Jericho od 1999 roku posiada swój własny zespół metalowy FOZZY.

4) Jak pisałem powyżej jest 9-krotnym mistrzem IC. To najwyższy wynik w historii WWE.

5) Jericho jest pierwszym Sndistuped Championem.

6) Ma cztery tatuaże z których dwa znajdują się na lewej ręce. Pierwszym jest imię jego żony – Jessica,
drugi to litera F od Fozzy.

7) Na lewym ramieniu ma tatuaż z grafiki z płyty Fozzy Sin and Bones.

8) Jericho wydał 7 płyt muzycznych.

9) Jericho stoczył statystycznie ok. 1430 walk z czego większosć miał przegranych.

10) Pseudonimy Jericho:

Orazon de Leon (Mexico)
Lion Do (Japan)
The Lion Heart (War)
Super Liger (NJPW)
Lionheart (WCW)
Y2J (WWE debiut)
Doink the Clown (raz w WWE)
Moongoose McQueen (z Fozzy)

11) Finishery:

Breakdown
Lionsault
Liontamer
Walls of Jericho

 

Autor: Dominik Barnowski